Урок Н.В.Гоголь. Ревізор - соціальна комедія зі злістю та сіллю

Дата публікації: 02.12.2016

Короткий опис:

попередній перегляд матеріалу

Урок №27.

Тема урока. Н.В.Гоголь. «Ревізор» - соціальна комедія«зі злістю та сіллю». Історія створення комедії та її першої постановки.

Мета уроку: вивчити комедію Гоголя «ревізор» та відповісти на запитання: соціальна комедія «зі злістю та сіллю» – це що? Про яку «злість і соль» йдеться в комедії?

Завдання уроку:

Навчальні: знати зміст комедії, її головних героїв.

Виховують: виховувати бажання боротися з усім «поганим у Росії».

Тип уроку: вдосконалення знань, умінь, навичок.

Методи, прийоми, форми, що використовуються: бесіда, інсценування, рольова гра.

Хід уроку.

    Орг.момент.

Здрастуйте хлопці, сідайте.

Наш урок я хочу почати з епіграфа, записаного на дошці:

«Я наважився зібрати в одну

Купу все погане в Росії, яке я тоді

Знав... і за одним разом посміятися над

Усім... Крізь сміх... читач почув

Сум...».

(Н. В. Гоголь)

Про який твор було сказано ці слова?

(Ці слова Н.В.Гоголь сказав про комедії «Ревізор».)

Правильно. Знайдіть ключові словау епіграфі.

(погане в Росії, сміх)

Підберіть синоніми до слова «поганий».

Поганий - поганий, негарний, потворний, поганий, бридкий, неприємний, непридатний.

Н.В.Гоголь називав свою комедію - комедією «зі злістю та сіллю».

Чому? (показати вади суспільства)

Відкрийте свої зошити, запишіть число та тему уроку.

(Вчитель записує тему уроку на дошці)

    Постановка задачі.

Невже в гоголівських чиновників можна навчитися чогось?

Мені хочеться, щоб у вас після сьогоднішнього уроку з'явилося бажання боротися зі «всім поганим у Росії».

    Перевірка дом.зад.

Давайте послухаємо повідомлення про задум і постановку комедії «зі злістю та сіллю». (Камілла)

ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМНОГО ПИТАННЯ.

Гоголь мріяв про комедії «зі злістю та сіллю». У нього вона вийшла. Про яку ж «злість і соль» йдеться у творі, постараємося відповісти на це питання протягом уроку.

    Вирішення проблемної ситуації.

Клас поділений на групи.

На чолі кожного закладу стоять урядовці.

Хто такі чиновники та яка їхня роль у місті?

(«Чиновник – державний службовець, який має чин, службове звання».) запис у зошитах.

    Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін, суддя

    Артемій Пилипович Суниця. Опікун богоугодних закладів

    Іван Кузьмич Шпекін. Поштмейстер.

    Антон Антонович Сквозник-Дмухановський. Городничий.

    Бобчинський та Добчинський, поміщики.

На столах аркуші самооцінки, картки завдань.

Кожна група має дати відповіді на запитання:

    Ваше ставлення до повідомлення про приїзд ревізора.

    Які за вами водяться "грішки". В якому стані ваші стосунки.

    Як чиновники намагаються приховати недоліки своєї роботи.

Вчитель у ролі ревізора.

Шановні судді на чолі з Аммосом Федоровичем Ляпкіним-Тяпкіним, у якому стані ваші справи на момент появи ревізора? (Відповіді учнів)

Артемію Пилиповичу Суниці, який ваш стан справ?

А в якому стані знаходяться училища?

Іване Кузьмичу, як справи на пошті?

Антоне Антоновичу, як ви справляєтеся зі своїми обов'язками і які поради даєте чиновникам?

У чому сенс порад городничого та намірів кожного чиновника? (Чиновники хочуть не виправити помилки, а збираються їх приховати, згладити)

4. Знайомство з Хлєстаковим.

Тепер ми знаємо, як справи у місті N.

Зрештою, настав час познайомитися з Хлєстаковим, про нього нам розповість Йосип. (Тимофєєв Іван)

Скажіть, Хлєстаков, що робить у цьому місті?

(перебуває проїздом, живе в корчмі, у нього немає грошей)

5. Інсценування. Зустріч городничого з Хлєстаковим. (Давлетов Алмаз, Хусаїнов Іскандер)

Як же відбулася зустріч городничого з Хлєстаковим?

Чим смішна ця ситуація? (немає розуміння між героями, вони бояться одне одного)

Чого боїться Хлєстаков? (що його заберуть у в'язницю)

Чого боїться городничий? (думає, що до нього донесли, лякається поведінки Хлестакова)

Яке почуття рухає ними? (страх)

Складання кластера:

Страх: 1) робить сліпими

2) робить глухими

3) позбавляє розуму

6. Ігрова ситуація. Питання відповідь.

Вчитель у ролі Хлестакова.

Бобчинський та Добчинський, чому ви вирішили, що я ревізор? (Кажуть, перебиваючи один одного)

Тому що ви молодик непоганої зовнішності, одягнений у партикулярну сукню, міркуєте, зупинилися в нашому місті проїздом з Петербурга в Саратовську губернію, за словами шинкаря дивно себе поводили - забирали все на рахунок, ні копійки не платили. Ми помітили, що ви спостережлива людина. Коли ми їли сьомгу, ви так і зазирнули в тарілки.

Антоне Антоновичу, ви були впевнені в тому, що молоду людину легко обвести навколо пальця. То чому ж ви повірили, що я ревізор?

Я злякався вашої поведінки, коли ви сказали, що служите в Петербурзі, що підете скаржитися до міністра.

    Підбиття підсумків. Вирішення проблемного питання.

Чого хотів добитися Гоголь, створюючи комедію «зі злістю та сіллю»? (показати вади суспільства, сміхом потрясти людські серця)

Перерахуйте ці вади.

(безвідповідальність, жадібність, шахрайство, хабарництво)

Які вади сучасного суспільства ви можете назвати?

(жадібність, наркоманія, безвідповідальність, алкоголізм ...)

Чи актуальна комедія Гоголя сьогодні?

    Рефлексія.

Твір-міркування. (2-3 учні зачитують свої міркування)

Чи актуальна комедія Гоголя сьогодні? Чому?

Який урок ми можемо винести для себе?

(Серйозно ставиться до своїх обов'язків)

Які у вас обов'язки на сьогоднішній день? (виконувати домашнє завдання, опановувати знання…)

    Буд.зад.: стор 296-312, дати характеристику Хлестакову.

    Оцінка. Учні заповнюють листи оцінки та здають.

Городничий (трохи оговтавшись і простягнувши руки по швах). Бажаю вітати!

Хлестаков (кланяється). Моє шанування…

Городничий. Вибачте.

Хлістаків. Нічого…

Городничий. Обов'язок мій, як градоначальника місцевого міста, дбати про те, щоб проїжджаючим і всім благородним людям жодних утисків…

Хлестаков (спочатку трохи заїкається, але до кінця мови голосно). Та що робити? Я не винен... Я, право, заплачу... Мені надішлють із села.

Бобчинський виглядає з дверей.

Він більше винен: яловичину мені подає таку тверду, як колоду; а суп - він чорт знає чого хлюпнув туди, я мав викинути його за вікно. Він мене морить голодом цілими днями...

Городничий (робея). Вибачте, я не винен. На ринку у мене яловичина завжди гарна. Привозять холмогорські купці, люди тверезі та доброї поведінки. Я не знаю, звідки він бере таку. А якщо не так, то… Дозвольте мені запропонувати вам переїхати зі мною на іншу квартиру.

Хлістаків. Ні не хочу! Я знаю, що означає на іншу квартиру: тобто у в'язницю. Та яке ви маєте право? Та як ви смієте?.. Та ось я… Я служу в Петербурзі. (Бадьориться.) Я, я, я…

Городничий (убік). О господи ти боже, який сердитий! Все дізнався, все розповіли прокляті купці!

Хлестаков (хоробрі). Та ось ви хоч тут з усією своєю командою – не піду! Я просто до міністра! (Стукає кулаком по столу.) Що ви? Що ви?

Городничий (витягнувшись і тремтячи всім тілом). Помилуйте, не занапастить! Дружина, діти маленькі… не зробіть нещасною людину.

Хлістаків. Ні я не хочу! Ось ще? мені яке діло? Тому, що у вас дружина та діти, я мушу йти до в'язниці, ось чудово!

Городничий (тремтячи). Через недосвідченість, їй-богу через недосвідченість. Недостатність стану... Самі ласкаво посудити: казенної платні не вистачає навіть на чай і цукор. Якщо ж і були якісь хабарі, то зовсім небагато: до столу щось на пару сукні. Що ж до унтер-офіцерської вдови, що займається купецтвом, яку я ніби висік, то це наклеп, їй-богу наклеп. Це вигадали мої злодії; це такий народ, що на життя моє готові зазіхнути.

Хлістаків. Та що? мені немає жодного діла до них. (У роздумі.) Я не знаю, проте, навіщо ви говорите про лиходіїв або про якусь унтер-офіцерську вдову... Унтер-офіцерська дружина зовсім інше, а мене ви не смієте висікти, до цього вам далеко... Ось ще! дивися ти який!.. Я заплачу, заплачу гроші, але в мене тепер нема. Я тому й сиджу тут, що я не маю жодної копійки.

Городничий (убік). О, тонка річ! Ек куди кинув! якого туману напустив! розбери хто хоче! Не знаєш, з якого боку й почати. Що буде, те буде, скуштувати на може. (Вголос.) Якщо ви точно потребуєте грошей або чогось іншого, то я готовий служити свою хвилину. Мій обов'язок допомагати тим, хто проїжджає.

Хлістаків. Дайте, дайте мені в борг! Я зараз же розплачуся з шинкарем. Мені б тільки карбованців двісті чи хоч навіть і менше.

Городничий (підносячи папірці). Рівно двісті рублів, хоч і не трудіться рахувати.

Хлестаков (беручи гроші). Швидше дякую. Я вам зараз надішлю їх із села… Я бачу, ви благородна людина. Тепер інша річ.

Городничий (убік). Ну слава Богу! гроші взяв. Справа, здається, тепер піде на лад.

Другий місяць пішов, як уже з Пітера! Профінтив дорогий грошики, голубчику, тепер сидить і хвіст підвернув і не гарячкує. Бачиш ти, треба у кожному місті показати себе! (Дражнить його.) «Гей, Осипе, іди подивися кімнату, найкращу, та обід запитай найкращий: я не можу їсти поганого обіду, мені потрібен найкращий обід». Добре було б справді щось путнє, а то елістратішкапростий! З проїжджаючим знайомиться, а потім у карти - ось тобі і догрався! А все він винний. Що з ним зробиш? Батюшка надішле грошики, чим би їх притримати - і куди!.. пішов кутити: їздить на візнику, щодня ти діставай у кеятр квиток, а там за тиждень, дивись - і посилає на товкучий продавати новий фрак. А чому? - від того, що ділом не займається: замість того, щоб на посаду, а він іде гуляти прешпектом, у карти грає. Коли служити, так служи.

Аркуш оцінки

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аркуш оцінки

ФІ____________________________________

    Участь у обговоренні:

    Участь у діалозі:

    Участь у сценках:

Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін.

Богоугодні заклади

Артемій Пилипович Суниця, піклувальник богоугодних закладів

Навчальні заклади

Лука Лукич Хлопов. Доглядач училищ.

Іван Кузьмич Шпекін, поштмейстер.

Городничий

Антон Антонович Сквозник-Дмухановський.

Поміщики

Бобчинський та Добчинський.

Які за вами водяться "грішки"? В якому стані ваші стосунки?

Як ви намагаєтеся приховати недоліки своєї роботи?

Чи сформулюйте проблемне питання?

(Спробуємо розібратися, що «погане» показав Гоголь у комедії «зі злістю та сіллю», з чого він сміється)

Чи сформулюйте проблемне питання?

(Спробуємо розібратися, що «погане» показав Гоголь у комедії «зі злістю та сіллю», з чого він сміється)

Гоголь мріяв про комедії «зі злістю та сіллю». Сюжет комедії "Ревізор" підказав Гоголю Пушкін. Казнокрадство і хабарництво було поширеним явищем у тодішній Росії. З обуренням і сарказмом письменник розкрив всю гниль і мерзотність людей, які втілюють владу в місті. Дике свавілля, хабарництво, казнокрадство, невігластво - такі звичаї безвісного міста, в яке випадково заносить Хлестакова.

19 квітня 1836 р. у Петербурзі відбулося перше уявлення «Ревізора». Зал був сповнений. У залі знаходився цар із спадкоємцем. Спочатку в залі пролунав сміх. Після першого акта подив був на всіх особах. До кінця вистави здивування перейшло в лють. Микола 1, виходячи з ложі, сказав:

Та й п'єска! Усім дісталося, а мені – найбільше!

Критики писали, що комедія Гоголя - це фарс, який має нічого спільного з реальністю.

25 травня 1836 року «Ревізор» було поставлено Москві. Критик Бєлінський привітав цей твір.

1842 року з'являється знаменитий вигук городничого: «Чому смієтеся? Над собою смієтеся.», була змінена німа сцена.

Якщо матеріал вам не підходить, скористайтесь пошуком

Технологічна карта уроку

Дані про вчителя: Фролова Ольга Пилипівна, перша категорія, заявлена ​​– вища, МБОУ Ляльшурська ЗОШ, Шарканський район, Удмуртська Республіка

Предмет: російська література

Підручник (УМК):

Тема урока: Н. В. Гоголь. «Ревізор» як соціальна комедія «зі злістю та сіллю». Історія створення комедії та їїпершої постановки. «Ревізор» в оцінці сучасників

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: проектор, комп'ютер, екран;

Характеристика навчальних можливостей та попередніх досягнень учнів класу, для якого проектується урок:

Учні володіють

предметними УУД:

упізнають поняття «епічний, драматичний, ліричний твір»;

Регулятивними УУД:

пізнавальними УУД:

комунікативні УУД:

адекватно використовують мовні засоби на вирішення різних комунікативних завдань; володіють усною та письмовою мовою; будують монологічне контекстне висловлювання

особистісні УУД:

Цілі уроку як заплановані результати навчання, запланований рівень досягнення цілей:

Вид запланованих навчальних дій

Навчальні дії

Запланований рівень досягнення результатів навчання

Предметні

Знайомство з історією створення комедії «Ревізор» та першою її постановкою;

Вміють використовувати знання про особливості драматичного твору у практичній діяльності

3 рівень – відтворення знань

Регулятивні

Самостійно формулюють питання

Планують власну діяльність, визначають засоби її здійснення

3 рівень – самостійна дія учнів на основі засвоєного алгоритму дій

Пізнавальні

3 рівень - будувати логічне міркування, що включає встановлення причинно-наслідкових зв'язків

Комунікативні

3 рівень – будувати монологічне висловлювання, адекватно використовувати мовні засоби на вирішення різних комунікативних завдань.

Особистісні

Етап уроку, час етапу

Завдання етапу

Методи, прийоми навчання

Форми навчальної взаємодії

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Формовані УУД та предметні дії

Мотиваційно-цільовий етап

Забезпечити емоційне переживання та усвідомлення учнями неповноти наявних знань;

Викликати пізнавальний інтерес до проблеми;

Організувати самостійне формулювання проблеми та постановку мети

Кросворд (інтерактивна дошка) за програмою ноутбук.

Створення проблемної ситуації сумніву

Фронтальна

Колективна

Пропонує дітям згадати

творчість Гоголя, вирішивши кросворд.

Словникова робота: хто такий ревізор?

Як це слово пов'язані з творчістю письменника?

Повідомляє, що письменник досяг ще одного жанру літератури і пропонує обміркувати і обґрунтувати відповідь напитання: у якому жанрі, ліричному чи драматичному, досяг успіху Н.В.Гоголь? Коли ж виник інтерес Гоголя до театру? Які факти біографії письменника говорять про його інтерес до театру?

Повідомляє тему уроку, записує на дошці «Комедія Н.В.Гоголя «Ревізор» та пропонує сформулювати проблему уроку. Яка проблема буває в драматичному творі?

Відгадують кросворд,

виводять слово "Ревізор".

Передбачувана відповідь: ревізор – посадова особа, яка проводить ревізію (перевірку).

Висловлювання своїх точок зору щодо питання в усній формі.

Формулюють питання, куди необхідно відповісти під час уроку.

Записують тему уроку у зошиті.

Предметні УУД:

відтворювати знання у усній формі.

Комунікативні УУД:

висловлювання та обґрунтування своєї точки зору.

Особистісні УУД:

усвідомлювати неповноту знань, виявляти інтерес до нового змісту.

Регулятивні УУД:

визначати та усвідомлювати цілі навчальної діяльності.

Орієнтовний етап

Організувати самостійне планування та вибір методів дослідження з уже відомих учням

Групова

Пропонує подумати, які завдання нам необхідно поставити собі, враховуючи, що це перший урок з твору. Складіть план уроку.

Обговорюють у групах та називають відомі ним методи дослідження, визначають послідовність дій.

1. Історія створення комедії.

2.Перша постановка комедії, відгуки сучасників, враження самого автора.

3.Особливості драматичного твору.

4. Перше знайомство з текстом твору.

Регулятивні УУД: планувати шляхи досягнення цілей;

Комунікативні УУД:

враховувати різні думки та прагнути до координації різних позицій у співпраці;

Пізнавальні УУД:

здійснювати вибір найефективніших способів вирішення завдань залежно від конкретних умов

Особистісні УУД:

вміння вести діалог на основі рівноправних відносин та взаємної поваги та прийняття

Пошуково-дослідницький етап

Проорганізаціяпроцесу самостійногорозумінняучнями нового матеріалу (відсутніх знань).

Репродуктивний спосіб навчання.

Усне повідомлення, доповідь

індивідуальна форма.

Колективна форма.

Пропонує послухати повідомлення та зошити зробити записи.

1. Повідомлення «Історія створення комедії «Ревізор».

2. Повідомлення «Перша постановка комедії «Ревізор».

3.Для чого важливо знати про особливості драматичного твору? (Щоб зрозуміти твір, його зміст та основну думку, тобто конфлікт)

Що ж допомагає дізнатися про героя п'єси, характеризувати його? (Мова героя, інтонація, репліки інших героїв про нього, жести, міміка, ремарки).

Учень робить повідомлення на тему «Історія створення комедії «Ревізор». Учні слухають та роблять записи у зошитах.

Відповідають питання вчителя.

Комунікативні УУД:

будувати монологічне контекстне висловлювання

Пізнавальні УУД:

здійснювати розширений пошук інформації з використанням ресурсів бібліотек та Інтернету;

Практичний етап

Підготовка до сприйняття твору,

виклик інтересу до прочитання комедії «Ревізор»

Проорганізаціядій закріпленнязнань про особливості драматичного твору у процесі вирішення конкретно-практичних завдань

Групова форма

Завдання по групам:

1. Прочитайте сторінку «Діючі особи». Скільки героїв у п'єсі? Який соціальний стан вони займають? Про що це каже? Про що говорять прізвища героїв?

2.Характери та костюми. Чи зустрічали ви в будь-якій п'єсі подібний опис автором своїх героїв? Як ви вважаєте, навіщо це потрібно було автору?

3. Прочитайте перші рядки першого явища. Яку роль відіграє перша фраза комедії? Яку роль займає уривок у композиційній структурі твору? (Зав'язка).

Створіть уявну мізансцену. Продумайте, як би ви розташували персонажів у певний момент дії, уявіть їхнє становище, міміку, жести, рухи.

Комунікативні УУД:

адекватно використовувати мовні засоби на вирішення різних комунікативних завдань; володіти усною мовою; будувати монологічне контекстне висловлювання;

Пізнавальні УУД:

володіти основами читання, що вивчає.

Рефлексивно-оцінний етап

Аналізшколярами власних дій, Виявлення успіхів і недоліків у роботі, визначення програминаступних корекційнихдій (щодо усунення недоліків) та пізнавальнихдій (щодо «нарощування» знань).

Індивідуальна, чи групова

Отже, зробимо висновки з уроку.

Я згадав…

Я впізнав….

У мене не вийшло…

Мені належить...

Комунікативні УУД:

здійснювати комунікативну рефлексію як усвідомлення підстав власних дій та дій партнера

Регулятивні УУД:самостійно ставити нові навчальні цілі та завдання

Сюжет комедії "Ревізор", як і сюжет безсмертної поеми "Мертві душі", подарував Гоголю А. З. Пушкіним. Гоголь давно мріяв написати комедію про Росію, висміяти недоліки бюрократичної системи, які так добре відомі кожній російській людині. Робота над комедією так захопила і захопила письменника, що в листі Погодіну він написав: "Я збожеволів на комедії". У "Ревізорі" Гоголь вміло поєднує "правду" та "злість", тобто реалізм і сміливу, нещадну критику дійсності. За допомогою сміху, нещадної сатири Гоголь викриває такі пороки російської дійсності, як чинопочитання, корупцію, свавілля влади, невігластво та погане виховання.

В "Театральному роз'їзді" Гоголь писав, що в сучасній драмі дією не любов, а грошовий капітал і "електрики чин". "Електрики чин" і породив ту трагікомічну ситуацію загального страху перед лжеревізором.

У комедії "Ревізор" представлена ​​ціла "корпорація різних службових злодіїв та грабіжників", що блаженно існують у повітовому місті N.

При описі світу хабарників і казнокрадів Гоголь використав низку художніх прийомів, які посилюють характеристики персонажів.

Відкривши першу ж сторінку комедії і дізнавшись, що, наприклад, прізвище приватного пристава – Уховертов, а повітового лікаря – Гібнер, ми отримуємо загалом уже досить повне уявлення про цих персонажів і про ставлення автора до них. Крім того, Гоголь дав критичні характеристики кожної з головних дійових осіб. Ці характеристики допомагають краще зрозуміти суть кожного персонажа. Городничий: "Хоч і хабарник, але веде себе дуже солідно", Ганна Андріївна: "Вихована наполовину на романах і альбомах, наполовину на клопотах у своїй коморі та дівочій", Хлестаков: "Без царя в голові. Говорить і діє без жодного міркування" , Осип: "Слуга, такий, як звичайно бувають слуги кілька літніх років", Ляпкін-Тяпкін: "Людина, яка прочитала п'ять чи шість книг, і тому кілька вільнодумен". Поштмейстер: "Простодушна до наївності людина".

Яскраві портретні характеристики дано також і листах Хлестакова до Петербурга своєму приятелю. Так, говорячи про Земляника, Хлестаков називає піклувальника богоугодних закладів "досконалою свинею в ярмолці".

p align="justify"> Основним літературним прийомом, яким користується Н. В. Гоголь при комічному зображенні чиновника, є гіпербола. Як приклад застосування цього прийому автором можна назвати і Християна Івановича Гібнера, який не може навіть спілкуватися зі своїми хворими через повне незнання російської мови, і Аммоса Федоровича з поштмейстером, які вирішили, що приїзд ревізора віщує майбутню війну. Гіперболічна спочатку і сама фабула комедії, але в міру розвитку сюжетної дії, починаючи зі сцени оповідання Хлестакова про його петербурзьке життя, гіпербола змінюється гротеском. Осліплені страхом за своє майбутнє чиновники і хапаються за Хлестакова, як за соломинку, міське купецтво та обивателі не в змозі оцінити всієї абсурдності того, що відбувається, і безглуздя нагромаджуються одна на одну: тут і унтер-офіцерка, яка "сама себе висікла", і Бобчинський який просить довести до відома його імператорської величності, що "в такому місті живе Петро Іванович Бобчинський" і т.п.

Кульмінація і наступна відразу за нею розв'язка наступають різко, а

    Майстерність Гоголя чудово позначилося й у створенні і яскраві життєві характери представлені Гоголем образах дружини і дочки городничого. Перед нами типові провінційні модниці, манірниці, кокетки. Вони позбавлені будь-яких суспільних прагнень,...

    "Ревізор" - знаменита комедія Н.В.Гоголя. Її події відбуваються у маленькому повітовому місті. Ідейний сенс комедії, позначений в епіграфі, найвиразніше розкривається в образах чиновників. Вони зображені порочними, загалом репрезентують один соціальний...

    У "Мертвих душах" тема кріпацтва сплітається з темою бюрократії, чиновницького свавілля та беззаконня. Правоохоронці багато в чому споріднені з поміщиками. На це Гоголь звертає увагу читачів вже у першому розділі "Мертвих душ".

    У 1839 року у статті про «Горі з розуму», засудивши комедію Грибоєдова «з художньої погляду» (що, як і писав у листі до У. П. Боткіну від 11 грудня 1840 року, йому було найважче згадувати), Бєлінський захоплено привітав «Ревізора». Його...

    Поема Гоголя із загадковою назвою «Мертві душі» розповідає про фантастичну аферу Чичикова – купівлю ревізських душ. Сучасному читачеві, віддаленому від тих подій у 160 років, важко уявити, що таке ревізська душа. Відповідно до чинного...

Тема урока. Н.В.Гоголь. «Ревізор» - соціальна комедія «зі злістю та сіллю». Історія створення комедії та її першої постановки.

Мета уроку: вивчити комедію Гоголя «ревізор» та відповісти на запитання: соціальна комедія «зі злістю та сіллю» – це що? Про яку «злість і соль» йдеться в комедії?

Завдання уроку:

Навчальні: знати зміст комедії, її головних героїв.

Розвиваючі: вміти виразно читати фрагменти твори, перетворюватися на героїв, характеризувати героїв, бачити недоліки кожного чиновника, вступати у діалог, будувати міркування, працювати у групах.

Виховують: виховувати бажання боротися з усім «поганим у Росії».

Тип уроку: вдосконалення знань, умінь, навичок.

Хід уроку.

Орг.момент.

Наш урок я хочу почати з епіграфа, записаного на дошці:

«Я наважився зібрати в одну

купу все погане в Росії, яке я тоді

знав... і за одним разом посміятися над

всім... Крізь сміх... читач почув

смуток...».

(Н. В. Гоголь)

Про який твор було сказано ці слова?

(Ці слова Н.В.Гоголь сказав про комедії «Ревізор».)

Правильно. Знайдіть ключові слова у епіграфі.

(погане в Росії, сміх)

Підберіть синоніми до слова «поганий».

Поганий - поганий, негарний, потворний, поганий, бридкий, неприємний, непридатний.

Н.В.Гоголь називав свою комедію – комедією «зі злістю та сіллю».

Чому? (показати вади суспільства)

Чи сформулюйте проблемне питання?

(Спробуємо розібратися, що «погане» показав Гоголь у комедії «зі злістю та сіллю», з чого він сміється)

Відкрийте свої зошити, запишіть число та тему уроку.

Постановка задачі.

Невже в гоголівських чиновників можна навчитися чогось?

Мені хочеться, щоб у вас після сьогоднішнього уроку з'явилося бажання боротися зі «всім поганим у Росії».

ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМНОГО ПИТАННЯ.

Гоголь мріяв про комедії «зі злістю та сіллю». У нього вона вийшла. Про яку ж «злість і соль» йдеться у творі, постараємося відповісти на це питання протягом уроку.

Хто такі чиновники та яка їхня роль у місті?

(«Чиновник – державний службовець, який має чин, службове звання».) запис у зошитах.

Аммос Федорович Ляпкін-Тяпкін, суддя

Артемій Пилипович Суниця. Опікун богоугодних закладів

Лука Лукич Хлопов. Доглядач училищ.

Іван Кузьмич Шпекін. Поштмейстер.

Антон Антонович Сквозник-Дмухановський. Городничий.

Бобчинський та Добчинський, поміщики.

Ваше ставлення до повідомлення про приїзд ревізора.

Як чиновники намагаються приховати недоліки своєї роботи.

Знайомство з Хлєстаковим.

Зрештою, настав час познайомитися з Хлєстаковим, про нього нам розповість Йосип. (Тимофєєв Іван)

Скажіть, Хлєстаков, що робить у цьому місті?

(перебуває проїздом, живе в корчмі, у нього немає грошей)

Інсценування. Зустріч городничого з Хлєстаковим. (Давлетов Алмаз, Хусаїнов Іскандер)

Як же відбулася зустріч городничого з Хлєстаковим?

Розмова.

Чим смішна ця ситуація? (немає розуміння між героями, вони бояться одне одного)

Чого боїться Хлєстаков? (що його заберуть у в'язницю)

Чого боїться городничий? (думає, що до нього донесли, лякається поведінки Хлестакова)

Яке почуття рухає ними? (страх)

Складання кластера:

Страх: 1) робить сліпими

2) робить глухими

3) позбавляє розуму

Підбиття підсумків. Вирішення проблемного питання.

Чого хотів добитися Гоголь, створюючи комедію «зі злістю та сіллю»? (показати вади суспільства, сміхом потрясти людські серця)

Перерахуйте ці вади.

(безвідповідальність, жадібність, шахрайство, хабарництво)

Які вади сучасного суспільства ви можете назвати?

(жадібність, наркоманія, безвідповідальність, алкоголізм ...)

Чи актуальна комедія Гоголя сьогодні?

Чи актуальна комедія Гоголя сьогодні? Чому?

Який урок ми можемо винести для себе?

(Серйозно ставиться до своїх обов'язків)

Які у вас обов'язки на сьогоднішній день? (виконувати домашнє завдання, опановувати знання…)

Дом.зад.: дати характеристику Хлестакову.

Конспект уроку з літератури на тему «Ревізор» Н.В. Гоголя як соціальна комедія «зі злістю та сіллю».

Для учнів 8 класу

МБОУ «Мускатнівська школа»

Підготувала: Муругова Аліна Володимирівна

Вчитель російської мови та літератури

Тема: Микола Васильович Гоголь. Коротка розповідь про письменника, його ставлення до історії, історичну тему в художньому творі.

"Ревізор". Комедія «зі злістю та сіллю». Історія створення та історія постановки комедії.

Цілі уроку: 1) повторити відомі відомості про Гоголя як про письменника-сатирика; 2) дати поняття про драматичний твір; 3) розкрити ідейний задум комедії.

Теорія: драматичний твір, комедія.

Словникова робота: афіші, акти (дії), явища (сцени), монологи, діалоги, репліки, ремарки.

І. Слово вчителя. Гоголь – одне із значних постатей у літературі 1-ї половини ΧІΧ століття.

Гоголь – самотня «зірка» російської словесності, унікальна письменницька индивидуальность. Про «таємницю», «загадку» художнього таланту сперечаються вже протягом півтора століття. Ми з вами теж намагатимемося відкрити для себе щось нове і усвідомити, що творчість великого письменника – живе явище сучасності.

Які твори Гоголя Вам знайомі? "Ніч перед ...", "Сорочинська ярм.", "Травнева ніч ...", "Тарас Б.", "Повість про те, як один мужик 2-х ...", "Дикий поміщик".

Назвіть літ. героїв.

ІІ. Підручник Стор. 245


  1. Про яку кар'єру мріяв у юності? (« Я думав просто, що я вислужусь і все це доставить служба державна»)

  2. Яка риса хара-ра, яке вміння, що розвилося ще в ранній юності, допомогло йому стати письменником? (Придумував собі все смішне, що міг вигадати…, мав здатність « вгадувати людину і кількома рисами виставляти її раптом всього, як живу…»)
Хто вплинув на Г. серйозний вплив, на становлення його письменницького таланту? (А. С. Пушкін « змусив мене поглянути на справу серйозно»)

Які факти біографії Г. говорять про його інтереси до театру? (Батько, Василь Опанасович, був відомим українським драматургом. Він став визнаним режисером домашнього театру у маєтку відставного вельможі Д. П. Трощинського)

Якщо Пушкіна благословив як свого літературного наступника Державін, то дарування хлопчика Миколи Гоголя першим відзначив сусід Гоголів-Яновських на маєток В. В. Капніст, автор гострого комедійного памфлету «Ябеда», спрямованого проти урядово-бюрократичного апарату Росії За цю комедію, довгий час заборонену, Капніст мало не поплатився засланням до Сибіру.

Юному таланту, який отримав благословення Капніста, немов самою долею призначено було стати сатириком.

І п'єса « Ревізорзгодом була сприйнятатак само, якколись « Ябіда».

Вступивши в Ніжинську гімназію вищих наук, юний Гоголь відразу виявив свої акторські нахили. Один із перших листів (4.01.1824) батькам містить свідоцтво про захоплення майбутнього драматурга: «… прошу вас покірніше, - звертається гімназист до «найдорожчих батьків», - надіслати мені комедії…: «Бідність і шляхетність душі», «Ненависть до людей і каяття»(П'єси Коцебу А. Ф., перекладені з німецької)

У гімназійних спектакляхмайбутній письменник брав найактивнішу участь - і як актор, і як художник-оформлювач. Весь Ніжин говорив про гімназічну постановку «Недоросля» Фонвізіна, і глядачів особливо вразило виконання ролі пані Простакової вихованцемН. Гоголем-Яновським. К. М. Базили, товариш його з гімназії, писав потім у захопленні: « Жодній актрисі не вдавалася роль Простакової так добре, як грав 16-річний тоді Гоголь».

Приїхавши до північної столиці, ніжинський випускник прагне потрапити до трупи імператорського Олександринського театру. Проби були вдалі, серед акторів у Гоголя з'явилися друзі, але актором так і не став. Доля та розпорядилася.

ІІ. З біографічних відомостейпро Гоголя знаємо, що у 30-ті гг. ΧІΧ він серйозно замислюється про російську комедію. Продовжив творчі здобутки своїх попередниківД. І. Фонвізіна, А. С. Грибоєдова. Письменник у розвиток цього жанру вніс своє. Він вважав, що комедія виконає своє призначення лише тоді, коли ідея твору виявиться в системі образів, у композиції, у сюжеті,а не в прямих словесних настановах, моралі з покаранням пороків на очах глядачів.

Так, у 30-ті гг. Гоголь працює одночасно над двома комедіями із сучасного життя: «Гравці» та «Наречені» (пізніше перероблені на «Одруження»).

ІІІ . А тепер згадайте, до якогороду літератури відноситься комедія?До драми. ( Інтерактивний плакат)

Чим відрізняється драма від епосу та лірики? На стику 2-х мистецтв стоїть – літератури та театру).

На які жанри поділяється драма? (трагедію, комедія, драма у вузькому значенні)

Які відмітні ознаки має комедія? (афіша, акти (дії), монологи-діалоги, репліки убік, ремарки, мова дійових осіб. У п'єсі немає опису зовнішнього виглядугероя, авторської розповіді, безпосереднього вираження ставлення автора до подійта персонажам, його почуттів. Автор прихований за діями та промовами персонажів)

Успіх драматичного твору у театрі залежить не лише за режисера, (акторів, художників-декораторів, які втілюють задум письменника)

Перегортайте п'єсу. Скільки актів у ній та з скількох явищ кожен(5 дій від 6 до 16 явищ у кожному)

Відкрийте афішу, познайомтеся з дійовими особами. (25 конкретних дійових осіб різного рангуі положення та безліч гостей, купців, міщан, прохачів без імен.) Вже читання афіші дає можливість припустити, що в комедії дане широке критичне життя навколишньої дійсності та своєрідна анатомія повітового міста:


  • Тут і голова адміністрації – городничий

  • І його «міністри»:

  • Доглядач училищ,

  • Суддя,

  • Опікун богоугодних закладів,

  • Поліцмейстер,

  • Повітовий лікар,

  • Поліцейські чини,

  • Поміщицькі чини,

  • Міські поміщики

  • І поважні особи у місті,

  • І купці,

  • І міщани,

  • І міські жінки,

  • І слуги.

  • Поза містом стоять 2 людини. Хто вони? (Хлістков, Осип)
Такого широкого погляду офіційне життя російська комедія ще знала.

Ми ще повернемося до цього образу міста (в обіцяному сенсі).

І V. Роботу над «Ревізором» почав вже відомим письменником, якого цінував і дружньо підтримував А. З. Пушкін.

Відомо, що в одну із зустрічей у жовтні 1835 р. Пушкін передав Гоголю сюжет «Ревізора». « Зробіть милість, - пише драматург-початківець, - дайте який-небудь сюжет, хоч якийсь смішний чи не смішний, але суто російський анекдот. Рука тремтить тим часом написати комедію. Якщо ж цього не станеться, то в мене пропаде даремно час, і я не знаю, що робити тоді… Зробіть милість, дайте сюжет, духом буде комедія з 5 актів, і, клянусь, буде смішніше риса».

В одну із найближчих зустрічей Пушкін розповів Гоголю « російський анекдот». Розповів Гоголю випадок у Новгородській губернії, де якийсь проїжджий, видавши себе за чиновника з міністерства, обирав мешканців. Крім того, сам Пушкін, вирушивши в Оренбургзбирати матеріал для історії Пугачовського повстання, незабаром дізнався, що місцевими володарями від «доброзичливців» було отримано попередження, ніби збирання історичних відомостей лише прийменник, а справжня мета приїжджого – провести негласно ревізію службової діяльності оренбурзьких чиновників. Ці 2 випадки стали основою гоголівської комедії.

Над текстом комедії Гоголь працював 17 років. Хоча 1-а чернова редакція було написано вже у грудні 1835 р. Чорнові нариси на «відточування» твори. Так, за рік до смерті, в 1851 р., він вніс останні зміни в одну з реплік І Vдії. Остаточною редакцією вважається текст 1842 Прижиттєвих редакцій було 3: 1836, 1841, 1842.

V. Повідомлення «Ідейний задум та особливості композиції комедії «Ревізор».

У « Ревізорі», - згадував згодом Гоголь, я зважився зібрати в одну купу все погане в Росії, яке я тоді знав, усі несправедливості, які робляться в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися з усього».

У комедії розглядається не любовна інтрига, не події приватного життя, а явища громадського порядку. В основі сюжету – переполох серед чиновників, які чекають на ревізора, та їх прагнення приховати від нього. свої грішки».

Отже, це соціально-політична комедія. У ньому немає центрального героя. Таким героєм стала чиновницька маса. Це чиновництво дано насамперед у службовій діяльності, що спричинило включення у п'єсі образів купецтва і міщанства.

2) стор 342 (2-6 питання)

3) Що є зав'язкою?

Складіть табличку про чиновників повітового міста



Ім'я чиновника

Сфера міського життя, якою він покликаний керувати

Інформація про стан справ у цій сфері

Характеристика героя за текстом

Антон Антонович Сквозник-Дмухановський

Городничий. Загальне управління поліції, забезпечення порядку у місті, його благоустрою

Бере хабарі, потурає в цій справі іншим чиновникам, місто не впорядковане, державні гроші розкрадаються.

"Каже..."

1-а постановка

Олександринський театр. Петербург. Зал був сповнений. У ложах та кріслах партеру – міністри, петербурзька знать. У царській ложі – Микола 1 із спадкоємцем. У театрі багато знайомих Гоголя:

Жуковський, якому Гоголь читав "Р." в Палаці,

Поет Вяземський.

Навіть старий Крилов прийшов. Для нього нова російська комедія – подія, за якої вдома не всидиш.

Тільки на гальорці тісняться глядачі неаристократичного кола.

Спершу сміялися охоче. Адже комедія – це кумедно.

Вже після 1-го акта здивування було написано усім особах, яке зростало з кожним актом. Глядачі вибиті з усіх театральних очікувань та звичок.

Однак у цій п'єсі були риси та явища, сповнені такої життєвої істини, що 2 рази лунав загальний сміх. Зовсім інше сталося в 4 акті: сміх часом ще перелітав з кінця зали в інший, але це був якийсь рабський сміх, що відразу ж і пропадав;

Оплескимайже зовсім не було;

Зате напружене увага, судорожна,іноді мертва тишапоказували. Що річ, що відбувалася на сцені, пристрасно захоплювало серця глядачів.

за закінчення 4 актаколишнє здивування переродилося на загальне обурення, яке довершено було 5 актів.

Багато хто викликав автора потім за те, що написав комедію, інші за те, що видно талант у деяких сценах, проста публіка за те, що сміялася, але загальний голос, який чувся з усіх боків обраної публіки: « Це – неможливість, наклеп та фарс ».

Царна уявленні багато сміявсяі аплодувавБажаючи, мабуть, підкреслити, що комедія нешкідлива, не варто її приймати всерйоз. Він добре розумів, що його гнів виявився б ще одним підтвердженням правдивості гоголівської сатири. Проте, залишившись наодинці зі свитою, цар не витримав остаточно хитро задуманої ролі і зірвався: « Та й п'єска! Всім дісталося, а мені найбільше

Високопосадовці Петербурга образилися, побачивши в п'єсі « нестерпна лайка на дворян, чиновників та купецтво», Загалом на Росію.

Але найбільше Гоголь був вражений звинуваченням у тому, що він – ворог Росії , що тон обмовив її в комедії.

Проте Гоголь мав і доброзичливців. Багач Демидів, Який заснував щорічну премію в 20.000 руб. і який передав правло присуджувати її Російської академії наук, 11 травня 1836 р. написав листа секреьарю Академії з проханням увінчати Гоголя олною із золотих медалей. Але Академія була імператорською. Демидову було відмовлено. Премію присудили Бобинському за «Курс верхової їзди».

Гоголь був засмучений. Роздратований. Страждав. І поїхав лікуватися за кордон у червні 1836 року. Слайд 10 Портрет І. Жерена

Обличчя бліде, ніби сильно обурене тим, що сталося. Здивовано підвелася ліва брова, очі сміливі до зухвалості, але круги навколо них видають страждання, прикро складені губи. Художник вдало посадив Гоголя: він звернений до нас спиною, тільки голова енергійно повернута до глядача. Це жест суворого прощання, що підкреслює відчуженість Гоголя, ту прірву між письменником та миколаївською Росією, яка відкрилася на 1-му уявленні.

Урок 2. Тема: 1 дія

«Неприємна звістка: до нас їде ревізор»

Цілі уроку: розкрити життєву основу комедії; зрозуміти обставини, які залучили чиновників до їх фатальної помилки; розбудити увагу до гоголівського тексту.

Словникова робота:

Інкогніто- Під вигаданим ім'ям, не відкриваючи свого.

Свавілля- Свавілля, самовладдя;

Казнокрадство- обкрадання скарбниці, держави.

Шахрайство- Непристойні, шахрайські дії з корисливими цілями.

Хід уроку

І. К. С. Станіславськийрадить читати п'єсу просто, але з добрим розумінням суті, головної лінії її внутрішнього розвитку. Наслідуємо його поради: «простежити, як зароджується і розвивається в ній конфлікт, за що і між ким ведеться боротьба, які групи борються і в ім'я чогось».

Гоголь, створюючи портрет суспільства і показуючи недосконалість людини, позбавленого морального закону, знаходить новий типдраматургічного конфлікту. Новаторство Гоголя у тому, що у комедії немає ні героя-ідеолога, який би висловлював справжнє розуміння обов'язку та честі, ні свідомого ошуканця, що веде всіх за ніс. Чиновники самі дурять себе, буквально нав'язуючи Хлестакову роль значної особи. Зростаючий страх, затьмарює розум змушує прийняти бурульку, ганчірку», «вертопраха» за ревізора.

ІІ. Ще раз з афішею слайд 13 Час та місце дії. (Повітове місто репліка городничого, віддалено від центру: «Хоч 3 роки скачи звідси, ні до якої держави не доїдеш». Час дії 1831 р.


  1. Читання 1, 2 явл.Поступово з дрібних деталей та рисок виникає перед нами образ міста. З реплік персонажів ми можемо робити деякі висновки про особливості цього міста.

  2. Оскільки представлені всі сторони адміністрації, ми можемо сказати вже за І дією, що справи у всіх сферах неблагополучні.

  3. Але найстрашнішете, що люди, які живуть у цьому місті, зовсім не підозрюють, що можна жити по-іншому.

  1. Чому в 1 явл. Чиновники названі по імені-по батькові, а городничий називається городничим? Гоголь наголошує, що для всіх присутніх Сквозник-Дмухановський не приватна, а офіційна особа, начальник, важлива особа. Таке виділення городничого як найзначнішої особи позначається на побудові діалогів. Городничий веде основну мелодію, інші йому вторять.

  1. Читання 1-х 3-х реплік. Репліки судді та піклувальника в тексті виглядають однаково. Але чи однаково вони вимовляються? Знайти вірну інтонацію персонажів, погоджуючись із зауваженнями. Аммос Федорович Ляпкін Тяпкінповільно, важливо, здивовано, як би кажучи: « Який такий ревізор? Що це?» Логічне наголос стоїть на слові як.

  1. Суниця Артемій Пилипович також здивований, але йому не потрібно пояснювати, хто такий ревізор. Підтекст фрази такий: «Ні, справді, ревізор? Невже? Репліка звучить уривчасто, підкреслено запитливо.

  2. У наступних репліках чиновників їхній стан виражений більш відверто. Суддя збентежений несподіванкою.

  3. Суниця Артемій Пилиповичвідразу зрозумів, що справа набула неприємного обороту, він дуже засмучений.

  4. І останнім (він раніше не наважувався) виступає Хлопів Лука Лукич.Що чується у його голосі ? (Страх, жах).

  5. Настанови городничого до Луки Лукича- С. 257, внизу.
Хлопов тільки виправдовується безпорадно і несміливо скаржиться на свою нещасну частку, виявляючи простодушний страх перед появою ревізора.

  1. СуницяАртемій Пилипович сприймає повчання більш бадьоро. Відмінно розуміє, чого хоче від нього градоначальник, і цілком згоден з ним: нічого докорінно змінювати не слід, треба тільки щоб видимість була пристойна. Тому Суниця з полегшенням, навіть із деяким задоволенням, погоджується з городничим. « Ну, це ще нічого, ковпаки, мабуть, можна одягнути і чисті»- с. 255, зверху.

  2. Інакше сприймає повідомлення городничого та його поради суддя Ляпкін-Тяпкін Аммос Федорович.

  • З в ажністю філософапочинає будувати найнеймовірніші припущення причин «напасти». Знайдіть. (255 стор.)

  • Чому мова судді комічна? Багатозначність його реплік смішна: « Щось недарма», - прорікає він, поєднуючи в одній фразі непоєднуване. « Недарма- слово вказує на конкретну причину події. Але натомість Л.-Тяпкін підсовує невизначене « що-небудь».

  • Чому Гоголь наділяє суддю таким безглуздим прізвищем? Відбився принцип ставлення до службових справ («тяп-ляп»),
Душевна незграбність, непомітність, неповороткість.

  • Репліки судді комічні: після багатьох зусиль, Болісних словесних пологів» (Станіславський) він викладає нісенітницю, своє неминуче «тяп-ляп»: « чи немає де зради»(С. 255)

  • Що ж каже городничий і як його відповідь діє на Ляпкіна-Тяпкіна? Їдкі заперечення городничого роблять наступну репліку судді абсолютно аморфною: він здатний аргументувати свої думки. Тільки наприкінці речення його фраза стає зв'язковою: « Ні, я вам скажу, ви не того… ви не… Начальство має тонкі види: дарма, що далеко, а воно собі мотає на вус». (255)

  • Стор. 252-253 - мова з старим годинником.

  • Висновок: в інтонації промов гоголівських персонажів проявляється їх характер

  • Комічна невідповідність манери мови почуттям судді. При всьому своєму глибокодумності» і недорікуватість суддя дуже самолюбнийі образливий.

  • Йому нестерпно важко слухати зауваження городничого про непристойну для присутнього місця достатку. гусей з маленькими гусеняками», які так і шастають під ногами»- с. 256. І Ляпкін-Тяпкін намагається перервати городничого спокусливими пропозиціями (« А я їх сьогодні ж наказую всіх забрати на кухню. Хочете, приходьте обідати»).

  • Але сьогодні, напередодні приїзду ревізора, городничий непідкуплений, ніби не помічаючи репліки судді, він продовжує повчати повчати Ляпкіна-Тяпкіна: с. 256, внизу.

  • Чому Гоголь допоміг нам помітити у судіарапник ? (С. 256) арапник - чудовий символ правосуддя тогочасного часу

  • Не витримавши образливого для його самолюбства виявлення «заворушень», суддя переходить у наступ, говорячи, що « грішки грішкам різна», і заперечує проти того, щоб вважати хортів щенят, яких він бере відкрито, хабарами (с. 257)

  • Чому хабарі хортовими цуценятами не гріх для охоронця правосуддя? (Хабарництво прийняло величезні розміри і хорти щенята серед інших зловживань здаються судді дрібницею.)

  • Більш того, Ляпкін-Тяпкін не безневинний: якщо городничий розповість ревізору про заворушення в суді, він, представник закону, може згадати про шубі в 500 руб., І про шалідля дружини городничого, і багато чого іншого, зовсім на втішному глави міста. Ця загроза діє на городничого сильніше за запрошення на обід і він вимовляє примирливо: с. 257, внизу. « Втім, я лише згадав про повітовий суд; а по правді сказати, навряд чи хтось колись загляне туди…»

  1. Кого з чиновників найбільше турбує можливий приїзд ревізора і чому? (городничого)

  1. У нього найбільше грішків,

  2. Він і найпроникливіший і спритніший серед них людина.
Довести 1) 1-а репліка надала експозиції напруженість та стрімкість: чиновники прямо були поставлені перед необхідністю діяти

  1. Чиновники чим відрізняються від нього? (Дурні, неповороткі. Будують безглузді припущення.)
Марно витрачають час і навіть забули про загрозливу їм небезпеку.
Чиновники звикли до безкарності та втішають себе тим, що у городничого «грішки» більші.

  1. Не такий городничий. Знаючи, що ревізії зазвичай мають поверхневий характер, він дає повчання, що не вимагають корінних змін (ковпаки чисті, над ліжком надписати;
гусей із гусеняками;

засідатель - п'яниця - нехай часник;


  1. Протяг-Дмухановський обриває легковажного поштмейстера, готового забути про ревізора заради грайливого листа. Стор. 260 « Ну тепер не до цього…»

  2. Якими репліками завершується 1-2 явл-я? (Містецького про прокляте інкогніто, що сидить у нього в голові.)

  3. Протяг-Дмухановський стає навіть обережний і у виразах, Що рідко з ним трапляється у звичайній обстановці.

  • До поштмейстеру: « Послухайте, Іване Кузмичу, …трохи роздрукувати і прочитати»… Боїться висловитися виразно і обережно « так трошки роздрукувати» прикриває офіційним «вхідне та вихідне»(С. 260, вгорі)

  • МІСЬКИЙ НЕ ВІЛЬНИЙ ВІД ДРІБНОГО САМОКОХАННЯ. Читаючи листа Чмихова, починає з звернення: с. 254. « Дорогий друже, кум і добродій…»(У цій ситуації це звернення абсолютно нецікаве для чиновників, але городничий не може його пропустити: воно лестить йому. Антон Антонович хоче показати всім, наскільки він поважаємо)

  • Як і навіщо городничий розповідає про 2-х незвичайних щурів, які йому наснилися? С. 254 (Здавалося б, ситуація настільки гостра, що не до тлумачення снів. Городничий ж цілком серйозно, ніби йдеться про реальну подію, вимовляє: «Право, таких… геть» - видно в цих словах не тільки забобон, а й бажання виявити свою далекоглядність, чуття, інтуїцію.

Підсумок. 1. Це була е кспозиція.

2 . У Гоголя немає невиправданих дрібниць.

3 . Щепкін вважав, що в Гоголя немає жодної незначної фрази: «Репетували «Ревізора» для актора, який вступає знову в п'єсу. Щепкін. Тоді вже глибокий дід. Сидів у курилці і чекав свого виходу. Городничий має в одному з актів п'єси кілька слів, які він говорить за лаштунками. Черневський, на обов'язки якого лежало стежити за виходами та репліками, вирішив не турбувати Щепкіна, що відпочивав, і прокричав за нього репліку. Старий артист, до якого долетіли слова його ролі, сказані кимось іншим, схвилювався. Він покликав себе Черневського і суворо запитав його: « Хібати сьогодні граєш городничого? Збентежений юнак відповів: « Помилуйте, Михайле Семеновичу, я не хотів турбувати Вас через дрібниці». «Запам'ятай— палко сказав Щепкін. по-перше, у Гоголя немає дрібниць, по-друге, я тут саме для того, щоб турбуватися». (Щепкіна-Куперник Т. Л. «Із спогадів про російський театр»)
Д. з. прочитати 2 дію

2) З якого моменту дія починає розвиватися швидше?

3) стор. 344 (4, 5)
Урок 2