Лисиця і вовк заняття з казки. Конспект заняття «Лиска сестричка і сірий вовк»

Конспект уроку з літературному читаннюв 1 класі

Розділ: Казки.

Тема: Російські народні казки. «Лиска – сестричка і вовк».

Тип уроку: Урок з ознайомлення з новим матеріалом.

Час проведення:квітень

Мета уроку: систематизувати знання учнів на тему «Російські народні казки»; вчити оцінювати характер персонажів, їх вчинки, настрій.

Запланований результат:систематизація знань учнів за казками; вміння оцінювати героїв за їхніми вчинками.

Особистісні:

- розвиток самостійності;

Розвиток навичок співробітництва.

Предметні:

Розвиток мовлення; образне та логічне мислення, Артикуляційний апарат;

вміння аналізувати та узагальнювати

Метапредметні:

Особистісні УУД:

Формування навчальної мотивації, адекватної самооцінки, усвідомлення сенсу вчення та особистої відповідальності за майбутній результат; готовність відкрито висловлювати свою позицію під час уроків.

Регулятивні УУД:

Формування вміння здійснювати дію на зразок; оцінювання процесу та результату діяльності.

Пізнавальні УУД:

Підведення під поняття на основі виділення суттєвих ознак; здійснення смислового читання; пошук та виділення необхідної інформації з тексту; заповнення запропонованих схем із опорою на прочитаний текст; робота з двома джерелами інформації

Комунікативні УУД:

Формування вміння чути та слухати вчителя, однокласника; вести усний діалог; читання з ролей; співпрацювати з іншими людьми у вирішенні навчальних завдань; адекватно оцінювати себе, роботу інших учнів.

Завдання уроку:

  1. формування навчально-інформаційних умінь (уміння працювати з текстом, з таблицею, знаходити головне, суттєве); вчити оцінювати персонажів за їх вчинками та особливостями мови
  2. розвиток комунікативних навичок (уміння спілкуватися, взаємодіяти один з одним);
  3. виховувати повагу до витоків культури свого народу; моральність через аналіз змісту художнього твору;

Основні поняття уроку:казка, персонаж, кластер.

Устаткування : підручник Е.Е.Кац «Літературне читання», сигнали, картки з таблицями, зображення тварин, проектор, комп'ютер,

Етапи уроку, час

Діяльність вчителя

Дії учнів

I. Самовизначення до діяльностіі постановка навчальної задачі.

(організаційний момент)

Ціль: включення учнів у діяльність на особистісно-значущому рівні; промовляння теми та мети уроку у вигляді питань.

Методи: підводить до теми діалог.

Продзвенів знову дзвінок.

Ми розпочинаємо наш урок.

Допитливі у класі діти

Про все хочуть знати у світі.

З добрим ранком!

Розпочато день.

Насамперед женемо ліньки.

На уроці не нудьгувати,

Сьогодні на уроці ми не лише почнемо знайомство з новим твором, а й згадаємо класифікацію казок, а також попрацюємо над збагаченням словникового запасу. Протягом усього уроку ви будете не просто слухачами, а уважними читачами та дослідниками.

А що означає бути уважними читачами?

ІІ. Актуалізація знань.

Ціль: закріпити знання учнів про класифікацію казок.

Метод: діалог.

Продуктивне завдання:доповнення схеми

Мотивуючий прийом:загадки.

Перед вами ілюстрації до знайомих вам творів. До якого жанру літератури вони належать?

Чим відрізняється казка з інших жанрів літератури?

Подивіться, на які великі групи можна розділити всі казки?

Назвіть народні казки.

Доповніть запропоновану схему.

Народні

Казки просять:

А зараз ви, друзі, дізнайтесь про нас!

1. А дорога – далека,

А кошик – нелегкий.

Сісти б на пеньок,

З'їсти б пиріжок.

2. Біля лісу, на узліссі,
Троє їх живе у хатинці.
Там три стільці та три кружки,
Три ліжечка, три подушки.
Вгадайте без підказки,
Хто герої цієї казки?

3. Немає ні річки, ні ставка.

Де води напитися?

Дуже смачна вода

В ямці від копитця!

4. Забивав і бив

По тарілці носом

Нічого не проковтнув

І лишився з носом.

Подумайте, яка казка буде зайва і чому?

Це все казки.

У казці буває завжди все незвичайне, чарівне, там звірі, птахи та речі вміють розмовляти, носять одяг. Ще бувають різні чарівні речі: килим-літак, чарівне дзеркальце, скатертина-самобранка та інші. У казках є незвичайні істоти: Баба-Яга, гноми, Кощій Безсмертний і т.д.

- «Доктор Айболіт», «Казка про царя Салтана»

- «Ріпка», «Колобок», «Кіт, лисиця та півень».

Казки про тварин, побутові казки та чарівні.

"Маша і Ведмідь"

"Три медведі"

«Сестриця Оленка і братик Іванко»

«Лиса та журавель»

«Сестриця Оленка і братик Іванко», бо це Чарівна казкаа інші про тварин.

ІІІ. «Відкриття нового знання»

Ціль:

Способи: діалог, парна робота.

Мотивуючий прийом:вікторина, «чарівна скринька», прослуховування казки у виконанні акторів.

Відгадайте ребус і ви дізнаєтесь ім'я героя казки, про яке ми говоритимемо. Лисиця – один із самих відомих героївросійських народних казок.

Проведемо невелику вікторину. Підказка: у всіх казках Головна героїня- Лисиця.

1) Йде лисичка-сестричка.

Постукала в віконце і питає: терем-теремок! Хто у теремі живе?

2) А вона їм з печі: Як вискочу, як вистрибну, підуть клаптики по закутках! Собаки злякалися та втекли!

3) Лисиця влізла на горище і до половини мед і поїла. Знову повернулася і лягла, а ведмідь її й питає: кума, а кума, як назвали?

4) Пустили її. Лігла лисичка на лавочку, хвостик під лавочку, скалочку під грубку.

5) Заєць побіг до лисиці. А ведмідь і вовк почали думати, де б сховатися.

Ведмідь каже: Я полезу на сосну.

А мені що робити? – питає вовк. Сховай мене, Михайле Івановичу, кудись! Ведмідь завалив вовка сухим листям, а сам вліз на сосну.

6) А лисичка зібрала всю розкидану рибку в купку, сіла на дорогу і їсть собі. Приходить до неї Сірий Вовк.

Зараз ви познайомитеся ще з однією казкою, героями якої будуть лисиця та вовк. Це російська народна казка «Лиска-сестричка і вовк».

Але спочатку проведемо словникову розминку.

Словникова розминка:

чув-ство со-чув-ство-вати

Чув-ство-вати без-чув-ствен-ний

Як ви розумієте слова:«звернутися калачиком»?

Знайдіть значення слів у словнику: ЗМІКНУТИ, ПОЛУЧИТИ ЧАС, ПОЛЕГОНЬКУ, ПРОРУБ, КОРОМІСЛО, ЗНАХОДЛИВИЙ.

Всі ці слова ми опустимо до нашої чарівної скриньки.

Нині ж ми з вами прослухаємо першу частину цієї казки у виконанні чудової актриси Т.Пельтцер.

Це лисиця.

«Теремок»

«Заюшкіна хатинка»

«Лиса та ведмідь»

«Лиска з качалкою»

«Котофей Іванович»

«Лиска-сестричка і вовк»

Стиснути, зігнути ноги в колінах, тісно притиснути голову.

IV. Первинне закріплення.

Ціль:

Способи: фронтальна робота.

Засоби: коментування, що підводить для відкриття знання діалог.

Фізхвилинка

Ціль: здоров'язбереження, активізація уваги.

Способи: робота в парах.

Розкажіть, що робила лисичка, щоб здобути рибку?

А навіщо дідові знадобилася лисиця?

Як ви думаєте, що відчував дід, колипід'їжджав до будинку?

Чи змінилися його почуття, коли він виявив порожній віз? Якщо так, то як?

Як ви думаєте, а які почуття відчувала лисиця, коли обдурила діда?

Хто із героїв цієї частини казки викликає співчуття? Чому?

Діти, придумайте назву до цієї частини казки, обґрунтувавши своє рішення.

Тільки в ліс ми увійшли,

З'явилися комарі.

А попереду з-за куща
Дивиться хитра лисиця.
Ми лисичку обхитрімо,
На шкарпетках пробіжимо.

Вовк ось гарчить швидко на полі,
Дуже грізний він на волі.

Наслідуємо ми вовчичку

Непосиди-дитини.
Але закінчилася гра
І вчитися нам час.

А зараз працюємо у парі. На сторінці 66 знайдіть діалог діда та баби, підготуйте його за ролями.

Втома, радість, страх, агресивність.

Злість, образа.

Радість, торжество

Виконують:

Бавовна над головою

Біг навшпиньки.

Наслідують вовка.

Сідають за парти.

Діти самостійно розподіляють ролі та читають діалог

V. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком.

Мета: кожен для себе повинен зробити висновок про те, що він уже вміє робити.

Методи: самоконтроль, самооцінка.

А зараз подивіться на слайд. Тут ілюстрації, виконані різними художниками цієї казки. Знайдіть у тексті слова, які точно передають те, що зобразив митець. (Стор.66 - 67)

Впорався - не впорався

Діти самостійно знаходять слова у тексті, відзначають їх, та був порівнюють з еталоном (на слайді) і оцінюють свою роботу з допомогою сигналів (червоний – впорався, синій – не впорався).

VI. Домашнє завдання.

Сьогодні ми познайомилися лише з одним із головних героїв цієї казки. На наступному уроці ми продовжимо роботу над казкою. А вам удома потрібно буде дочитати цю казку до кінця та відзначити ті слова, значення яких вам незрозуміле.

Запис домашнього завдання

VII. Підсумок уроку. Рефлексія діяльності.

Мета: усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів своєї діяльності.

Методи: виконання продуктивних завдань.

Якими рисами характеру наділена лисиця у росіян народних казках?

Зараз вам потрібно буде самостійно заповнити ті таблички, які у вас на партах (складання кластеру).

Якщо ви змогли додати до кожного стовпчика по 4-5 слів, то запаліть собі червоний ліхтарик, якщо по 2-3 слова, то зелений, якщо 0-1, то синій.

У вас на партах лежать дві картинки: усміхнена Лисичка і Вовк, що плаче. Якщо вам було цікаво на уроці, підніміть лисичку, а якщо сумно, нецікаво, то Вовка.

Хлопці, сьогодні я хочу поплескати (Ф.І.учня) за гарну роботуна уроці. (Ім'я), а кому ти поплескаєш?

Продзвенів для нас дзвінок.

Дякую всім за урок.

Подвійна, жадібна, лінива, скупа, ласкава, добра, приваблива, руда, зла.
- Обманює, краде, тікає, співає, танцює, лукавить, лестить, догоджає, прикидається.

Чарівні казки Побутові казки Казки про тварин

Казки просять: - А зараз Ви, друзі, Дізнайтесь про нас! Казки просять: - А зараз Ви, друзі, Дізнайтесь про нас! Казки просять: - А зараз Ви, друзі, Дізнайтесь про нас! Казки просять: - А зараз Ви, друзі, Дізнайтесь про нас!

«Лиска – сестричка і вовк» (1 урок)

Словникова розминка: чув-ство со-чув-ство-вати чув-ство-вати без-чув-ство-н-и-й Як ви розумієте слова: «звернутися калачиком»? Знайти значення слів у словнику: ЗНАХОДЧИВИЙ, ЗМІКНУТИ, ПОЛУЧИТИ ЧАС, ПОЛЕГОНЬКУ, ПРОРУБ, КОРОМІСЛО

А лисичка вибрала час і стала викидати легенько з воза все по рибці та по рибці, все по рибці та по рибці.

Підійшла баба до воза: ні коміра, ні риби, - і почала лаяти чоловіка.

Дід зліз із воза, підійшов до лисички, а вона не ворухнеться, лежить собі як мертва.

лисонька хитра хитрує обманщиця - кумушка лисичка - сестричка … … … … … …

Продзвенів для нас дзвінок. Дякую всім за урок!


Марина Нікішова
Конспект заняття з читання казки «Лиска-сестричка та вовк»

Організація безперервної безпосередньо освітньої діяльності дітей у середній групі

По темі: « Читання російської народної казки« Лисичка сестричка та вовк»

Інтеграція освітніх областей: «Соціально комунікативне, «Пізнавальне», «Мовленнєва», «Фізичне».

Завдання пріоритетної освітньої області: Познайомити з російською народною. казкою«» ., допомогти оцінити вчинки героїв, драматизувати уривок із твору, вчити будувати розгорнуті висловлювання. Продовжити формування вміння відповідати на запитання по тексту повними пропозиціями. Виховувати моральні якості: повага, доброту, чесність до інших людей

Завдання освітньої галузів інтеграції: Вчити розрізняти погані вчинки, підступні поради, розуміти, що красива, приваблива зовнішність не завжди відповідає хорошим внутрішнім якостям, співпереживати героям казки; викликати бажання допомогти їм; розвивати мислення, кмітливість, фантазію; вчити складати казкита нові кінцівки до відомих казкам.

Передумови навчальної діяльності: Вчити дітей сприймати та усвідомлювати образний зміст. казки, помічати образні слова та вирази в тексті. Розвивати творчу уяву, слухову увагу. Виховувати емоційне сприйняття казки.

Обладнання для педагога: ноутбук, проектор, ілюстрація казки(лисиця вкрала рибу, вовк ловить рибу. Вовка б'ють мешканці села, вовк щастить лисицю

Обладнання для дітей: Маски вовка та лисиці.

Вступна частина (Мотиваційний, підготовчий етап)

Освітня область (вид діяльності) (Характеристики)

Сприйняття,

Соціально-комунікативне,

Мовне. Сюрпризний момент,

Читання вірша

Загадка Викликати інтерес до читання казки. Формування цілісної картини світу, у тому числі первинних ціннісних уявлень; Залучити дітей до активної роботи під час заняття.

Діти розуміють, чим вони займаються з розвитку мови. Діти активні у роботі під час заняття.

Організаційний момент.

Вихователь: Хлопці, зараз я вам прочитаю уривки з творів, а ви мені визначите за першими словами, що це казка, вірш або оповідання.

Жили-були дід і баба, І була в них курочка Ряба. (Казка)

Наша Таня голосно плаче. Впустила в річку м'ячик. (Вірш)

Настала зима. Випав перший сніг. (Розповідь)

Сьогодні ми поговоримо про казках. Хлопці, а ви любите казки? Які казки ви знаєте? Зараз я перевірю, чи зможете ви вгадати казкупо картинці та назвати її героїв. (Показ картинок)

Хлопці, які ви молодці! Звичайно є багато казок про людейпро чари, про тварин. Сьогодні ми прочитаємо казку, А про кого вона ви дізнаєтеся відгадавши загадки.

Хитра шахрай, руда головка,

Хвіст пухнастий – краса, а звуть її. (лисиця)

Хто взимку холодною бродить у лісі злий, голодний. (вовк)

Хто ж герої казки? (Лиса та вовк) .

Отже, казка, яку я зараз вам прочитаю називається « Лисичка-сестричкаі сірий Вовк . (читання казки) .

ГРА «НА ЩО СХОЧЕ»

Хто-небудь із дітей виходить з кімнати, поки інші домовляються, про кого відгадуватимуть загадку. Потім вони кажуть, на що схожий той, про кого вони загадали. А дитина, що вийшла, повинна відгадати загадку. Гра проводиться 3-4 рази

Основна частина (Змістовний, діяльнісний етап)

Освітня область (вид діяльності)Форми роботи Освітні завданняЦільові орієнтири (Характеристики)

Сприйняття

Соціально-комунікативне,

Пізнавальне.

Музично – художнє

Читання казки

Сценічне вправу «Міміка»

Театралізована гра Вчити дітей відігравати ролі персонажів художніх творів. Збагачувати словниковий запас дітей, закріплювати та уточнювати значення слів; Розвивати в дітей віком вміння висловлювати різноманітні емоційні стану (Сум, радість, сердитий, здивування, захоплення, жалібність); Викликати інтерес у дітей до театралізованої діяльності, бажання виступати разом із колективом однолітків; Виховувати доброзичливі стосунки між дітьми, почуття поваги. Діти вміють грати ролі персонажів, в дітей віком збагачений словниковий запас, діти висловлюють різноманітні емоції (сум, радість, сердитість, здивування, захоплення, жалість, діти беруть участь у театралізованої діяльності, доброзичливо ставляться одне одному.

Вихователь читає російську народну казку« Лисичка – сестричка та вовк» .

Питання щодо казці:.

Чи сподобалася вам казка?

Хто запам'ятав, як вона називається?

Яка за характером лисиця? (хитра, шахрай, обманщиця)

Який у казці вовк? (голодний, добрий, довірливий)

Розкажіть, як лисиця порадила ловити рибу?

Чому лисиця обдурила вовка?

Чи правильно вчинила лисиця? (Ні, потрібно поважати інших людей і ставитися до них по-доброму., тим більше лисиця і вовк були приятелями.

А в яку пору року відбувається дія казки? Як ви це зрозуміли? За якими словами? (Холодно та морозно).

А ви боїтеся морозів?

Тоді давайте з вами пограємось.

Фізкультхвилинка. «Я морозу не боюся»

Я морозу не боюся,

З ним я міцно подружуся.

Підійде до морозу

Торкне щоки, торкне ніс

Значить, треба не позіхати

Багато стрибати та стрибати.

Заключна частина (Рефлексивний етап)

Освітня область (вид діяльності)Форми роботи Освітні завдання Цільові орієнтири (Характеристики)

Сприйняття

Музично – художня.

Читання

Театралізоване дійство.

Рефлексія

Поповнення словникового запасу; розвивати діалогічну мову, Діти поповнили словниковий запас, розвинули діалогове мовлення. Діти отримали позитивні емоції від заняття.

Вихователь: Хлопці, ви пам'ятаєте добре казку? Згадаймо, чим вона закінчилася? Я вам зараз нагадаю. Читання казки.

Що сказала лисиця? Що їй вовк відповів? Давайте зараз розіграємо цей уривок. Ось наші учасники.

Вихователь: Їде лисиця вовку. (один за одного тримається)і засуджує.

Лисиця: Битий небитого щастить

Вовк: Що ти мені лисонька кажеш?

Лисиця: Битий-битогощастить!

Вовк: Та правильно.

Вихователь: Довіз вовк лисиці до нори, зіскочила вона, сховалася, а сама над вовком …Що?

Глядачі: Сміється-сміється.

Сподобалося вам уявлення? Давайте поплескаємо нашим артистам.

Рефлексія:

Що ми сьогодні робили? Що сподобалось?. На прикладі казки ми переконалисящо не можна ображати друзів. Ось тому ми читаємо казкищоб краще дізнатися які вчинки хороші, а які погані. Ви молодці!

Муніципальне бюджетне освітня установа «ЦЛП та ДО» м. Казань.

Вихователь: Шайдулліна А.Г. Казань 2015р.

Мета: Вчити розрізняти погані вчинки, підступні поради, розуміти, що гарна, приваблива зовнішність не завжди відповідає добрим внутрішнім якостям, співпереживати героям казки; викликати бажання допомогти їм; розвивати мислення, кмітливість, фантазію; вивчати складати казки та нові кінцівки до відомих казок.

Конспект заняття.

Вихователь: Сьогодні ми з вами поговоримо про безпеку. Адже неприємні історії ситуації можуть статися з будь-якою людиною будь-якої миті. Поговоримо про це на прикладі казки . Подумайте, хіба дід, коли їхав додому щасливий із вдалої риболовлі, міг уявити, що з ним станеться щось погане?

Читання казки «Лиска-сестричка і сірий вовк» .

Вихователь: Ви прослухали казку «Лиска – сестричка і сірий вовк» . Згадайте ті неприємні ситуації, що трапились із її героями.

Відповіді дітей: - Дід залишився без улову, лисиця обманом у нього всю рибу забрала.

Вовка побили, він лишився без хвоста.

Лисиця всіх обдурила, та ще на побитому вовку до лісу їхала.

Бабця залишилася без риби та без коміра.

Ще лисиця в хаті в діжку потрапила, тісто зіпсувала.

Вихователь: Молодці! Згадали всі погані вчинки лисиці. Всіх вона обдурила, всіх перехитрила, усім зло завдала. Хто з вас опише зовнішність лисиці?

Відповіді дітей:

Руда, пухнаста.

Лисиця красива, хвіст довгий, пухнастий, гарний.

Погляд хитрий.

Мордочка гостра.

Лисичка - найкрасивіша зі звірів.

Вихователь: А якби не знали, скільки поганого зробила лисиця, чи змогли б ви за її зовнішнім виглядом зрозуміти, що вона погана?

Відповіді дітей:

Ні, на вигляд вона дуже гарна та гарна.

Але погляд у неї хитрий.

Вихователь: Правильно! На вигляд лисиця дуже гарна і здається гарною, доброю, а вчинки робить погані та поради дає підступні. Скажіть: чому лисиця обдурила діда?

Відповіді дітей:

Бо вона хитра.

Тому що вона лінива. Голодна, але на полювання мишей ловити не хоче.

Вона знає, як важко за зайцем ганятися: заєць швидкий, та ще й сліди плутає, можна й не наздогнати. Діда легше обдурити.

Бо дід їй повірив.

Діду треба було краще перевіряти, чи мертва вона чи ні.

Вихователь: А як повинен був дід діяти, щоб не опинитися в такій ситуації?

Відповіді дітей:

Дід старий і знає, що лисиця – брехня. Потрібно було подумати, перш ніж кидати лисицю в сани, і тоді він щось придумав би.

Треба було проїхати повз і не звертати уваги на лисицю.

Потрібно було уважно подивитися їй у вічі – він помітив би, що вона жива.

Дід знав, що лисиця хитра, але дуже захотів комір для бабці. Потрібно було лисицю покласти в мішок і міцно зав'язати його. І тоді й риба була б, і комір.

Вихователь: Правильно! Дід, побачивши легкий видобуток, забув про можливу небезпеку. Забув. Що лисиця підступна, хитра, може обдурити. Якби дід подумав перед тим, як зробив, були б у нього і риба, і комір. А якби проїхав повз, то залишився хоча б із рибою. Але хитра лисиця і розраховувала на те, що дід спокуситься легкою здобиччю, поскупиться і забуде про обережність. Одну ситуацію ми обговорили. А тепер поговоримо про те, як лисиця покарала жадібного та лінивого вовка.

Відповіді дітей:

Лисиця сама часто буває голодною, але з вовком здобиччю не ділилася, а послав його на вірну смерть. Добре, що лише без хвоста лишився.

Лисиця порадила ловити рибу в ополонці, на вовчий хвіст.

Вона жадібна, не поділилася з вовком, та ще й обдурила його.

Вона знала, що вовк голодний, жадібний, довго сидітиме і хвіст у нього примерзне.

Вихователь: А як міг вчинити вовк, щоб залишитися з хвостом?

Відповіді дітей:

Вовк найкраще знає, яка лисиця кума, вона постійно його обманює.

Сказав би: "Сама покажи, як ловити рибу хвостом" .

Вовк міг і покарати лисицю за жадібність – забрати рибу.

Вовк міг поділити рибу порівну – було б чесно.

Вовк і лисиця - кум і кума, вони обидва ліниві, блукають, виглядають, чим би поживитися, а полювати не хочуть. Мені не шкода вовка. Він дурний, йому навіть ліньки подумати, що з ним буде, якщо він хвіст у ополонку опустить.

Вихователь:

А ви зможете вигадати свій варіант казки чи закінчення казки?

Відповіді дітей:

Їхав дід із риболовлі, а в санях віз віз мішок риби. Бачить – на дорозі лежить лисиця мертва. Але насправді вона прикинулася. Дід спочатку хотів узяти лисицю, але потім подумав: неспроста тут лисиця лежить. Придивився: а вона жива виявилася. Прогнав її дід, не вдалося їй поживитися рибкою. Пішла лисиця сумна в ліс і зустріла там такого ж сумного та голодного вовка. Розповіла вона йому про свою невдачу. Тоді вовк запропонував лисиці піти рибку самим половити. Лисиця порадила вовку опустити в ополонку хвіст і на нього, як на вудку, рибку ловити. Вовк зрозумів, що лисиця його обдурити хоче і не погодився. Образився він на лисицю і пішов у ліс. А лисиця така голодна і залишилася.

Вихователь: Молодець, Маша! Вона зберегла повчальний сюжет казки і повчила лисицю. Хто ще спробує вигадати казку? Ваня, розкажи свою казку.

Взимку повертався дід із риболовлі. Їхав він із наловленою рибою. Їхав і побачив на дорозі лисицю. Зупинився дід подивитися: чи жива вона? Дивиться на лисиці хутро красиве, пухнасте. Згадав він про свою стару: гарний комір вийде. Подивився ще раз на лисицю, бачить: наче мертва. Поклав він її на сани, біля риби і далі поїхав. А лисиця хитра виявилася, прикинулася мертвою. Лежить вона на санях і спостерігає: чи не дивиться дід на неї? Дід не дивився на неї і лисиця почала викидати рибу. Але дід теж хитрим виявився. Озирнувся і побачив, що лисиця рибку викинула. Дістав дід рушницю - лисиця злякалася, зістрибнула з воза і втекла в ліс. Поїхав дід, а рибка лишилася лежати на снігу. Ішов ззаду голодний вовк. Побачив він рибку, зрадів і з'їв її. Повернулася лисиця рибку підібрати, а рибки вже нема. Ось і казці кінець.

Вихователь: Молодець, Ваня! Сьогодні на прикладі казки «Лиска – сестричка і сірий вовк» ми побачили, що неприємності можуть статися будь-якої миті. У житті, як і в казці, є такі люди, як лисиця, – хитрі та брехливі. У казці лисиця обдурила діда та вовка. Казку модно переробити на гарний лад, щоб погане відбувалося з лисицею. А дідові треба було вчинити інакше – не брати лисицю. Так само й у житті. Нас вчать не брати до рук, не піднімати незнайомі предмети, речі: вони можуть бути небезпечними. А вовку треба було не слухати лисицю, а думати своєю головою.

Нам усім треба намагатися уникати зустрічей з такими людьми чи хоча б не прислухатися до їхніх порад, думати своєю головою. Казки вигадав народ, щоб застерегти нас від можливих небезпек і поганих людей. Подумайте: якщо ви знайдете якийсь предмет, хай навіть дуже гарний, хай іграшку, що ви зробите?

Відповіді дітей:

До нього не можна торкатися.

Його не можна брати до рук.

Я скажу про це маму.

Вихователь: Правильно! Ніколи не можна брати до рук невідомі предмети, вони можуть бути небезпечними і призвести до нещастя.

І ще, приваблива зовнішність не завжди говорить про те, що сама людина хороша. Чи не згадаєте такі ж приклади з інших казок?

Відповіді дітей:

Снігова королева була гарною, але жорстокою, підступно, безсердечною.

У казці «Про мертвої царівніі про сім богатирів» красива, але зла цариця перетворилася на «добру» стару, щоб отруїти царівну яблуком.

У казці «Дикі лебеді» красива, але зла і підступна цариця перетворила маленьких принців на диких лебедів.

Вихователь: Молодці! Згадали казки, де зовнішність не відповідає душевним якостям людини, її намірам. Але не думайте, що все красиві людипогані чи хочуть погано вчинити. Це не так. Зі сторонніми, чужими людьми завжди треба бути обережними, уважними.

І найголовніше, пам'ятати та виконувати прості правила:

Ніколи нікуди не ходити з чужими людьми.

Нічого не брати в чужих людей: ні їжу, ні іграшки.

Головне: перш ніж зробити якийсь вчинок, треба добре подумати, до чого це приведе.

Цьому й навчають казки. «Казка брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок!» . Вони попереджають нас, показуючи можливі наслідкинеобдуманих вчинків. Казки вчать нас, слухаючи їх, а потім і читаючи, на все життя запам'ятати їх уроки і не вдаватися в халепу, не потрапляти в ті ситуації, в яких виявляються казкові герої. Казки хочуть захистити вас, уберегти, застерегти.

Конспект уроку з літературного читання

Розділ: Казки.

Тема: Російські народні казки. «Лиска – сестричка і вовк».

Мета уроку:систематизувати знання учнів на тему «Російські народні казки»; вчити оцінювати характер персонажів, їх вчинки, настрій.

Запланований результат:систематизація знань учнів за казками; вміння оцінювати героїв за їхніми вчинками.

Особистісні:

- розвиток самостійності;

Розвиток навичок співробітництва.

Предметні:

Розвиток мовлення; образне та логічне мислення, артикуляційний апарат;

вміння аналізувати та узагальнювати

Метапредметні:

Особистісні УУД:

Формування навчальної мотивації, адекватної самооцінки, усвідомлення сенсу вчення та особистої відповідальності за майбутній результат; готовність відкрито висловлювати свою позицію під час уроків.

Регулятивні УУД:

Формування вміння здійснювати дію на зразок; оцінювання процесу та результату діяльності.

Пізнавальні УУД:

Підведення під поняття з урахуванням виділення істотних ознак; здійснення смислового читання; пошук та виділення необхідної інформації з тексту; заповнення запропонованих схем із опорою на прочитаний текст; робота з двома джерелами інформації

Комунікативні УУД:

Формування вміння чути та слухати вчителя, однокласника; вести усний діалог; читання з ролей; співпрацювати з іншими людьми у вирішенні навчальних завдань; адекватно оцінювати себе, роботу інших учнів.

Завдання уроку:

    формування навчально-інформаційних умінь (уміння працювати з текстом, з таблицею, знаходити головне, суттєве); вчити оцінювати персонажів за їх вчинками та особливостями мови

    розвиток комунікативних навичок (уміння спілкуватися, взаємодіяти один з одним);

    виховувати повагу до витоків культури свого народу; моральність через аналіз змісту художнього твору;

Основні поняття уроку:казка, персонаж, кластер.

Устаткування: підручник «Літературне читання», сигнали, картки з таблицями, зображення тварин, проектор, комп'ютер,

I . Самовизначення до діяльностіі постановка навчальної задачі.

(Організаційний момент)

Ціль: включення учнів у діяльність на особистісно-значущому рівні; промовляння теми та мети уроку у вигляді питань.

Методи:підводить до теми діалог.

Продзвенів знову дзвінок.

Ми розпочинаємо наш урок.

Допитливі у класі діти

Про все хочуть знати у світі.

Доброго ранку!

Розпочато день.

Насамперед женемо ліньки.

На уроці не нудьгувати,

Сьогодні на уроці ми не лише почнемо знайомство з новим твором, а й згадаємо класифікацію казок, а також попрацюємо над збагаченням словникового запасу. Протягом усього уроку ви будете не просто слухачами, а уважними читачами та дослідниками.

А що означає бути уважними читачами?

II . Актуалізація знань.

Мета: закріпити знання учнів про класифікацію казок.

Метод:діалог.

Продуктивне завдання:доповнення схеми

Мотивуючий прийом:загадки.

Перед вами ілюстрації до знайомих вам творів. До якого жанру літератури вони належать?

Чим відрізняється казка з інших жанрів літератури?

Подивіться, на які великі групи можна розділити всі казки?

Назвіть народні казки.

Доповніть запропоновану схему.

Казки просять:

А зараз ви, друзі, дізнайтесь про нас!

1. А дорога – далека,

А кошик – нелегкий.

Сісти б на пеньок,

З'їсти б пиріжок.

2. Біля лісу, на узліссі,
Троє їх живе у хатинці.
Там три стільці та три кружки,
Три ліжечка, три подушки.
Вгадайте без підказки,
Хто герої цієї казки?

3. Немає ні річки, ні ставка.

Де води напитися?

Дуже смачна вода

В ямці від копитця!

4. Забивав і бив

По тарілці носом

Нічого не проковтнув

І лишився з носом.

Подумайте, яка казка буде зайва і чому?

Це все казки.

У казці буває завжди все незвичайне, чарівне, там звірі, птахи та речі вміють розмовляти, носять одяг. Ще бувають різні чарівні речі: килим-літак, чарівне дзеркальце, скатертина-самобранка та інші. У казках є незвичайні істоти: Баба-Яга, гноми, Кощій Безсмертний і т.д.

- «Доктор Айболіт», «Казка про царя Салтана»

- «Ріпка», «Колобок», «Кіт, лисиця та півень».

Казки про тварин, побутові казки та чарівні.

"Маша і Ведмідь"

"Три медведі"

«Сестриця Оленка і братик Іванко»

«Лиса та журавель»

«Сестриця Оленка і братик Іванко», бо це чарівна казка, а решта про тварин.

III . «Відкриття нового знання»

Способи:діалог, парна робота.

Мотивуючий прийом:вікторина, «чарівна скринька», прослуховування казки у виконанні акторів.

-Відгадайте ребус і ви дізнаєтесь ім'я героя казки, про яке ми говоритимемо. Лисиця – один із найвідоміших героїв російських народних казок.

Проведемо невелику вікторину. Підказка: у всіх казках головна героїня – лисиця.

1) Йде лисичка-сестричка.

Постукала в віконце і питає: терем-теремок! Хто у теремі живе?

2) А вона їм з печі: Як вискочу, як вистрибну, підуть клаптики по закутках! Собаки злякалися та втекли!

3) Лисиця влізла на горище і до половини мед і поїла. Знову повернулася і лягла, а ведмідь її й питає: кума, а кума, як назвали?

4) Пустили її. Лігла лисичка на лавочку, хвостик під лавочку, скалочку під грубку.

5) Заєць побіг до лисиці. А ведмідь і вовк почали думати, де б сховатися.

Ведмідь каже: Я полезу на сосну.

А мені що робити? – питає вовк. Сховай мене, Михайле Івановичу, кудись! Ведмідь завалив вовка сухим листям, а сам вліз на сосну.

6) А лисичка зібрала всю розкидану рибку в купку, сіла на дорогу і їсть собі. Приходить до неї Сірий Вовк.

Зараз ви познайомитеся ще з однією казкою, героями якої будуть лисиця та вовк. Це російська народна казка «Лиска-сестричка і вовк».

Але спочатку проведемо словникову розминку.

Словникова розминка:

чув-ство со-чув-ство-вати

чув-ство-вати без-чув-ствен-ний

Як ви розумієте слова: «звернутися калачиком»?

Знайдіть значення слів у словнику: ЗМІКНУТИ, ПОЛУЧИТИ ЧАС, ПОЛЕГОНЬКУ, ПРОРУБ, КОРОМІСЛО, ЗНАХОДЛИВИЙ.

Всі ці слова ми опустимо до нашої чарівної скриньки.

Нині ж ми з вами прослухаємо першу частину цієї казки у виконанні чудової актриси Т.Пельтцер.

Це лисиця.

«Теремок»

«Заюшкіна хатинка»

«Лиса та ведмідь»

«Лиска з качалкою»

«Котофей Іванович»

«Лиска-сестричка і вовк»

Стиснути, зігнути ноги в колінах, тісно притиснути голову.

IV . Первинне закріплення.

Ціль:

Способи:фронтальна робота.

Тема розділу:Казки.

Тема урока:«Лиска-сестричка і вовк». 2 урок.

Тип уроку:комбінований.

Мета уроку:систематизувати знання учнів на тему «Російські народні казки»; вчити оцінювати характер персонажів, їх вчинки; вчитися складати план тексту.

Предметні:

  • Формувати вміння працювати з текстом, виділяти у тексті фрагменти, необхідні відповіді питання.
  • Відбирати і використовуватиме власного мовного задуму мовні засоби.
  • Висловлювати своє ставлення до прочитаного, доводити його.
  • Визначати настрій, виражений у творі, передавати його під час читання.

Особистісні:

  • Формувати позитивне ставлення до навчання, розуміння цінності моральних норм.
  • Розвивати увагу до власним почуттям, Викликаним літературним твором.

Пізнавальні:

  • Здійснювати пошук необхідної інформації до виконання навчальних завдань, працювати зі словником, користуватися знаками, проводити порівняння.

Регулятивні:

  • Приймати та зберігати навчальне завдання, розуміти мету та зміст виконуваних завдань, здійснювати самоперевірку.

Комунікативні:

  • Вчити оформлювати свої думки в усній формі, працювати в парі, уважно слухати співрозмовника та оцінювати його висловлювання.

Форми організації:фронтальна, індивідуальна, парна.

ХІД УРОКУ

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Навчальна діяльність учнів

I. Організаційний

Прийом: загадка

Продзвенів знову дзвінок.
Ми розпочинаємо наш урок.
Із загадки:
У ній добро, всі це знають,
Неодмінно перемагає. (Казка)
Додаток 1 Слайд 1
1. Самоконтроль готовності.

2. Реакція на вчителя, увага.

ІІ. Постановка навчальної задачі.

Прийом: діалог

– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над казкою, збагатимо свої знання, дамо характеристику героям, навчатимемося працювати у парі допомагати один одному.
- Казка - брехня, та в ній натяк,
добрим молодцям – урок!
– Яку ж мету уроку ми поставимо?
– Якими якостями маємо ми з вами, щоб нам виконати цілі уроку?
– А що означає бути уважними читачами? Слайд 2
– Знайти уроки для нас, добрих молодців.

Уважними читачами.

ІІІ. Актуалізація знань

А) Класифікація казок

Прийом: робота зі схемою

– Як називається казка, над якою ми працюємо?
– Дайте характеристику казці згідно зі схемою: «Класифікація
казок»
Слайди 3-4
– «Лиска-сестричка і вовк»

– Казки про тварин, побутові казки та чарівні.
- Лисичка-сестричка і вовк - це російська народна казка про тварин.

Б) Перечитування казки

Прийом: перечитування казки в іншій редакції, читання по ланцюжку

– Перечитуємо казку за слайдами.
Слайди 5-32
Самостійне читання (стеження, слухання)
В) Складання плану

Мета: скласти план тексту
Методи: робота в парі.
Кошти: самоперевірка

– Скільки частин у нашій казці?
- Хлопці, складіть план казки. У вас на листочках дано пропозиції.
Додаток 2
Розставте у правильній послідовності.
Працюємо у парі.
1. Виконай сам.
2. Порівняй із сусідом.
– Подивимося, що вийшло. Кожен ряд має свої назви.
– Перевірте свою роботу. Оцініть Слайд 33
Три частини.

Вміння висловити свої почуття, думки.
Перевірка роботи.

Фізхвилинка

Ціль: здоров'язбереження, активізація уваги.

Раз – присядка, два – стрибок.
Це заяча зарядка.
А лисята як прокинуться,
Люблять довго потягтися,
Обов'язково позіхнути.
Та й хвостиком вильнути.
А вовченята спину вигнути
І легенько підстрибнути.
Ну, а ведмедик клишоногий,
Широко розставивши лапи:
То одну, то обидві разом,
Довго тупцює на місці
Прочитаємо вірш разом.
Виконаємо дії.
Слайд 34
Дії виконують за текстом
«Відкриття нового знання»

Мета: вчитися оцінювати персонажів з їх вчинків та особливостей мови Способи: діалог, парна робота.

А) Характеристика героїв
Прийом: інсерт, кластер.

– Хто є героями казки?
– Лисиця – один із найвідоміших героїв російських народних казок.
– Якими рисами характеру наділена лисиця та вовк у російських народних казках?
– Прочитайте на листку слова-характеристики. Встановіть значки.
Додаток 3
Слайд 35
– Значення яких слів вам незрозумілі? А вашому сусідові?
Порівняйте.
– Що може допомогти нам дізнатися про значення слів?
– Заповніть самостійно таблиці.
Поєднайте якість та героя.
– Перевірте себе. Оцініть.
Слайд 36
– Це лисиця та вовк.

Хитрість, дурість, жадібність

- Робота зі словником.
- Складання схеми.
– Оцінка та рефлексія власної та колективної діяльності.

Б) Ідея твору

Прийом: розмова

- Хто винен у тому, що трапилося з вовком? Чи тільки лисиця?
– За що у казках засуджується вовк?
- Чи можна говорити про дружбу лисиці та вовка?
– Вони родичі?
- Називають одне одного? (Братець, сестра)
(Сімейство собачих)
– Хто із героїв цієї частини казки викликає співчуття? Чому?
- Лисиця мало в чому поступається вовку, але вона розумна і це особливо небезпечна.
Це розбійники. Вони творять зло. Герої терплять один одного, готові на зраду і віроломство, а дружба, як відомо, турботою та підтримкою міцна.
- Прояв уваги до суджень товаришів.
В) Організація спостереження за сюжетно-подійною основою тексту.

Прийом: вибіркове читання.

– А зараз подивіться на слайд. Слайд 37
Тут ілюстрації, виконані художником до цієї казки. Знайдіть у тексті слова, які точно передають те, що зобразив митець.
- Розставте по порядку, за сюжетом казки.
– Діти самостійно знаходять слова у тексті, зазначають їх.
– Зачитують пропозиції.
– Казка – брехня, та в ній натяк, добрим молодцям – урок!
Одна з цілей уроку:
Знайти уроки для нас, добрих молодців.
– Чому вчить казка?
- Яка це казка смішна чи сумна?
- А чому ця казка викликає смуток, жалість?
- Кого з героїв можна назвати ПРОСТОФІЛЮ?
– Де можна отримати інформацію щодо значення цього слова?
- У житті бувають люди хитрі, спритні, як лисиця; а бувають довірливі, безглузді, як вовк. Я бажаю вам бути розумними, кмітливими та добрими.
– Будь-яка казка вчить нас спілкуванню, доброті, вмінню вийти зі складних ситуацій. Тому казки залишаються найулюбленішим жанром у людей різного віку.
Висловлювання дітей.
Робота зі словником.
Підсумок уроку. Рефлексія діяльності. Урок добігає кінця. Підіб'ємо підсумки уроку .
– Які завдання ми ставили на початку уроку ?
Слайд 39
  • Чого я навчився?
  • Що я впізнав нового?
  • Яке завдання було найважчим?
  • Яке завдання було найцікавішим?

- Хлопці,
Продзвенів для нас дзвінок.
Дякую всім за урок

- Перерахування своїх дій

– Оцінка та рефлексія власної та колективної діяльності.

Домашнє завдання Вдома можна намалювати ілюстрацію до казки.
Слайд 40

Література:

  1. Е. Е. Кац.Літературне читання: підручник для 1-го кл. чотирил. поч. шк.: о 2 год. Ч.1/ Э.Э.Кац. - М.: АСТ: Астрель, 2012.
  2. Е. Е. Кац.Літературне читання: робочий зошит № 2: до підручника Е. Е. Кац «Літературне читання» (частина 2): 1-й кл. / Е. Е. Кац. - М.: АСТ: Астрель, 2012.
  3. Е. Е. Кац.Навчання в 1 класі за підручником «Літературне читання»: програма, тематичне планування, методичні рекомендації/ Е. Е. Кац. - М.: Астрель, 2012