План-конспект уроку МХК «Виникнення нових стилів у XVII – XVIII ст. План-конспект уроку МХК «Виникнення нових стилів у XVII – XVIII ст.

Урок з технології змішаного навчання

Модуль «Зміна робочих зон»

Предмет - Світова художня культура 11 клас

Вчитель МХК та музики, вищої кваліфікаційної категорії – Очирова З.М., «Почесний працівник загальної освіти»

Тема урока«Різноманітність стилів у культуре17-18 століть»

Так багато новин за 20 років

та у сфері зірок,

та в області планет,

на атоми Всесвіт кришиться,

Всі зв'язки рвуться, все шматки дробиться.

Основи розхиталися, і зараз

все стало відносним для нас.

Джон Донн (1572-1631) англ. поет

Мета уроку

Виявити характерні риси різноманіття стилів культури 17-18 століть.

Завдання

    Визначити закономірність зміни художніх стилів.

    Розвивати здатність учнів до відбору та аналізу інформації. Вміння вербалізувати свої відчуття та почуття

    Виховання в учнів усвідомленішого сприйняття творів мистецтва.

Тип уроку –узагальнюючий урок комплексного застосування знань/урок розвиваючого контролю/.

Форма навчання: фронтальна, групова

УУД, що формуються

Комунікативні придбання умінь враховувати позицію співрозмовника (партнера), організовувати та здійснювати співпрацю та кооперацію з учителем та однолітками, адекватно сприймати та передавати інформацію.

Пізнавальні

    вміння висловлювати основну думку і вичленювати основний сенс.

    вміння аналізувати завдання з різних точок зору та на основі різних параметрів.

Особистісні

    вміння слухати та чути співрозмовника.

    вміння формулювати свою позицію в коректній та переконливій формі, виявляючи повагу до позиції та думок інших людей.

Регулятивні (рефлексивні)

    Вміння контролювати своє мовлення з урахуванням комунікативної ситуації, етичних та соціокультурних норм.

    Вміння прогнозувати сприйняття співрозмовника.

Обладнання уроку: персональний комп'ютер(4 шт.), Інтерактивна дошка, мультимедійний відеопроектор, аудіозапис, магнітофон, презентація до уроку у форматі програми Microsoft Office PowerPoint, роздатковий матеріал (репродукції творів, картки з текстами, тестові завдання).

План уроку

1.Організаційний момент 1-2 хв.

2. Введення у тему 2-3 хв.

3.Фронтальне опитування 3-5 хв.

4.Основний етап уроку 25-30 хв.

5.Підведення підсумків уроку 3-5 хв.

6.Рефлексія 1-2 хв.

7. Висновок 1-2 хв.

Хід уроку

    Організаційний момент- Привітання.

/На слайді назва теми уроку, епіграф. Вчитель починає урок на фоні звучанняIVчастини циклу «Пори року» А. Вівальді – «Зима» /

2.Вступ до теми

XVII-XVIII століття - одне з найяскравіших і блискучих епох історія світової художньої культури. Це час, коли стрімко змінювалася звична, здавалося б, непорушна картина світу, суспільній свідомостівідбувалася аварія ідеалів Відродження. Це час, коли зміну ідеології гуманізму і віри у безмежні можливості людини прийшло інше відчуття життя.

Кожен час несе у собі властиві йому закони та доцільності. Відомо, що твори архітектури, скульптури, музики, декоративно-ужиткового мистецтва, живопису та ін. є своєрідним засобом кодування “культурних послань”. Ми спілкуємося з минулими епохами, використовуючи нашу здатність до абстрагуючого сприйняття. Знаючи «коди», а в нашому випадку це риси та ознаки стилів мистецтва 17-18 ст., Ми зможемо свідоміше сприймати твори мистецтва.

Отже, сьогодні наше завдання – постаратися виявити закономірність зміни стилів та навчитися бачити “код” того чи іншого стилю (слайд-поняття «стиль»). Стиль – це стійка єдність виразних засобів, що характеризує художня своєрідністьтвори чи сукупності творів.

3 .Фронтальне опитування- Хлопці, хто може назвати основні стилі у мистецтві 17-18століття? Учні називають основні стилі цього періоду (маньєризм, бароко, рококо, класицизм, романтизм, реалізм).

Протягом низки уроків ви познайомилися з кожним із них. Ми, звісно ж, погодимося з висловлюванням сучасного російського мистецтвознавця Віктора Власова: «Стиль – є мистецьке переживання часу»

Давайте коротко охарактеризуємо кожен із них. Надається словесне визначення кожному стилю.

4.Основний етап уроку. Отже, ми з вами сьогодні працюємо за модулем «Зміна робочих зон». Клас поділено на 4 групи, кожна з яких виконує своє завдання. Дуже важливим є ваше вміння працювати спільно, радившись один з одним і приходити до спільної думки.

Група «А» (слабкі учні) працює з роздатковим матеріалом, який треба розподілити за 6 названими стилями. Тут у вас і визначення стилю, і риси кожного з них, репродукції картин, висловлювання та поетичні рядки відомих людей.

Група «В» (учні середньої навченості) працює з тестовими завданнямина нашу тему.

Вам необхідно співвіднести назву картин із прізвищем автора, стиль – з назвою картини, риси стилю з його назвою тощо.

І гурт – «D» (відмінники), він працює з презентацією «Стилі в мистецтві 17-18вв…» на ноутбуках з доступом до Інтернету. Це практична робота, у ній непрості завдання, які потребують глибоких знань на предмет «МХК».

Діти, завдання ви виконуєте протягом 10-12 хв., а потім змінюєте свої робочі зони: група А переміщається на місце групи В і навпаки; група «З» змінюється із робочою зоною групи «D». Я – вчитель, щільно працюю з групою «А», а з трьома рештою працюють мої помічники – призери олімпіад з МХК, назвемо їх тьюторами. На слайді- « Тьютор-від англійського tutor - куратор, наставник, вихователь. Тьютор може допомогти вирішити організаційні питання, підтримувати прагнення до виконання завдань та самостійності, вирішувати організаційні проблеми, налагоджувати контакт між учнями, психологічно налаштувати підопічного на продуктивну роботу, є сполучною ланкою між учнями та вчителем».

Протягом уроку вам пропонується з'ясувати причину зміни стилів та спробувати виявити закономірності цього процесу. Це буде результатом нашої сьогоднішньої роботи.

Учні працюють у групах. Вчитель ненав'язливо стежить за виконанням завдань, по можливості коригує відповіді всередині групи. Тьютори координують роботу у кожній групі.

З групою «А» необхідна ретельніша і ретельніше контрольована робота. Для вищої мотивації необхідно створення проблемних ситуацій та постановки окремих завдань. Наприклад, щодо стилю картини звернути особливу увагуучнів на деталі репродукції, які допоможуть більш точно впоратися із завданням. А у роботі з поетичним текстом знайти ключові словаабо фрази, що допомагають визначити стиль та напрямок у мистецтві.

5.Підведення підсумків уроку.

Ну, що ж, давайте з'ясуємо, як ви впоралися із завданням та які зробили висновки? Представники кожної групи висловлюють свою думку…. Вчитель опосередковано підводить учнів до правильної формулювання відповідей: творчі люди завжди прагнули чогось нового, незвіданого, що дозволяло створювати нові шедеври; 17-18 століття – час наукових відкриттів, що спричинило зміну переважають у всіх сферах життя, зокрема й у мистецтві; зміна стилів – це закономірний процес освоєння світу за законами краси, природне відбиток життя….

Підсумкове слово вчителя- Таким чином, ми з вами дійшли висновку, середовище, оточення та відображення світу в русі стає головним для мистецтва XVII – XVIII ст. Проте мистецтво аж ніяк не обмежується лише естетичною сферою. Історично склалося отже твори мистецтва виконували у культурі як естетичні (художні) функції, хоча естетичне завжди становило сутність мистецтва. Суспільство з давніх-давен навчилося використовувати потужну дієву силу мистецтва в різних соціально-утилітарних цілях - релігійних, політичних, терапевтичних, гносеологічних, етичних.

Мистецтво - це відстоялася, відкрита і закріплена форма освоєння світу за законами краси. Воно естетично змістовне і несе у собі художню концепцію світу та особистості.

6.Рефлексія

А зараз постарайтеся оцінити сьогоднішній урок та ваше ставлення до нього. Анкета анонімна.

/ на тлі звучання п'єси Л. Бетховена «До Елізи»/

7. Висновок

А тепер нам лишилося оцінити вашу роботу. Учасники кожної групи одержують однакові оцінки. Отже, оцінки такі. ( група "А" отримує заслужені "четвірки", а решта учнів, я думаю, ви з цим погодитеся, - оцінку "п'ять").

Дякую всім за урок!

    Ванюшкіна Л.М., Сучасний урок: Світова художня культура, Санкт-Петербург, КАРО, 2009.

    Дмитрієва Н.А., коротка історіямистецтв, Москва, "Мистецтво", 1990.

    Данилова Г.І., Світова художня культура: програми для загальноосвітніх установ. 5-11 клас, Москва, Дрофа, 2010.

    Данилова Г.І., Світова художня культура. 11 клас, Москва, "Інтербук" 2002.

    Польова В.М., Популярна художня енциклопедія: Архітектура. Живопис. Скульптури. Графік. Декоративне мистецтво, Москва, " Радянська Енциклопедія», 1986.

План – конспект уроку

Тема: «Виникнення нових стилів уXVIIXVIIIст.»

Мета уроку:

освітня (дати уявлення про основні художні стилі, що виникли вXVIIXVIIIст.);

розвиваюча (формувати вміння розуміти стильову різноманітність мистецтва, навички аналізу конкретних художніх творів);

виховна (виховувати інтерес до мистецтва та формувати розуміння його цінності).

Обладнання:

дошка (позначення теми уроку, назви стилів, нові терміни, прізвища та імена майстрів, які працювали у кожному конкретному стилі);

ноутбук з колонками (для демонстрації ілюстрацій картин художників та прослуховування аудіозаписів).

Хід уроку

    Організаційний момент.

Доброго дня, клас. Сьогодні ми вивчимо нову тему, яка дозволить нам здійснити короткий оглядтого, з чим докладніше знайомитимемося на наступних уроках. Йтиметься про стилі, що з'явилися в європейському мистецтві в період Пізнього Відродженняі тих, що розвивалися аж до кінцяXVIIIст.

Переконайтеся, що у ваших столах є зошити і ручки, т.к. сьогодні вам належить зафіксувати чимало важливої ​​інформації.

    Пояснення нового матеріалу.

Отже, тема нашого уроку - «Виникнення нових стилів уXVIIXVIIIст.»(звертаю увагу дітей на тему: вона записана на дошці та виділена крейдою) .

Перш ніж розпочати, давайте постараємося згадати, яка ситуація складалася у західноєвропейському мистецтві кінцяXVIв.

Починаючи з другої його половини вже помітно падіння італійського живопису, і чим далі, тим воно стає дедалі сильнішим. За розквітом слідує період наслідувальний. Індивідуальні рисигеніальних майстрів перетворюються у їх наслідувачів на манірність і канон.
Багатьом знаменитим майстрам, при всій досконалості їх техніки та вдалому наближенні до зразків, бракує почуття міри – першої умови краси та серйозної гідності. Відбувається «випадання» з принципів живопису, притаманних Відродження, у перебільшення. Це перебільшення лягає основою нового художнього стилю.

Маньєризм (від лат. прийом, манера) (новий термін та його переклад записані на дошці, як і імена представників цього стилю, звертаю увагу дітей на ці записи та прошу їх перенести їх до себе у зошиті) відображає кризу ренесансних уявлень про ідеальне.

Маньєризм з'явився Італії, проте дуже швидко став загальноєвропейським стилем.

Цьому сприяли 2 фактори:

    діяльність італійських майстрівза межами Італії;

    широке поширення картин, графіки, гравюри та ДПІ майстрів-маньєристів.

Сам термін належить біографу та живописцю Джорджо Вазарі, який називає їм нову мальовничу систему, якій характерні 3 основні риси:

Гострота образів;

Експресія поз, подовженість пропорцій фігур;

Світлові та кольорові контрасти(Вище зазначені принципи так само фіксуються учнями і потім розбираються на прикладах полотен художників-представників стилю).

Усі три принципи знаходили своє відображення у роботах майстрів-маньєристів, якими прийнято вважати:

- Аллесандро Аллорі ;

- Франческо Парміджаніно;

- Якопо Тінторетто.

Маньєристами також вважаютьсяпредставники школи Фонтенбло у Франції таЕль Греко в Іспанії.

У літературі та музиці термін «маньєризм» застосовується ширше, ніж у образотворчому мистецтві; маньєристськими називаються літературні твори, Яким властива ускладненість складу і синтаксису, використання химерно-фантастичних образів.

Яскравий приклад тому – двотомний роман «Евфуес» Джона Лілі, який породив термін «евфуїзм», що означає надзвичайно штучний і химерний стиль.

Маньєризм у музиці – це творчість Карло ді Виноза, якому характерні гармонія, зміна темпу, яскрава експресія.

Незважаючи на все сказане вище, дуже часто істориками мистецтва маньєризм зовсім не виділяється в окремий стиль, а вважається лише ранньою стадією одного з найграндіозніших напрямків у мистецтвіXVIIXVIIIвіків –бароко .

Бароко читається синтетичним стилем, тобто. штучно-створеним з урахуванням двох попередніх напрямів – відродницького і маньеристского. Від першого йому дісталася пишність та ґрунтовність, від другого – динамічність та емоційність.

Бароко переважало в європейському мистецтві з кінцяXVIдо серединиXVIIIстоліття і охопило всі види творчості, найбільш повно відбившись в архітектурі та образотворчому мистецтві.

Термін походить від португальського словаbarocco що означає перлина неправильної форми. Однак в італійській мові є еквівалент –baroque - Пишний, червоний, дивний. Власне ці три слова – пишний, червоний, дивний, – і визначили барокове мистецтво – яскраве, розкішне, що тоне в золоті та оксамиті(термін та його трактування листуються з дошки) .

Бароко справляло на людей величезне враження, тому дуже скоро пустило глибоке коріння в католицьких країнах, ставши неодмінним атрибутом влади та могутності Папи Римського. Саме тому найбільші пам'ятки архітектури бароко – церкви та монастирі.

Яскравим прикладом цього є площа і собор Святого Петра в Римі архітекторів Лоренцо Берніні та Франческо Борроміні.

Традиційно представниками бароко вважаються:

- архітектори Лоренцо Берніні та Франческо Борроміні

- художники Караваджо, Карраччі, Пітер Пауль Рубенс та Рембрандт Ван Рейн (імена майстрів, записані на дошці, копіюються дітьми у зошиті) .

Мистецтві бароко, як у архітектурі, і у скульптурі та живопису, властиві:

Контрастність, поєднання світла та тіні;

Динаміка;

Пристрасть до ефектної видовищності, пишність та яскравість(Принципи можуть бути записані, а можуть бути лише позначені усно, тому що розбиратимуться на наступних уроках докладніше) .

Багатобарвна скульптура, ліплення, різьблення, дзеркала, розписи, плафонний живопис, десятки метрів шовку, оксамиту та парчі в обробці приміщень – ось та велика спадщина, що залишила нам бароко.

Всі ці декоративні елементи згодом допомогли Шарлю Лебрену та Луї Лево – архітектору та скульптору – втілити в життя проект найбільшої пам'ятки палацово-паркової архітектури, Версаль. Але про це трохи згодом.

А поки що у нас вікXVIII, перша половина. Королі Людовіки, монархи династії Бурбонів, прагнуть зміцнити свою владу, наголошуючи на «обраному» статусі всіма доступними засобами. Величезний королівський двір потребує розваг та розкоші. Їх не влаштовує пишність бароко, їм потрібно щось потрібно щось менш химерне, але більш витончене. Знахідкою стає новий стиль "галантних свят" - рококо.

Рококо (від фр. rocaille - Декоративний мотив у формі раковини) – це стиль чи стильовий напрямок у мистецтві Франції першої половиниXVIIIстоліття(назва стилю листується дітьми з дошки разом із іменами його представників) .

Термін «рококо» виник далеко не відразу, пізніше так зневажливо почали називати ту манірність, що була притаманна стилю.

Для рококо характерні:

Витончені, витончені форми,

Ідилічні (пасторальні), або ж чуттєві сюжети,

Неяскраві фарби, тонка гра світла, затуманеність образів(кожен із принципів розбирається на прикладі полотен художників, наведених нижче) .

У сучасному мистецтвознавстві представниками рококо прийнято вважати четвірку видатних французьких художників-декораторів:Франсуа Буше, Антуана Ватто, Нікола Ланкре та Жана Фрагонара .

Ці чотири живописці в процесі своєї діяльності створили той стиль, картини та меблі якого прикрашали палаци найбагатших людей Франції протягом багатьох років.

Рококо – стиль камерний (малих форм), переважно живопису та скульптури, чимале місце у ньому приділено і ДПІ.

Тематика творів коливається у межах міфологічних та пасторальних сюжетів.

Однак, надмірне тяжіння до амурів і Венерів, прекрасних пастухів і пастухів, зрештою, і загубило цей стиль.

У середині 50-х роківXVIIIстоліття рококо піддався критиці за манірність, надмірну чуттєвість та безглузде ускладнення композиції.

Епоха Просвітництва підкралася непомітно і завдала нищівного удару за тими принципами, завдяки яким рококо розвивався. Насамперед, Просвітництво з його новими ідеалами впливало на архітектуру, що ніколи не була. сильною стороноюрококо. Майстрів стали залучати строгість і спокій античної, здебільшого, грецької архітектури.

Зростаючому інтересу до давнини сприяли відкриття в 1755 міста Помпеї з найбагатшою художньою спадщиною, а також вивчення архітектури на півдні Італії. Результатом нових віянь став високий стиль у мистецтві та літературі, що називається класичним.

Отже,класицизм (Діти переписують термін з дошки) – це стиль у літературі та мистецтвіXVIII- ПочалаXIX, що звернувся до античної спадщини як норми та ідеального зразка.

Стиль цей з'явився у Франції, потім поширившись в інші країни на місце з художниками та архітекторами, яких активно запрошували до дворів європейських монархів, як носіїв знань «абсолютної гармонії».

Художники, письменники та архітектори класицизму вважали, що художній твір – це плід розуму та логіки, тому він має бути позбавлений хаосу та плинності форм.

Грунтуючись на античному мистецтві, майстри виробили низку принципів, відповідно до яких зобов'язалися творити всі представники стилю:

Зображення високих (героїчних та моральних) ідеалів;

Сувора організованість логічних, ясних образів;

Колірна стриманість(всі вказані принципи демонструються дітям за допомогою ілюстрацій художніх творів майстрів-класицистів) .

Може здатися, що встановлення таких жорстких рамок збіднювали художні форми стилю, перетворюючи їх на шаблони. Однак, це не так. Відомо, що саме архітекторам класицизму вдалося створити палаци та паркові ансамблі, що тепер захоплюють весь світ.

Три видатних архітектори - Жюль Ардуен-Мансар, Андре Ленотр, а пізніше Луї Лево, зводять Версаль - найяскравіший зразок класичного мистецтва.

Версаль, збудований із білого мармуру – втілення у життя всіх канонів античної спадщини. Зовні – чіткість, ясність, простота форми. Усередині – друге народження стилю бароко. Чому так вийшло, ми намагатимемося з'ясувати на наступних заняттях.

Найбільшими представниками класицизму є:

- архітектори Жюль Ардуен-Мансар, Андре Ленотр, Луї Лево;

- скульптор Антоніо Канова;

- художники Жак-Луї Давид та Нікола Пуссен (імена майстрів діти копіюють у зошиті) .

За часів Наполеона, який бачив призначення мистецтва у прославленні своєї особистості, своїх подвигів, класицизм переродився на урочистий і багато в чому цілісний стиль – ампір.

Щодо музики класичного періоду, тут виділяється «віденський гурток» – Гайдн, Моцарт і Бетховен. Література класицизму представлена ​​творчістю Мольєра та Вольтера на Заході, Ломоносова, Новіковського та Грибоєдова в Росії.

    Підбиття підсумків.

Сьогодні ми з вами познайомилися з чотирма новими стилями європейського мистецтва, розібрали характерні риси кожного з них, а також подивилися ілюстрації типових представників. На наступному занятті ми продовжимо вивчення цих стилів, докладніше зупинимося на грандіозному з них – бароко.

    Завдання додому.

А тепер запишіть завдання додому. Прочитати параграф №1 у підручнику, 1 – 3 його частини. І подумати над відповіддю на запитання: «Який із стилівXVIIXVIIIст. вам сподобався більше?», пояснити чому. Це все. Всім дякую за увагу, всі вільні.

бібліографічний список

    Данилова Г.І. Світова художня культура: від XVII століття до сьогодення. 11 кл. Базовий рівень: навч. для загальноосвіт. установ. - М.: Дрофа, 2012. - 366, с.

    Емохонова Л.Г. Світова художня культура. Навч. для 10 - 11 кл. загальноосвіт. установ. О 3 год. Ч 2. - М.: Просвітництво, 2012. - 255 с.

    Віртуальний музей живописуSmallBay. Електронна енциклопедіяхудожньо-історичного музею/ , 8.10.2016 р.

8.10.2016 р.

< http:// smallbay. ru/ rocoko. html> , 8.10.2016 р.

< http:// smallbay. ru/ classic. html> , 8.10.2016 р.

1 слайд

Стильове різноманіття мистецтва XVII-XVIII століть Підготувала вчитель ІЗО та МХК МКОУ ЗОШ с. Брут Гулдаєва С.М

2 слайд

У Європі завершився процес поділу країн та народів. Наука розширила знання світі. Було закладено основи всіх сучасних наук: хімії, фізики, математики, біології, астрономії. Наукові відкриття початку XVII століття остаточно розхитували образ світобудови, у центрі якого була сама людина. Якщо раніше мистецтво стверджувало гармонію Всесвіту, то тепер людину лякала загроза хаосу, розпаду Космічного світопорядку. Ці зміни позначилися і розвитку мистецтва. XVII – XVIII століття – одна з найяскравіших сторінок в історії світової мистецької культури. Це час, коли на зміну Відродження прийшли художні стилі бароко, рококо, класицизм і реалізм, які по новому побачили світ.

3 слайд

ХУДОЖНІ СТИЛІ Стиль – поєднання художніх засобівта прийомів у творах художника, художнього спрямування, цілої епохи. Маньєризм Бароко Класицизм Рококо Реалізм

4 слайд

МАНЬЄРИЗМ Маньєризм (італ. manierismo, від maniera - манера, стиль), напрям у західноєвропейському мистецтві 16 ст, що відобразило кризу гуманістичної культури Відродження. Зовні слідуючи майстрам Високого Відродження, твори маньєристів відрізняються ускладненістю, напруженістю образів, манірною витонченістю форми, а нерідко і гостротою художніх рішень. Ель Греко "Христос на Олійній Горі", 1605. Націон. гал., Лондон

5 слайд

Характерні рисистилю Маньєризм (вигадливий): Вишуканість. Вигадливість. Зображення фантастичного, потойбічного світу. Зламаність контурних ліній. Світловий та колірний контраст. Подовження фігур. Нестійкість та складність поз.

6 слайд

Якщо мистецтво Відродження людина – владика і творець життя, то творах маньєризму він – мала піщинка у світовому хаосі. Маньєризм охоплював різні види художньої творчості– архітектуру, живопис, скульптуру, декоративно – прикладне мистецтво. Ель Греко "Лаокоон", 1604-1614

7 слайд

Галерея Уффіці Палаццо дель Ті в Мантуї Маньєризм в архітектурі виражає себе в порушеннях ренесансної збалансованості; використання архітектонічно не мотивованих, які викликають у глядача відчуття занепокоєння структурних рішень. До найбільш значних здобутків архітектури маньєризму відносяться Палаццо дель Те в Мантуї (робота Джуліо Романо). У маньєристському дусі витримано будівлю Галереї Уффіці у Флоренції.

8 слайд

Бароко Барокко (італ. barocco - химерний) - художній стиль, що переважає з кінця XVI до середини XVIII ст. у мистецтві Європи. Цей стиль зародився Італії і поширився інших країнах після епохи Ренесансу.

9 слайд

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ СТИЛЮ БАРОККО: Пишність. Вигадливість. Вигнутість форм. Яскравість фарб. Різноманітність позолоти. Велика кількість кручених колон і спіралей.

10 слайд

Основні риси бароко - парадність, урочистість, пишність, динамічність, життєствердний характер. Мистецтві бароко властиві сміливі контрасти масштабів, світла та тіні, кольору, поєднання реальності та фантазії. Кафедральний собор Сантьяго-де-Компостела Церква Знамення Богородиці у Дубровицях. 1690–1704. Москва.

11 слайд

Особливо необхідно відзначити у стилі бароко злиття різних мистецтв у єдиному ансамблі, велику міру взаємопроникнення архітектури, скульптури, живопису та декоративного мистецтва. Це прагнення синтезу мистецтв - основна риса бароко. Версаль

12 слайд

КЛАСИЦИЗМ Класицизм від лат. classicus - «зразковий» - художній напрямок у європейському мистецтві XVII-XIX ст., орієнтований на ідеали античної класики. Нікола Пуссен "Танець під музику часу" (1636).

13 слайд

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛАСИЦІЗМУ: Стриманість. Простота. Об'єктивність. Чіткість. Плавна контурна лінія.

14 слайд

Головними темами мистецтва класицизму були торжество громадських почав над особистими, підпорядкування почуття обов'язку, ідеалізація героїчних образів. Н. Пуссен «Пастухи Аркадії». 1638 -1639 рр. Лувр, Париж

15 слайд

У живопису головне значення набули логічного розгортання сюжету, ясна врівноважена композиція, чітка передача обсягу, за допомогою світлотіні підпорядкована роль кольору, використання локальних кольорів. Клод Лоррен «Відплиття цариці Савської» Художнім формамкласицизму властиві сувора організованість, врівноваженість, ясність та гармонійність образів.

16 слайд

У країнах Європи класицизм проіснував два з половиною століття, та був, видозмінюючись, відроджувався у неокласичних течіях ХІХ – XX ст. Твори архітектури класицизму відрізняли сувора організованість геометричних ліній, чіткість обсягів, регулярність планування.

17 слайд

РОКОКО Рококо (франц. rococo, від rocaille, рокайль – декоративний мотив у формі раковини), стильовий напрямок у європейському мистецтві 1-ї половини 18 ст. Церква Франциска Ассизького в Оуру-Прету.

18 слайд

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ РОКОКО: Вишуканість та складність форм. Химерність ліній, орнаментів. Легкість. Витонченість. Повітря. Кокетливість.

19 слайд

Рококо, що виникло у Франції, в галузі архітектури позначилося головним чином у характері декору, що набув підкреслено витончених, витончено-ускладнених форм. Амалієнбург під Мюнхеном.

20 слайд

Образ людини втрачав самостійне значення, фігура перетворювалася на деталь орнаментального оздоблення інтер'єру. Переважно декоративний характер мав живопис рококо. Живопис рококо, тісно пов'язаний з інтер'єром, отримав розвиток у декоративних та станкових камерних формах. Антуан Ватто «Відплив на острів Цітеру» (1721) Фрагонар «Гойдалка» (1767)

21 слайд

РЕАЛІЗМ Реалі зм (фр. réalisme, від позднелат. reālis «дійсний», від лат. rēs «річ») - естетична позиція, згідно з якою завдання мистецтва полягає в якомога точнішій і об'єктивнішій фіксації дійсності. Термін «реалізм» уперше вжив французький літературний критикЖ. Шанглері в 50-х рр. Жуль Бретон. «Релігійна церемонія» (1858)

22 слайд

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗМУ: Об'єктивність. Точність. Конкретність. Простота. Природність.

23 слайд

Томас Ікінс. «Макс Шмітт у човні» (1871) Народження реалізму у живопису найчастіше пов'язують із творчістю французького художника Гюстава Курбе (1819-1877), який відкрив у 1855 р. у Парижі свою персональну виставку «Павільйон реалізму» У 1870-ті рр. е. Реалізм розділився на два основні напрямки - натуралізм та імпресіонізм. Гюстав Курбе. "Похорон у Орнані". 1849-1850 р.р.

24 слайд

Реалістичний живопис набув великого поширення і поза Франції. У різних країнахвона була відома під різними назвами, у Росії - передвижництво. І. Є. Рєпін. «Бурлаки на Волзі» (1873)

25 слайд

Висновки: У мистецтві XVII – XVIII століть співіснували різноманітні мистецькі стилі. Різнорідні у своїх проявах, вони все ж таки мали єдність і спільність. Іноді абсолютно протилежні художні рішення та образи були лише своєрідними відповідями на найважливіші питанняжиття суспільства та людини. Не можна однозначно висловити які зміни трапилися до XVII століття у світовідчутті людей. Але стало очевидним, що ідеали гуманізму не витримали випробування часом. Середовище, оточення і відбиток світу у русі ставати основним мистецтва XVII – XVIII ст.

Урок з технології змішаного навчання

Модуль «Зміна робочих зон»

Предмет - Світова художня культура 11 клас

Тема урока «Різноманітність стилів у культуре17-18 століть»

Так багато новин за 20 років

та у сфері зірок,

та в області планет,

на атоми Всесвіт кришиться,

Всі зв'язки рвуться, все шматки дробиться.

Основи розхиталися, і зараз

все стало відносним для нас.

Джон Донн (1572-1631) англ. поет

Мета уроку

Виявити характерні особливостірізноманіття стилів культури 17-18 століть.

Завдання

    Визначити закономірність зміни художніх стилів.

    Розвивати здатність учнів до відбору та аналізу інформації. Вміння вербалізувати свої відчуття та почуття

    Виховання в учнів усвідомленішого сприйняття творів мистецтва.

Тип уроку – узагальненняурок комплексного застосування знань/урок розвиваючого контролю/.

Форма навчання : фронтальна, групова

УУД, що формуються

Комунікативні придбання умінь враховувати позицію співрозмовника (партнера), організовувати та здійснювати співпрацю та кооперацію з учителем та однолітками, адекватно сприймати та передавати інформацію.

Пізнавальні

    вміння висловлювати основну думку і вичленювати основний сенс.

    вміння аналізувати завдання з різних точок зору та на основі різних параметрів.

Особистісні

    вміння слухати та чути співрозмовника.

    вміння формулювати свою позицію в коректній та переконливій формі, виявляючи повагу до позиції та думок інших людей.

Регулятивні (рефлексивні)

    Вміння контролювати своє мовлення з урахуванням комунікативної ситуації, етичних та соціокультурних норм.

    Вміння прогнозувати сприйняття співрозмовника.

Обладнання уроку : персональний комп'ютер(4 шт.), інтерактивна дошка,мультимедійнийвідеопроектор, аудіозаписи, магнітофон, презентація до уроку у форматі програмиMicrosoftOfficePowerPoint, Роздатковий матеріал (репродукції творів, картки з текстами, тестові завдання).

План уроку

1.Організаційний момент1-2 хв.

2. Введення у тему2-3 хв.

3.Фронтальне опитування3-5 хв.

4.Основний етап уроку25-30 хв.

5.Підведення підсумків уроку3-5 хв.

6.Рефлексія1-2 хв.

7. Висновок1-2 хв .

Хід уроку

    Організаційний момент - Привітання.

/ На слайді назва теми уроку, епіграф. Вчитель починає урок на фоні звучання IV частини циклу «Пори року» А. Вівальді – «Зима» /

2.Вступ до теми

XVII-XVIIIстоліття - одна з найяскравіших і блискучих епох історія світової художньої культури. Це час, коли стрімко змінювалася звична, начебто, непорушна картина світу, у свідомості відбувалося аварія ідеалів Відродження. Це час, коли зміну ідеології гуманізму і віри у безмежні можливості людини прийшло інше відчуття життя.

Кожен час несе у собі властиві йому закони та доцільності. Відомо, що твори архітектури, скульптури, музики, декоративно-ужиткового мистецтва, живопису та ін. є своєрідним засобом кодування “культурних послань”. Ми спілкуємося з минулими епохами, використовуючи нашу здатність до абстрагуючого сприйняття. Знаючи «коди», а в нашому випадку це риси та ознаки стилів мистецтва 17-18 ст., Ми зможемо свідоміше сприймати твори мистецтва.

Отже, сьогодні наше завдання – постаратися виявити закономірність зміни стилів та навчитися бачити “код” того чи іншого стилю (слайд-поняття «стиль»).Стиль – це стійка єдність виразних засобів, що характеризує художню своєрідність твору чи сукупності творів.

3 . Фронтальне опитування - Хлопці, хто може назвати основні стилі у мистецтві 17-18століття?Учні називають основні стилі цього періоду (маньєризм, бароко, рококо, класицизм, романтизм, реалізм).

Протягом низки уроків ви познайомилися з кожним із них. Ми, звичайно, погодимося з висловлюваннямсучасного російського мистецтвознавця Віктора Власова: «Стиль – є художнє переживання часу»

Давайте коротко охарактеризуємо кожен із них.Надається словесне визначення кожному стилю.

4.Основний етап уроку . Отже, ми з вами сьогодні працюємо за модулем «Зміна робочих зон». Клас поділено на 4 групи, кожна з яких виконує своє завдання. Дуже важливим є ваше вміння працювати спільно, радившись один з одним і приходити до спільної думки.

Група «А» (слабкі учні) працює з роздатковим матеріалом, який треба розподілити за 6 названими стилями. Тут у вас і визначення стилю, і риси кожного з них, репродукції картин, висловлювання та поетичні рядки відомих людей.

Група "В" (учні середньої навченості) працює з тестовими завданнями з нашої теми.

Вам необхідно співвіднести назву картин із прізвищем автора, стиль – з назвою картини, риси стилю з його назвою тощо.

І група - «D»(Відмінники), вона працює з презентацією «Стилі в мистецтві 17-18вв ...» на ноутбуках з доступом в Інтернет. Це практична робота, у ній непрості завдання, які потребують глибоких знань на предмет «МХК».

Діти, завдання ви виконуєте протягом 10-12 хв., а потім змінюєте свої робочі зони: група А переміщається на місце групи В і навпаки; група «З» змінюється із робочою зоною групи «D». Я – вчитель, щільно працюю з групою «А», а з трьома рештою працюють мої помічники – призери олімпіад з МХК, назвемо їх тьюторами.На слайді - « Тьютор-від англійського tutor - куратор, наставник, вихователь. Тьютор може допомогти вирішити організаційні питання, підтримувати прагнення до виконання завдань та самостійності, вирішувати організаційні проблеми, налагоджувати контакт між учнями, психологічно налаштувати підопічного на продуктивну роботу, є сполучною ланкою між учнями та вчителем».

Протягом уроку вам пропонується з'ясувати причину зміни стилів та спробувати виявити закономірності цього процесу. Це буде результатом нашої сьогоднішньої роботи.

Учні працюють у групах. Вчитель ненав'язливо стежить за виконанням завдань, по можливості коригує відповіді всередині групи. Тьютори координують роботу у кожній групі.

З групою «А» необхідна ретельніша і ретельніше контрольована робота. Для вищої мотивації необхідно створення проблемних ситуацій та постановки окремих завдань. Наприклад, щодо стилю картини звернути особливу увагу учнів на деталі в репродукції, які допоможуть точно справитися із завданням. А в роботі з поетичним текстом знайти ключові слова чи фрази, що допомагають визначити стиль та напрямок у мистецтві.

5.Підведення підсумків уроку.

Ну, що ж, давайте з'ясуємо, як ви впоралися із завданням та які зробили висновки?Представники кожної групи висловлюють свою думку…. Вчитель опосередковано підводить учнів до правильної формулювання відповідей: творчі люди завжди прагнули чогось нового, незвіданого, що дозволяло створювати нові шедеври; 17-18 століття – час наукових відкриттів, що спричинило зміну переважають у всіх сферах життя, зокрема й у мистецтві; зміна стилів – це закономірний процес освоєння світу за законами краси, природне відбиток життя….

Підсумкове слово вчителя - Таким чином, ми з вами дійшли висновку, середовище, оточення та відображення світу в русі стає головним для мистецтваXVIIXVIIIст.Проте мистецтво аж ніяк не обмежується лише естетичною сферою. Історично склалося отже твори мистецтва виконували у культурі як естетичні (художні) функції, хоча естетичне завжди становило сутність мистецтва. Суспільство з давніх-давен навчилося використовувати потужну дієву силу мистецтва в різних соціально-утилітарних цілях - релігійних, політичних, терапевтичних, гносеологічних, етичних.

Мистецтво - це відстоялася, відкрита і закріплена форма освоєння світу за законами краси. Воно естетично змістовне і несе у собі художню концепцію світу та особистості.

6.Рефлексія

А зараз постарайтеся оцінити сьогоднішній урок та ваше ставлення до нього. Анкета анонімна.

/ на тлі звучання п'єси Л. Бетховена «До Елізи»/

7. Висновок

А тепер нам лишилося оцінити вашу роботу. Учасники кожної групи одержують однакові оцінки. Отже, оцінки такі. (група "А" отримує заслужені "четвірки", а решта учнів, я думаю, ви з цим погодитеся, - оцінку "п'ять").

Дякую всім за урок!

    Ванюшкіна Л.М., Сучасний урок: Світова художня культура, Санкт-Петербург, КАРО, 2009.

    Дмитрієва Н.А., Коротка історія мистецтв, Москва, «Мистецтво», 1990.

    Данилова Г.І., Світова художня культура: програми загальноосвітніх установ. 5-11 клас, Москва, Дрофа, 2010.

    Данилова Г.І., Світова художня культура. 11 клас, Москва, "Інтербук" 2002.

    Польова В.М., Популярна художня енциклопедія: Архітектура. Живопис. Скульптури. Графік. Декоративне мистецтво, Москва, «Радянська Енциклопедія», 1986.

Стильове різноманіття мистецтва XVII – XVIII століть

  • МХК 11, ч.2.
  • Модуль 1
  • Урок 1
  • Вчитель МХК Смирнова Ольга Георгіївна
  • 1 кв. категорія
  • МОУ «Климівська ЗОШ»

Ель Греко зцілення сліпонародженого 1570 року Дрезденська галерея


Так багато новин за двадцять років І у сфері зірок, і у вигляді планет, На атоми всесвіт кришиться, Всі зв'язки рвуться, все шматки дробиться. Основи розхиталися, і зараз Все стало для нас відносним.Джон Донн


Передумови виникнення нових стилів

Відродження

Нові стилі

  • Світ – єдине ціле
  • Наукові відкриття початку XVII століття остаточно розхитували образ світобудови.
  • Людина – нікчемна піщинка світобудови
  • Хаос, розпад космічного світопорядку
  • Трагізм, скепсис
  • Людина – міра всіх речей (Відродження)
  • Гармонія всесвіту
  • Гуманізм

Нові стилі

Маньєризм

Маньєризм

Бароко

Бароко

Рококо

Рококо

Класицизм

Класицизм

Реалізм

Реалізм


Маньєризм ( характерні риси)

  • Вишукана, віртуозна техніка
  • Напруженість і химерність образів, що опинилися у владі надприродних сил
  • Відмова від зображення реального світуі відхід у світ фантастичний, потойбічний
  • Зламаність, «змієподібність» контурних ліній
  • Різка гра світлових та кольорових контрастів
  • Несподіване зіставлення великих та малих планів
  • Нагромадження оголених тіл
  • Незвично подовження фігур або, навпаки, явне зменшення деталей
  • Нестійкість та складність поз

Мучеництво Святого Маврикія.

1580 - 1583 р.р.



  • Головна мета бароко – прагнення здивувати, викликати здивування
  • Як і маньєризм, бароко передавав напругу конфлікту, дух протиріч
  • Але набагато сильніше виражене прагнення відродження гармонії у житті людини
  • Людина одержимий бажанням виявити та зрозуміти головні закони розвитку життя
  • Жага життя, страх перед смертю поєднуються з інстинктом самозбереження
  • Героїчні вчинки на межі трагедії та жаху. Людина перед вибором
  • Розуміння марності буття, тлінності життя


Що життя? Тінь швидкоплинна, фігляр, Несамовито шумить на підмостках І за годину забутий усіма; казка В устах дурня багата словами І дзвоном фраз, але жебрака значенням.Вільям Шекспір


Головні теми бароко

  • Муки та страждання людини
  • Містичні алегорії
  • Співвідношення добра і зла, життя і смерті, любові та ненависті, спраги насолод та розплати за них

Характерні риси

  • Емоційне напруження пристрастей
  • Динамізм та «тривожність» силуетів
  • Картинна видовищність
  • Перебільшена пишність форм
  • Достаток та нагромадження химерних деталей
  • Використання несподіваних метафор
  • Водночас бароко відродило деякі загальні ознаки Ренесансу: широкий стверджуючий характер, енергійний оптимізм, цілісний, послідовний погляд на світ, прихильність до ансамблю та синтезу мистецтв


Епоха Просвітництва Класицизм

Головні теми:

  • Урочистість громадських почав над особистими
  • Підпорядкування почуття обов'язку
  • Ідеалізація героїчних образів

Характерні риси класицизму

  • Ясність, прямота і простота у виразі змісту
  • Стриманість, спокій у емоціях та пристрастях
  • Прагнення об'єктивного відображення навколишнього світу
  • Гідність та раціоналізм у вчинках
  • Дотримання правильності та порядку
  • Архітектура відрізняється строгою організованістю геометричних ліній, чіткістю обсягів, регулярністю планування.
  • У живописі та скульптурі та ДПІ: логічне розгортання сюжету, врівноважена композиція, плавна контурна лінія, чітке моделювання обсягу, підпорядкованість кольору смисловим акцентам


Рококо (характерні риси)

  • Вишукані, складні форми, химерні лінії
  • Стилізація раковини. Перетворення її на складні завитки, на прикраси у вигляді щита, сувого, герба або емблеми
  • Мотив Аканта (стилізація трав'янистої рослини)
  • В Росії - рокайлі – декоративні орнаменти, що імітують поєднання химерних раковин та дивовижних рослин
  • Маскарони – ліпні, різьблені або кручені маски у вигляді людського обличчя або голови звіра, розміщені над вікнами, дверима, арками, на фонтанах, вазах, меблях

Рослина

Стилізація у стилі рококо




  • Час виникнення – 17 – 18 століття
  • Принцип реалістичного мистецтва – відображення «як у дзеркалі»
  • При цьому справжньому реалізму чужий натуралізм, сліпе наслідування природи
  • Художники тільки вчилися бачити життя таким, яким воно є


Взаємопроникнення та збагачення художніх стилів

Ескіз Берніні

Клод Перро


  • У мистецтві 17-18 століття співіснували різноманітні мистецькі стилі
  • Різнорідні у своїх проявах, вони все ж таки мали глибоку внутрішню єдність і спільність
  • Часто протилежні художні рішення та образи були лише своєрідними відповідями на найважливіші питання життя суспільства та людини

Запитання до теми

  • Які характерні риси та художні ідеали мистецтва 17-18 століття? Як порівняно з епохою Відродження змінилися уявлення про людину та загальну картину світу?
  • Розкажіть про стильовому різноманітті 17-18 ст. Які їх основні відмінні риси