«Основи світових релігійних культур. Основи світових релігійних культур Сім'я основи світових релігійних культур

Наумова Анастасія Сергіївна

вчитель початкових класів
ГБОУ школа № 416 Петродвірцевого району Санкт-Петербурга

Основи світових релігійних культур.
Родина, сім'я.

[Завантажити]

Методична розробка уроку у початковій школі

Предмет:основи релігійних культур та світської етики

Предметний модуль:«Основи світових релігійних культур»

Тема:"Родина"

Тип уроку:урок відкриття нових знань

Мета уроку:сформувати уявлення про сім'ю як базову цінність суспільства на традиційних релігіях Росії.

Завдання:

Освітні:

Ознайомити із значенням слова «родина», його походженням;

Сформувати уявлення про ставлення до сім'ї у традиційних релігіях;

Розвиваючі:

Розвивати мовлення, логічне мислення, увага, пам'ять;

Розвивати навички роботи з інформацією та фотоматеріалами;

Виховні:

Виховувати любов та повагу до своєї сім'ї;

Виховувати у дитині почуття відповідальності за сім'ю.

Заплановані результати:

Предметні:

Знати значення слова «родина»;

Пояснювати зміст прислів'їв про сім'ю.

Особистісні:

Шанобливо ставитися до членів сім'ї;

Розуміти свою причетність до сімейного колективу;

Відчуватиме відповідальність за кожного члена сім'ї.

Метапредметні:

Розвивати вміння працювати з графічною та текстовою інформацією (збір, систематизація, зберігання, використання);

Формувати вміння слухати та чути співрозмовника, вести діалог, викладати свою точку зору та аргументувати її,

Формувати вміння взаємодії у групах.

Обладнання та матеріали до уроку:

«Основи духовно-моральної культури народів Росії. Основи світових релігійних культур» – підручник для 4-5 класів, Беглов А.Л., Сапліна О.В. та ін.

Додатковий матеріал: довідники, словники, прислів'я, приказки та висловлювання про сім'ю;

Ілюстративний матеріал: листи із зображенням сонечка та незакінченими пропозиціями;

Наочний матеріал: дерево та стрічки.

Формовані на уроці УУД:

Особистісні:

формування здатності до самооцінки;

Регулятивні:

Формування вміння самоперевірки та взаємоперевірки.

Комунікативні:

Формування вміння слухати та розуміти інших;

Формування вміння будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань, оформляти свою думку в усному та письмовому мовленні;

Формування вміння узгоджено працювати у групі та колективі.

Пізнавальні:

Аналіз об'єктів з метою виділення суттєвих ознак;

Вибір підстав та критеріїв для порівняння;

Самостійне виділення та формулювання навчальної мети;

використання матеріалу для знаходження відповідей на запитання;

Формулювання способу виконання завдання;

Вміння діяти за аналогією;

Встановлення причинно-наслідкових зв'язків.

Технічне оснащення: комп'ютерна презентація, мультимедійний проектор, екран, доступ до інтернет-ресурсів.

Структура навчального заняття

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1. Організація класу (1 хвилина)

Психологічний настрій учнів під час уроку.

Перевіряють готовність до уроку, налаштовуються заняття.

2. Осмислення навчальної задачі

(5 хвилин)

Підводить до теми уроку через узагальнення відповіді загадки

Роблять висновок про тему уроку через узагальнення відповідей на загадки та висновок про цілі уроку

3. Вивчення нового матеріалу

(31 хвилина)

Обговорює з учнями значення слова «родина».

Пропонує підібрати асоціативний ряд до цього слова.

Звертає дітей до ребуса.

Пропонує поміркувати про взаємини в сім'ї на основі легенд і притч, прислів'їв та приказок.

Діти висловлюють припущення значення слова «сім'я», читають визначення у словнику. Вибудовують асоціативний ряд цього слова.

Читають легенди та притчі, роблять висновки про їхній зміст.

Фізхвилинка

(1 хвилина)

Налаштовує учнів на невеликий відпочинок.

Учень проводить фізкультхвилинку

Вчитель звертає увагу учнів ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї.

Пропонує обговорити стосунки дітей та батьків у православній сім'ї, порівняти із стосунками у сім'ях в інших релігіях.

Організовує роботу в групах - пошук відповідей на запитання за матеріалами підручника.

Організовує навчальну дискусію щодо знаходження відмітних ознак священних споруд.

Пропонує на листочках дописати пропозиції і обговорити відповіді.

Учні обговорюють ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї.

Обговорюють відносини у сім'ях у традиційних релігіях.

Працюють у групах. Роблять висновок про значущість сім'ї у всіх релігіях.

Визначають, яку священну споруду вони вбачають на ілюстраціях.

Дописують пропозиції, обговорюють пропозиції.

5. Рефлексія. Аналіз та самоаналіз уроку.

Рефлексія уроку, самооцінка діяльності учнів під час уроку.

Узагальнюють відомості, отримані під час уроку, самооцінка.

6. Організований кінець (1 хвилина)

Пояснює домашнє завдання.

Дякує за урок.

Записують домашнє завдання.

Дякують вчителі.

2.3 Форми та методи діагностики предметних, метапредметних результатів учнів на уроці.

Методи та прийоми:

Словесні методи- Бесіда, навчальна дискусія, оповідання-розповідь, оповідання-висновок, пояснення;

Наочні методи– метод ілюстрацій, демонстрацій, асоціацій;

Метод самостійної роботи з засвоєння нового матеріалу – аналіз графічної та текстової інформації, конспектування;

Метод закріплення вивченого матеріалу – узагальнююча розмова.

Форми організації роботи на уроці:

Колективна робота,

Самостійна робота,

Робота в групах та парах.

Засоби навчання:

Матеріальні – навчальна література, навчальне обладнання, технічні засобинавчання;

Ідеальні – засоби наочності, навчальні комп'ютерні програми на тему уроку.

Матеріальні та ідеальні засоби навчання використовуються в сукупності, взаємно доповнюючи один одного. Тому межа між ними часто буває умовною: матеріальний об'єкт може бути описаний словами, а думка чи образ можуть бути переведені у матеріальну форму. При цьому матеріальні засоби навчання збуджують інтерес, привертають увагу та незамінні при відпрацюванні практичних дій, ідеальні – допомагають зрозуміти сутність процесів та явищ, запам'ятати, описати та пояснити їх, осягнути логіку міркувань, виробити культуру мови, розвинути інтелект.

Засоби навчання та методи навчання перебувають у тісному взаємозв'язку між собою. Це заняття відповідає вимогам ФГОС.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Придумано кимось просто та мудро.

При зустрічі вітатись: «Доброго ранку»

– Доброго ранку і сонцю та птахам.

– Доброго ранку усміхнені обличчя,

І кожен стає добрим, довірливим,

Нехай Доброго ранкутриває до вечора!

2. Осмислення навчальної задачі

З гарним настроємми розпочинаємо наш урок. Говоритимемо про важливу та близьку для кожної людини тему. А про що саме, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки:

1. Хто стирає, варить, шиє,

На роботі втомлюється,

Прокидається так рано? -

Лише дбайлива... (мама)

2. Хто навчить цвях забити,

Дасть машину покерувати

І підкаже, як бути сміливим,

Сильним, спритним та вмілим?

Усі ви знаєте, хлопці, -

Це наш коханий... (тато)

3. Хто любить і мене, і братика,

Але більше любить вбиратися? -

Дуже модне дівчисько -

Моя старша... (сестренка)

Молодці, хлопці із загадками ми впоралися. А що спільного між відгадками? Назвіть одним словом.

Сьогодні ми поговоримо про сім'ю. (На інтерактивної дошкиз'являється слайд "родина").

На які питання хотіли б знайти відповіді на сьогоднішньому уроці? (слайд 2)

3. Відкриття нового знання

Хлопці, а що таке сім'я? Поки ми з вами обговорюємо відповідь на це питання, один учень подивиться значення слова «родина» у тлумачному словнику, а інший шукатиме значення цього ж слова в інтернет-словнику.

Як ви вважаєте, хто ще є членами сім'ї? А як ще інакше можна назвати всіх членів сім'ї?

На партах у вас лежать листи із зображенням сонечка. Напишіть у центрі сонечка «родина», а на його промінчиках слова, з якими воно асоціюється.

Сім'я – слівце дивне,

Хоча не іноземне.

- Як слово вийшло,

Не зрозуміло нам зовсім.

Ну, "Я" - ми розуміємо,

А чому їх сім?

Не треба думати і ворожити,

Два дідусі,

Дві бабусі,

Плюс тато, мамо, я.

Склали? Виходить сім осіб,

Родина"!

Зараз ви працюватимете у групах. У кожної групи своє завдання - легенда, притча, прислів'я, приказки та висловлювання про сім'ю. Після того, як ви познайомитеся зі змістом тексту, ми обговоримо його.

Отже, хлопці 1 групи читали "Легенду про мудреця". (Додаток 1)

Розкажіть, про що це легенда? Яку пораду мудрець дав членам сім'ї, які звернулися до неї? Як ви його знаєте?

Діти 2 групи читали притчу «Дружні брати». (Додаток 2). Розкажіть про що ця казка? Чому вона має таку назву? У чому її зміст?

Прочитайте назви цих якостей: (на дошці) РОЗУМІННЯ, КОХАННЯ, ДОВІРА, ДОБРОТА, ДОКУМЕННЯ, ДОПОМОГА, ДРУЖБА (слайд 4).

Якщо кожен член сім'ї дотримуватиметься цих правил, то в сім'ї пануватиму мир і злагоду. Отже, всі будуть щасливі.

Хлопці 3 групи читали біблійну притчу про Ноя та його синів. (Додаток 3). Про що ця притча? Чому вона вчить? Як ви вважаєте, у якому разі батьки можуть говорити про своїх дітей «наша опора та захист»?

4. Фізмінутка.Давайте трохи відпочинемо.

Нині ж ми поговоримо про ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї.

Сім'я - мама, тато, брати та сестри - відіграє велику роль у нашому житті. Саме в сім'ї багато людей дізнаються про традиції свого народу, своєї країни, про основи віри. Сім'я у православ'ї часто називається церквою. Які значення цього слова ми знаємо? Так сім'я у православ'ї називається малою церквою. Сім'я у православ'ї – це школа кохання. Вчитися любити тут можуть усі – і тато, і мама, і діти, адже християни вважають, що важко, неможливо полюбити Бога, якщо не вмієш любити того, кого бачиш щодня – людину і тим більше члена своєї сім'ї. Любові до ближніх і своїх рідних навчали всі святі, навіть якщо вони часом і лають тебе. Нині хлопці розкажуть нам про преподобного Сергія Радонезького, який все життя проповідував любити ближніх та почитати своїх близьких. (Розповідають заздалегідь підготовлені учні) (Додаток 4) (слайд 5,6).

Як ви вважаєте, чи варто ображатися на батьків, коли вони вас лають? Чому?

1 група – Як мають жити люди у християнському шлюбі?

2 група - Яке значення має шлюб в юдаїзмі?

3 група – Яке значення має шлюб у ісламі?

4 група – У чому полягає значення шлюбу буддизмі?

Як ви вважаєте, чому у всіх релігіях сім'я вважається однією з найважливіших цінностей? На сторінках підручника ми побачили фотографії священних споруд християн, юдаїстів, мусульман та буддистів. Як визначити, яка споруда в якій релігії є священною?

Що таке сім'я? Переверніть листок із сонечком та закінчіть пропозиції:

1. Мама та тато для мене самі …

2. Я люблю бабусю і дідуся за те…

3. Я люблю разом із братом (сестрою) разом…

4. Свою сім'ю я вважаю …

5. Рідним хочу побажати …

5. Рефлексія. Аналіз та самоаналіз уроку.

Отже, хлопці, наш урок добігає кінця. Розкажіть, що ви дізналися на уроці, що запам'яталося? (На дошці з'являється дерево).

Я пропоную вам прикрасити наше дерево стрічками. Якщо вам на уроці було все зрозуміло, працювали з цікавістю, то прикрасьте дерево зеленою стрічкою, а якщо не все вдалося, були труднощі в розумінні матеріалу, повісьте червону стрічку (слайд 8).

Хлопці, я сподіваюся, що ви виправдаєте надії своїх батьків, станете добрими і добрими людьми(Слайд 9).

Сім'я - це щастя, любов і удача,

Сім'я – це влітку поїздки на дачу.

Сім'я - це свято, сімейні дати,

Подарунки, покупки, приємні витрати.

Народження дітей, перший крок, перший белькіт,

Мрії про хороше, хвилювання та трепет.

Сім'я - це праця, один про одного турбота,

Сім'я – це багато домашньої роботи.

Сім'я – це важливо! Сім'я – це складно!

Але ж щасливо жити одному неможливо!

Завжди будьте разом, любов бережіть,

Хочу, щоб про вас говорили друзі:

Яка гарна Ваша родина!

6. Організований кінець.

Дякую за урок.

Додатки до методичної розробки

Пропонована інформація для учнів

Додаток 1

Легенда про мудреця

Давним-давно жила сім'я, у якій було 100 чоловік, але між ними не було згоди. Втомилися вони від сварок та розбратів. І ось вирішили члени сім'ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружно. Мудрець уважно вислухав прохачів і сказав: Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя. Напишіть, якою ви хочете бачити свою сім'ю». Зібралася ця величезна сім'я на сімейну раду і вирішили вони, щоб сім'я була дружною, треба ставитись один до одного, дотримуючись цих якостей.

Додаток 2

Притча «Дружні брати»

В одному селі жили два дружні брати. Хоча їхні будинки перебували з різних боків села, вони жили в повній згоді, допомагаючи один одному.

Якось восени брати зібрали врожай і поділили все порівну. Тієї ночі старший брат подумав: «Ми поділили врожай навпіл, але це неправильно, брат тільки почав обзаводитися господарством, йому потрібно більше, ніж мені. Підвівся старший брат і вночі відніс молодшому мішок свого зерна. А в цей час молодший брат теж лежить і думає: Ні, ми неправильно поділили врожай. У брата велика сім'я, і ​​він старший за мене, йому потрібно більше, ніж мені». Під ранок молодший також крадькома відніс мішок зерна старшому. Вранці брати зазирнули у свої комори та здивувалися: «Як це так сталося? Пам'ятаю, вчора мішок зерна відніс братові, а зерна не поменшало». Вони кілька разів перераховували мішки і дивувалися: «Ну й чудеса…»

А це ти, куди так пізно?

У віці 10 років юного Варфоломія (такого ім'я, яке батьки дали Сергію Радонезькому при народженні) віддали навчатися грамоті у церковній школі разом із братами: старшим Стефаном та молодшим Петром. На відміну від своїх успішних у навчанні братів Варфоломій помітно відставав у навчанні. Вчитель лаяв його, батьки засмучувалися і совістили його, сам же хлопчик зі сльозами молився, але навчання вперед не просувалося. І тоді сталася подія, про яку повідомляють усі життєписи Сергія.

Коли хлопчикові було 13 років, за завданням батька він вирушив у поле шукати коней. Під час пошуків він вийшов на галявину і побачив під дубом старця-схимника, «святого і дивного, саном пресвітера, благообразного і подібного до Ангела, який стояв на полі під дубом і старанно, зі сльозами, молився». Побачивши його, Варфоломій спочатку смиренно вклонився, потім підійшов і став зблизька, чекаючи, коли той скінчить молитву. Старець, побачивши хлопчика, звернувся до нього: Що ти шукаєш і чого хочеш, чадо? Низько вклонившись, із глибоким душевним хвилюванням, розповів йому своє горе і просив старця молитися, щоб Бог допоміг йому здолати грамоту. Помолившись, старець вийняв з-за пазухи ковчежець і взяв із нього частинку просфори, благословив і звелів з'їсти, сказавши: «то тобі дається в знамення благодаті Божої та розуміння Святого Письма, про грамоту, чадо, не скорботи: знай, що відтепер Господь дарує тобі добре знання грамоти, більше, ніж у твоїх братів і однолітків». Після цього старець хотів піти, але Варфоломій благав його відвідати будинок його батьків. За трапезою батьки Варфоломія розповіли старцеві багато ознак, що супроводжували народження їхнього сина, і той сказав: «Знаком істинності моїх слів буде для вас те, що після мого відходу юнак добре знатиме грамоту і розумітиме священні книги. І ось другий знак вам і пророцтво - отрок буде великий перед Богом і людьми за своє доброчесне життя». Сказавши це, старець зібрався йти і наостанок промовив:

При сонечку тепло, при матері добро.

Щасливим є той, хто щасливий у себе вдома. Л.М. Толстой

Сімейне життя, можливо, і ніколи не буває суцільним святом. Вмій ділити не лише радості, а й горе, біду, нещастя. В.А. Сухомлинський

У сімейного життяголовне – терпіння... А.П. Чехів

Серце матері – це безодня, у глибині якої завжди знайдеться прощення. О.Бальзак

Додаток 6

Муніципальне казенне загально освітня установа
«Боголюбівська середня загальноосвітня школа»Урок з курсу ОРКСЕ (модуль «Основи світових релігійних культур»)

Підготувала: Цикулаєва Наталія Олександрівна,
вчитель початкових класів

Боголюбове, 2012

Мета: формування освітніх компетенцій учнів школи І щаблі (інформаційних, комунікативних та інших.) через доведення до свідомості дітей, що сім'я – це найдорожче, найближче, що у людини.

1) особистісних результатів навчання:
- Формувати шанобливе ставлення до іншої думки, іншої точки зору;
- Розвивати мотиви навчальної діяльностіта формувати особистісний зміст вчення.

Навчальні завдання, спрямовані на досягнення: Навчальні завдання, спрямовані на досягнення:
2) метапредметних результатів навчання:
- розвивати вміння працювати з інформацією (збір, систематизація, зберігання, використання) – пізнавальні УУД;
- Формувати початкові форми особистісної рефлексії - регулятивні УУД;
- формувати вміння слухати та чути співрозмовника, вести діалог, викладати свою точку зору та аргументувати її,
- Формувати вміння взаємодії у статичних групах - комунікативні УУД.

Навчальні завдання, спрямовані на досягнення: Навчальні завдання, спрямовані на досягнення:
3) предметних результатів навчання:
- розкрити поняття «родина», виявити її відмітні ознаки,
- збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення, мислення, творчу уяву,
- виховувати повагу до членів сім'ї.

Обладнання, що використовується: комп'ютер, проектор, презентація до уроку, музика з піснею «Батьківський дім». Підручники та навчальні посібники:
- Беглов А.Л., Сапліна О.В. та ін Основи духовно-моральної культури народів Росії. Основи світових релігійних культур. 4-5 класи. Навч. для загальноосвіт. установ. - М.: Просвітництво, 2011.
- основи релігійних культур та світської етики. Книжка для вчителя. 4-5 класи: довід. матеріали для загальноосвіт. установ. - М.: Просвітництво, 2011.

План вивчення материала:1) Що таке «родина»?
2) Як традиційні релігії ставляться до сім'ї?
3) Як мають відноситися один до одного рідні люди?
4) Як скласти сімейний герб?

Етапи урокуI. Виклик
ІІ. Осмислення навчального завдання
ІІІ. Відкриття нового знання
IV. Рефлексія

I. ВикликМета: виявити емоційний настрій дітей, налаштувати працювати.
Завдання: виберіть те "сонечко", яке більше подобається.

Слайд №10

ІІ. Осмислення
Навчальної задачіМета: актуалізація наявних у дітей знань на тему «Сім'я».
Завдання:
Сформулювати питання на тему уроку, куди потрібно знайти відповідь.

Вчитель ставить перед дітьми проблемні питання.

Слайд №11

ІІІ. Відкриття нового знанняМета: вивчення нового матеріалу.
Завдання:
1. Вибудувати асоціативний ряд із словом «родина».
2. Дізнатися про походження слова «родина».
3. Розповісти про свою сім'ю.
4. Назвати ознаки дружної сім'ї.

Слайд №12

ІІІ. Відкриття нового знання Легенда
«Давним-давно жила сім'я, в якій було 100 людей,
але між ними не було згоди. Втомилися вони від сварок та розбратів.
І ось вирішили члени сім'ї звернутися до мудреця, щоб він навчив
їх жити дружно. Мудрець уважно вислухав прохачів та
сказав: Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі
зрозуміти, що вам потрібно для щастя. Напишіть, який ви хочете
бачити свою сім'ю». Зібралася ця величезна родина на сімейний
пораду і вирішили вони, щоб сім'я була дружною, треба ставитись
один до одного, дотримуючись цих якостей: розуміння, любов,
довіра, доброта, турбота, допомога, дружба.

Слайд №13


5. Групова робота. (Робота з підручником): Знайти у підручнику відповідь на запитання:
1 група – Як повинні жити люди у християнському шлюбі?
2 група - Яке значення має шлюб в юдаїзмі?
3 група – Яке значення має шлюб у ісламі?
4 група – У чому полягає значення шлюбу буддизмі?

Слайд №14

ІІІ. Відкриття нового знанняЗавдання:
6. Прочитати біблійну історію та відповісти на запитання: Як діти повинні ставитися до своїх батьків?

Слайд №15

ІІІ. Відкриття нового знання У Ноя було три сини. Вже після потопу Ной почав вирощувати виноград та вино. Оскільки він був першим – він не знав усіх властивостей вина. Не знав, що воно не тільки радує серце людини, але ще й позбавляє її контролю над собою та приспає. Ной випив зроблене ним вино, сп'янів і заснув у шатрі. Хам – один із синів Ноя – увійшов до намету, побачив батька, що лежав на підлозі, і замість того, щоб перекласти його і вкрити, покликав свою сім'ю, щоб посміятися. З того часу ім'я Хама стало номінальним. Воно використовується для позначення хамства: байдужого, розв'язного, низького ставлення до людей, передусім – до батьків та учнів.

Слайд №16

ІІІ. Відкриття нового знанняЗавдання:
7. Згадати прислів'я, приказки, вірші про сім'ю.
На що й скарб – коли в сім'ї лад.
Будинок вести – не бородою трясти.
Коли сім'я разом – то й душа на місці.
У сім'ї – і каша густіша.
Один в полі не воїн.
Сім'я в купі - не страшна і хмара.
Сироту влаштувати, що храм
побудувати.

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Путинська середня загальноосвітня школа»

Конспект уроку з курсу ОРКСЕ

(модуль «Основи світових релігійних культур»)

"Родина"

Підготувала: Степанова Лідія Григорівна,

вчитель початкових класів

Путіно, 2014

План – конспект уроку

1. Тема уроку:родина

2. Дата проведення: 2014-2015 навчальний рік

3. Клас: 4

4. Тип уроку:комбінований урок

5. Мета уроку:формувати освітні компетенції учнів школи І щаблі (інформаційні, комунікативні та інших.) через доведення до свідомості дітей, що сім'я – це найдорожче, найближче, що в людини.

6. Навчальні завдання, створені задля досягнення:

1) особистісних результатів навчання:

- формування шанобливого ставлення до іншої думки, іншої точки зору;

Розвиток мотивів навчальної діяльності та формування особистісного сенсу вчення.

Розвиток уміння працювати з інформацією (збір, систематизація, зберігання, використання) - Пізнавальні УУД;

Формування початкових форм особистісної рефлексії - регулятивні УУД;

- формування вміння слухати та чути співрозмовника, вести діалог, викладати свою точку зору та аргументувати її,

- формування вміння взаємодіяти у групах - Комунікативні УУД.

3) предметних результатів навчання:

- розкриття поняття «родина», виявлення його відмінних ознак,

Збагачення словникового запасу, розвиток мови, мислення, творчої уяви,

Виховання поваги до членів сім'ї.

7. Використані підручники та навчальні посібники:

Беглов А.Л., Сапліна Є.В. та ін Основи духовно-моральної культури народів Росії. Основи світових релігійних культур. 4-5 класи. Навч. для загальноосвіт. установ. - М.: Просвітництво, 2011.

Основи релігійних культур та світської етики. Книжка для вчителя. 4-5 класи: довід. матеріали для загальноосвіт. установ. - М.: Просвітництво, 2011.

8. Використовуване обладнання:комп'ютер, проектор, презентація до уроку, музика з піснею «Батьківський дім».

9. Основні поняття:"сім'я", "дружна сім'я".

10. План вивчення матеріалу:

1) Що таке «родина»?

2) Як традиційні релігії ставляться до сім'ї?

3) Як мають ставитись один до одного рідні люди?

4) Як скласти сімейний герб?

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД, що формуються

1. Мотивація

2. Осмислення навчальної задачі

3. Цілепокладання

4.Відкриття нового знання

5. Фізмінутка

6.Домашнє завдання

7. Закріплення

8. Рефлексія

Хлопці, уважно подивіться на дошку і виберіть той «смайлик», який більше подобається.

Сьогодні ми розглянемо дуже цікаву та важливу тему.

Про що ми поговоримо на уроці? (На дошку вивішується картка з написом «родина»)

Як ви думаєте, що ми повинні дізнатися щодо цієї теми?

Ми також відповімо на запитання:

1. Чому часто кажуть, що слово «родина» означає «сім я»?

2. Як називаються люди, об'єднані однією сім'єю?

3. У якому разі батьки можуть сказати про своїх дітей: «Це мій захист та опора у старості»?

Як ви розумієте слово «родина»?

Давайте дізнаємося про походження цього слова.

Раніше сім'їзавжди були більшими. А зараз є сім'ї і великі, і малі.

А у вас велика родина? Розкажіть про свою сім'ю.

Наша дружна сім'я:

Мама, тато, брат та я.

Спортом любимо займатися,

І, звичайно, гартуватися.

Ми – щаслива родина,

Мама, тато, брат та я.

Яка сім'я називається дружною? (На дошку вивішується картка із написом «дружна сім'я»)

Про дружні сім'ї складають легенди. Послухайте одну з них "Як з'явилася дружна сім'я".

Напишіть якості дружньої родини.

Прочитайте назви цих якостей: (на дошці)РОЗУМІННЯ, КОХАННЯ, ДОВІРА, ДОБРОТА, КЛУБАННЯ, ДОПОМОГА, ДРУЖБА.

Якщо кожен член сім'ї дотримуватиметься цих правил, то в сім'ї пануватиму: мир і згоду. Отже, всі будуть щасливі.

Поговоримо про ставлення традиційних релігій Росії до сім'ї. На яке питання ми маємо відповісти?

Кожна група отримує завдання.

Перевіряємо.

Чому часто говорять, що слово «родина» означає «сім я»?

Як називаються люди, об'єднані однією сім'єю?

Родичі бувають ближніми та далекими. Кого можна назвати найближчими вашими рідними?

А ким ви припадаєте своїм батькам, як вас називають?

Але ж у ваших мам та тат теж є батьки. І вони теж дуже близькі вам, улюблені і теж припадають вам рідними людьми. Про кого йдеться?

А якщо у ваших мам та тат є брати чи сестри, ким вони вам припадають?

Як ви вважаєте, у якому разі батьки можуть сказати про своїх дітей: «Це мій захист і опора в старості»?

Які прислів'я та приказки про сім'ю ви знаєте? Як ви їх знаєте?

Що таке сім'я?

Діти, ми поговорили про сім'ю. З давніх-давен кожна сім'я мала свій сімейний герб. На ньому символами зображалися важливі моменти історії сім'ї, її традиції та цінності. Я пропоную створити образ свого сімейного герба.

Яким може бути герб?

Які кольори ви внесли б у сімейний герб?

Що можна зображено на гербі?

Удома ви намалюєте ваш сімейний герб.

А тепер уявіть, що ваші рідні прийшли до нас у клас, скажімо їм кілька теплих слів.

На дошці записані незакінчені пропозиції:

1. Мама та тато для мене самі …

2. Я довіряю свої таємниці.

3. Я люблю бабусю за те…

4. Свою сім'ю я вважаю …

5. Рідним я хочу побажати…)

Хлопці, я сподіваюся, що ви виправдаєте надії своїх батьків, станете добрими і добрими людьми.

Діти, подивіться уважно на дошку і прикріпіть свій смайлик до слів «родина» чи «дружна сім'я».

Я приготувала подарунок.

Звучить пісня у виконанні Л.Лещенка «Батьківський дім».

Виходять до дошки та обирають «смайлики».

Учениця читає:

У мене є мама,

У мене є батько,

У мене є дідусь,

В мене є бабуся,

А вони мають я.

Про сім'ю.

Що таке «родина»?

Навіщо люди створюють сім'ю?

Як члени сім'ї повинні ставитись один до одного, щоб у сім'ї було радісно жити?

Як традиційні релігії ставляться до сім'ї?

Вибудовують асоціативний ряд.

Працюють зі шкільним етимологічним словником: Сім'я – від сім«домочадець». Сім'я – «що живуть в одному селищі».

2-3 учні розповідають про свої сім'ї.

Називають ознаки дружньої родини.

Читає заздалегідь підготовлений учень: «Давним-давно жила сім'я, в якій було 100 чоловік, але між ними не було згоди. Втомилися вони від сварок та розбратів. І ось вирішили члени сім'ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружно. Мудрець уважно вислухав прохачів і сказав: Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя. Напишіть, якою ви хочете бачити свою сім'ю». Зібралася ця величезна сім'я на сімейну раду і вирішили вони, щоб сім'я була дружною, треба ставитись один до одного, дотримуючись цих якостей…»

Діти пишуть якість дружної родини.

Як мають жити люди у шлюбі?

(Групова робота)

Робота з підручником: Знайти у підручнику відповідь на запитання:

1 група– Як мають жити люди у християнському шлюбі?

2 група– Яке значення має шлюб у юдаїзмі?

3 група– Яке значення має шлюб у ісламі?

4 група– У чому полягає значення шлюбу у буддизмі?

Відповіді учнів 1-4 груп.

Родичі, рідні.

Батьків: маму та тата.

Діти, дитина, син, дочка.

Бабусі та дідусі.

Дядьками та тітками.

На що й скарб – коли в сім'ї лад.
Будинок вести – не бородою трясти.
Коли сім'я разом – то й душа на місці.
У сім'ї – і каша густіша.
Один в полі не воїн.
Сім'я в купі - не страшна і хмара.
Сироту влаштувати, що храм збудувати.

Відповіді дітей. Діти пишуть слова на листочках і прикріплюють до дошки довкола слова «родина».

Можливі відповіді учнів

Продовжують пропозиції.

Регулятивні УУД (оцінка)

Особистісні УУД

Пізнавальні УУД

Особистісні УУД

Пізнавальні УУД

Особистісні УУДП

Пізнавальні УУД

Пізнавальні УУД

Особистісні УУД

Комунікативні УУД (постановка питань, ініціативна співпраця у пошуку та зборі інформації)

Особистісні УУД

Особистісні УУД

Пізнавальні УУД

Особистісні УУД

Особистісні УУД

Регулятивні УУД

    Основи духовно-моральної культури народів Росії. Основи світових релігійних культур. 4-5 класи: підручник для загальноосвітніх установ/ О.Л. Беглов, Є.В. Сапліна, Є.С. Токарєва, А.А. Ярликапов. - 2-ге вид. - М.: Просвітництво, 2012.

    Основи духовно-моральної культури народів Росії. Основи релігійних культур та світської етики. Книжка для вчителя. 4-5 класи. Довідкові матеріали для загальноосвітніх установ. За редакцією В.А. Тишкова, Т.Д. Шапошникова. М.: Просвітництво, 2012.

    Вкладка до журналу « початкова школа», 2011, №8.

    Вкладка до журналу «Початкова школа», 2011 №10.

Перегляд вмісту презентації
"ОМРК"

родина

Основи світових релігійних культур

Степанова Л. Г. вчитель початкових класів МБОУ «Путинська ЗОШ»



У мене є мама,

У мене є батько,

У мене є дідусь,

В мене є бабуся,

А вони мають я.




Розуміння Любов

Повага Довіра

Доброта Турбота

Допомога Дружба


  • 4. Одне з головних призначень сім'ї в буддизмі – це відповідальність та турбота – про дітей, батьків, ченців.

У слові сім'я багато повчальних загадок та відкриттів. Це можна розділити на «СІМ» і «Я», тобто. сім таких, як я. І справді, в сім'ї всі чимось схожі один на одного: обличчям, поглядом, голосом.

Число «7» саме собою особливе - воно просте. Тому воно каже нам, що сім'я є єдиним цілим. Якраз у сім'ї у всій силі має діяти принцип – все за одного та один за всіх. Слово «родина» зрозуміле всім, як слова «мама», «хліб», «батьківщина». Сім'я з перших миттєвостей життя поряд з кожним із нас. Сім'я – це дім, це тато та мама, бабуся та дідусь, це сестри, брати


  • Щасливий той, хто вдома.
  • Вся сім'я разом, і душа дома.
  • Не потрібен і скарб, коли в сім'ї лад.
  • При сонечку тепло, при матері – добро.
  • Згідну родину та горе не бере.
  • Для себе жити – тліти, для сім'ї – горіти.





  • 1. Музика з піснею «Батьківський дім» з диска.
  • 2. http://yandex.ru/images

Модуль передбачає вивчення основ світових релігій (буддизм, християнство, іслам) та національної релігії (іудаїзм), спрямований на розвиток учнів 4 класу уявлень про моральних ідеалахта цінностях, що становлять основу релігій, традиційних для нашої багатонаціональної країни.

На уроках діти освоюють поняття «культура» та «релігія», дізнаються про релігії та їх засновників. У процесі навчання вони знайомляться зі священними книгами, релігійними спорудами, святинями, релігійним мистецтвом, релігійними календарями та святами. Велика увага приділяється сім'ї та сімейним цінностям у релігійних культурах, милосердю, соціальним проблемамі по відношенню до них у різних релігіях.

У першому змістовному розділі модуля розглядаються основи релігійних культур. Головне завдання при вивченні цього розділу полягає в тому, щоб учні склали уявлення про зразок, духовно-моральний ідеал людини, який міститься в релігійних традиціях, що вивчаються, а також виробили розуміння необхідності прагнення до духовно-морального вдосконалення людини і суспільства. Діти знайомляться з виробленими віками способами морального розвиткулюдей, передані нащадкам через релігію та культуру.



Вивчення модуля «Основи релігійних культур» допоможе дітям як розширити кругозір, а й краще орієнтуватися у житті. Ми живемо в умовах, що стрімко змінюються, відбувається інтенсивна міграція населення, в школах навчаються представники різних культур і конфесій. Для того щоб навчити наших дітей правильно, без конфліктів взаємодіяти між собою, необхідно дати їм знання про основні релігії народів Росії. Це дозволить уникнути помилкових уявлень, певною мірою захистить від впливу релігійних сект, сприятиме формуванню розуміння цінностей релігійної культури та необхідності її збереження, формуванню уявлення про те, яким має бути сучасна людина.

Основні теми даного модуля, що вивчаються: «Культура і релігія», «Найдавніші вірування», «Релігії світу та їх засновники», «Священні книги релігій світу», «Зберігачі переказів у релігіях світу», «Людина в релігійних традиціях світу», «Священні споруди», «Мистецтво в релігійній культурі», «Релігії Росії», «Релігія і мораль», «Моральні заповіді в релігіях світу», «Релігійні ритуали», «Звичаї та обряди», «Релігійні ритуали в мистецтві», «Календарі рел світу», «Свята у релігіях світу». Модуль інформаційно насичений, на його вивчення відводиться лише одну годину на тиждень, тому для його засвоєння необхідна робота у позаурочний час, спільне обговорення дорослими та дітьми вивченого матеріалу.

Питання та відповіді

Про викладання комплексного навчального курсу

«Основи релігійних культур та світської етики»

У загальноосвітніх установах міста Москви

(на основі питань, що найчастіше надходять від батьків)

Чи обов'язковий цей курс для вивчення у четвертому класі?

Курс ОРКСЕ є обов'язковим у 4 класі, його вивчення запроваджено у всіх загальноосвітніх установах Російської Федераціїз 1 вересня 2012 р., 1 година на тиждень.

Чи можна вибрати кілька модулів курсу ОРКСЕ?

Батькам необхідно вибрати лише один модуль. Прийняття рішення про запис дитини вивчення певного модуля без згоди його батьків (законних представників) не допускається. Представники шкільної адміністрації, вчителі, працівники органів управління освітою в жодному разі не повинні вибирати за сім'ю модуль курсу, без урахування думки батьків учня визначати, який саме модуль вивчатиме їхня дитина.

Які зміни відбудуться у навчальному процесі конкретної освітньої установи? Чи не буде вивчення курсу ОРКСЕ проводитися за рахунок навчального годинника з основних предметів (російська мова, математика, іноземні мови)?

Навчальний процес у кожній школі організується відповідно до навчальним планом, що розробляється у школі самостійно на основі федерального базисного навчального плану, затвердженого державним стандартом загальної освіти. Кількість годин, передбачених навчальним планом школи вивчення конкретного предмета, може бути менше кількості годин, відведених вивчення даного предмета федеральним базисним навчальним планом.

Крім цього, кожен освітній заклад має можливість самостійно розподіляти не менше 10% годин навчального плану, що становлять шкільний компонент навчального плану (компонент учасників освітнього процесу). Годинник цього компонента може бути використаний школою на запровадження додаткових курсів, дисциплін, організацію індивідуально-групових занять, розподіл класу на підгрупи.

У зв'язку зі змінами федерального базисного навчального плану для загальноосвітніх установ Російської Федерації (накази Міносвіти Росії від 31.01.2012 р. № 69 та від 01.02.2012 р. № 74) курс ОРКСЕ стає обов'язковим для вивчення учнями четвертого класу (річне навантаження години). Курс ОРКСЭ вводиться у навчальний процес рахунок годин шкільного компонента (компонент учасників освітнього процесу), що призведе до зменшення обов'язкової кількості уроків з інших предметів, встановленого федеральним базисним навчальним планом, і навіть збільшення загального навчального навантаження школярів.

Урок 28. Сім'я. Як традиційні релігії ставляться до сім'ї. Сім'я займає велике місце у релігійних традиціях. У православ'ї сім'я називається малою чи маленькою Церквою. Шлюб вважається одним із таїнств християнських. Жити у шлюбі - жити у коханні. Юдаїзм. Шлюб та народження дітей вважається однією з найважливіших заповідей. Іслам. Шлюб це обов'язок, діти – знак Божого благовоління. Провідна роль матері у вихованні, після повноліття – батька. Виховання любові та поваги до старших, до батьків. Буддизм. Віруючі в буддизмі: ченці з громади та миряни (поза нею). Для мирян сім'я – важлива частина життя. Шлюб полягає заради щастя двох та заради інтересів громади. Головне призначення сім'ї - відповідальність та турбота та дітей, про батьків, про ченців. Материнська любову буддизмі є ідеал людських взаємин.

Слайд 22 із презентації «Модуль «Основи світових релігійних культур»»до уроків релігії та етики на тему «Модулі ОРКСЕ»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg.

Щоб безкоштовно скачати слайд для використання на уроці релігії та етики, клацніть правою кнопкою мишки на зображенні та натисніть «Зберегти зображення як...».

Завантажити всю презентацію «Модуль «Основи світових релігійних культур». pps» можна у zip-архіві розміром 1965 КБ.

Завантажити презентацію Модулі ОРКСЕ.

«Модулі ОРКСЕ» - Основи релігійних культур та світської етики. Основи буддійської культури. Основи ісламської культури. Основи світської етики. Основи юдейської культури. Підручники з курсу. Нормативно-правова та методична документація. Основи світових релігійних культур. Цілі та характер нового навчального курсу. Основи

православної культури Модулі - Виховання дітей. Синагога та її влаштування. Навчальний модуль "Основи світської етики". Вибір етичних зразків. Молитва кімната. На заняттях курсу ОРКСЕ. Мусульманська сім'я. Діти у буддизмі. Питання духовно-морального виховання дітей. Нормативно-правова база. Сім'я в буддійській культурі та її цінності.«Модуль «Основи світових релігійних культур»» – Навчальні модулі. Росія – наша Батьківщина. Родина, сім'я. Релігії світу та їх засновники. Кохання та повага до Вітчизни. Паломництва та святині. Добро і зло. Священні споруди. Священні книги релігій світу. Виникнення релігій. Структура викладу теми уроків у

навчальних посібниках

. Милосердя, турбота про слабких, взаємодопомогу.