Проект із внутрішнього світу російської хати. Презентація та конспект уроку "внутрішній світ російської хати"

Тема уроку: "Внутрішній світ російської хати".

(5 клас.Програма Б.М.Неменського)

Тип уроку: комбінований(Урок нового знання та практичної роботи)

Мета уроку:

    Сформувати в учнів образні уявлення про організацію, мудре влаштування людиною внутрішнього простору хати та декору.

    Ознайомити з поняттям інтер'єр, його особливостями у селянській оселі; сформувати поняття духовного та матеріального.

Завдання:

Освітні:

    Продовжити знайомство учнів з умовами побуту селян, наголосивши, що вони залишалися майже незмінними протягом століть.

    Звернути увагу на багатство традиції та звичаїв, пов'язаних зі світом селянської хати.

    Залучити учнів до пошуку старовинних речей, оформлення експозиції, збору прислів'їв та приказок на тему уроку, що сприяє підвищенню інтересу до предмета та розвитку творчих здібностей учнів.

    Підкреслити самобутність, талановитість російського народу, його простоту та глибоку духовність.

Розвиваючі:

    Активізувати пізнавальний інтерес до історії.

    Розвивати кругозір дітей, пам'ять, увагу учнів, мислення, уміння аналізувати.

    Узагальнювати, графічні вміння, пов'язані зі складанням схеми житла, уяву та фантазію.

Виховні:

    Виховувати в учнів інтерес до історичного минулого Батьківщини.

    Виховувати естетичний та художній смак у процесі сприйняття навчального матеріалу.

Зоровий ряд:презентація на тему уроку, ілюстрації до російських казок, билин,

порожній кімнаті малюнки.

Музичний ряд: народні пісні.

Обладнання та матеріали:пензля, фарби, баночка для води, олівці, листи формату А4, ПК, проектор, екран.

Хід уроку

1.Організаційний момент. (2 хв)

Вчитель:

Друзі мої, я дуже рада

Увійти до вашого привітного класу

І для мене вже нагорода

Увага ваших розумних очей,

Я знаю, кожен у класі геній,

Але легко талант не на користь,

Візьмемо ж у руки кисті, фарби

І разом складемо урок.

Сьогодні у нас на позаурочному занятті гості зі шкіл Вигоничського району. У Вигоніїчському районі багато сіл та сіл зі своєю історією та фасадами старовинних будинків, що зберігаються, і досі у своєму первозданному вигляді.

Все це історія та культурна спадщинанашої Батьківщини, яку ми повинні берегти і зберігати, інакше ми не матимемо минулого, а народ, який не знає своєї історії та традиції, не має майбутнього.

2. Актуалізація опорних знань. (5 хв)

СЛАЙД №1

Вчитель:

Російська хата… З нею ми вже не вперше зустрічалися на наших уроках та позаурочних заняттях, і знову звертаємось до її образу.

Що для вас означає поняття сільський чи дерев'яний будинок?

(Сільський, дерев'яний будинок – це колиска селянської Росії. Людина, почуваючи себе незахищеною від космічних сил і стихій, прагнула створити свій світ, свій дім – добрий та затишний. Свій мікрокосмос, маленький всесвіт.)

Вчитель:

    Хлопці, давайте згадаємо, що є конструкцією сільського будинку?? (Фронтон хати - чоло, передня частина фасад - обличчя, середній брус по стелі-матиця- Чумацький Шлях, підлога - землю, вікна - очі.)

    Яку модель світу вона являє собою? Що втілювала собою хата? (Поєднання трьох космічних стихій – неба, землі та підземного світу.)

    Як будувалася російська хата? За допомогою якого інструменту?

(Шкода, що до наших днів мало дійшло старовинних дерев'яних споруд. Одні з них знищені пожежами в лихі роки, інші не пошкодували час. Але ми все одно знаємо, що будували наші предки свої будинки за допомогою однієї сокири. А тому хати і називалися рубаними. Немає в такій споруді жодного цвяха.

Вчитель:

Молодці, хлопці,

    Щось ми все навколо та біля хати!?

    Як ви думаєте, якщо ми зайдемо до хати - про що ми з вами зможемо поговорити і що нового дізнаємося?

«Внутрішній світ селянської хати»

    Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з внутрішнім світом російської хати, її інтер'єром та оздобленням, закріпимо знання про організацію та мудре влаштування людиною внутрішнього простору хати.

І для цього потрібні чарівні слова- все про що ви зараз про хату сказали я під підсумками віршами:

На своїй рідній землі
Жив чоловік сім'єю в селі.
А село те не просте:
На горі воно стоїть,
Поруч поле золоте,
Знизу річка біжить,
За околицею лісу,
Там живуть ведмідь, лисиця,
Уздовж річки стоять будинки,
Дивляться на дорогу.
Прикрашає їх сама
Матінка-Природа.
Подарувала для хати
Ліс з ялинки та сосни,
Дуб, осину: що змогла -
Усі природа віддала.
Оглянься ти довкола,
Що побачиш, любий друже?
П'ятистенка перед тобою,
Немов терем розписний,
Ти у ворота постучи,
І в хвірточку увійди.
Три віконці поспіль,
На тебе різьбленням дивляться.
Прикрашає дах пень,
На прізвисько охлупень.
Немов кінь аль птах,
До сонечка прагне.
Толі терем, толі будинок
Добре прикрашений він,

І від зла обережний.

Що ж майстер вирізав,
Як він хату свою прикрашав?
А різьблення то не просте
Контурна, прорізна,
Ажурна, накладна,
Ось рельєфне різьблення,
Корабельна вона.
І орнамент не простий!
Подивися ти, стривай:
Ти побачиш змійку, стільники,
Чудова робота:
Ось вітейка, ромб, ланцюжки,
І гарні листочки,
Замість злісних вартових з воріт,
Дивиться лев на Вас як кіт,
Ось русалки, птахи-пави -
Усі важливі та величні.
Просто диво, не втекти!
Що там чекає на нас попереду?
Піднімися на ганок,
Дерни тихо за кільце.
Подивися на двері - захист -
Там підковочка прибита,

Двері злегка відвернули,

Ось хата нам і відкрилася.
Ти за ці двері зайдеш,
Відразу в сіни потрапиш.
Сіні тримають холод,
Чи не пробратися їм сюди.

Вчитель:

У хаті існує той самий порядок, який спостерігається в природі, все – гармонійно та досконало.

Давайте дізнаємося, що було в російській хаті.

Зайшовши до хати ми побачимо під стелею ПОЛОВОШНИКИ(полиці), ними розташовувалося селянське начиння: посуд, кошики, козуби. Посуд зазвичай був дерев'яним або глиняним.

СЛАЙД №6

Для новонароджених підвішували до стелі нарядну хату ЛЮЛЬКУ. Люльку зміцнювали на гнучкій жердині до матиці.

СЛАЙД №7

Підлога – землю-застилали ДОМОТКАНИМИ ПОЛОВИКАМИ- Доріжками.

СЛАЙД №

Для освітлення хати у вечірній час використали ПРОМІНЬ,яку ставили в СВІТКО.

СЛАЙД №

У селянському будинку ПЕЧбула - годувальниця, захисниця від холоду, лікар від хвороб. Не випадково пекти поширений персонаж, що часто зустрічається в російських казках.

    Які казки ви знаєте, де йдеться про печі?

Що є у печі – все на стіл мечі”– каже російське прислів'я. Пекти служить не тільки для обігріву житла, але і для приготування їжі. На ній можна сушити про запас продукти - гриби, наприклад (а можна висушити і валянки після зимової прогулянки). На печі можна було “погріти кісточки” старим – для цього вона була забезпечена лежанкою. Знизу печі, можна побачити поглиблення для зберігання дров. Під час сватання за піччю за традицією ховали наречену. Російська піч – домівка, місце оточене шануванням всієї селянської сім'ї: вона є джерелом існування та благополуччя.

Пекти - місце чисте, не можна начхати на піч і спалювати в ній сміття. Гість, що увійшов до хати, насамперед притулявся долонями до печі, таким чином віддаючи вшанування господині будинку і просячи прихильності у домовика.

Поруч із гирлом печі стоять на - витяжку залізні рогачі, якими ставлять у піч і дістають із печі чавунки. А також поруч знаходиться кочерга та лопата для випікання хліба. Тепло, яким дихала піч, було схоже на душевне тепло”.

У хаті, де піч топили «по-чорному», стелі не було: дим виходив у віконце під дахом. Такі селянські хати називалися курними. Пекти з трубою і хата зі стелею були тільки в багатих. Чому так? У курній хаті всі стіни були чорні, закопчені. Виявляється, такі закопчені стіни довше не гниють, хата могла служити сотню років, та й дров пекти без труби «з'їдала» менше.

«Догадливий селянин, на печі хату поставив»

Бажаючи передати свій душевний стан, людина казала: «Немов у печі погрівся».Де найзатишніше місце у будинку? На печі:«Хлібом не годуй, тільки з печі не жени».Піччю клялися в правдивості своїх слів:«Коли брешу, то дай Боже хоч пічкою подавитися».Про людину, яка нічого не розуміє в подіях, кажуть:«Немов із печі впав».

СЛАЙД

Перед нами зліва ЧЕРВОНИЙ КУТхати.Духовний центр будинку. Духовний – від слова “душа”. Буває він і справа, все залежить від того, в якому кутку біля входу стояла піч-червоний кут розташовувався по діагоналі від печі.

    Чому цей кут називають червоним? Не знаєте ?

    А що означає слово «червоний»? Червоний означає красивий, головний. Висвітлювала зоря вранці.

Спочатку будували будинки так, щоб цей кут будинку був спрямований напівденний схід. Зі сходом поєднувалося уявлення про рай, блаженне щастя, життєдайне світло і надію; на схід поводилися з молитвами, закляттями, змовами.

Іконузавжди вішали лицьовою стороною на схід, де сходить сонце – втілення доброти. Цьому правилу дотримувалися всі: чи то селянська хата, чи царські покої, чи купецькі хороми. За будь-якої біди чи пожежі першою з хати виносилася ікона.

Усі значущі події сімейного життявідзначалися у червоному кутку. Тут ставили стіл, за яким проходили як буденні трапези, так і святкові гуляння, обряди.

ГРА БОЯРИ

СЛАЙД №

Одним із матеріальних об'єктів був СТІЛ. До столу ставилися з повагою та називали «Божою долонею», саме тому не можна було бити по столу, залазити на нього дітям. Уздовж стін були розташовані широкі ЛАМКИ. Лавивідрізнялися від крамниць тим, що крамниці намертво прикріплювалися до стін, а лави можна було вільно переносити з місця на місце.

СЛАЙД №12

ЖІНОЧИЙ КУТ

    Хто найбільше часу проводив біля печі?

Кут навпроти печі так і називали – бабій кут, жіночий кут. Тут господиня, ближче до печі, готувала їжу, тут була шафа для зберігання кухонного посуду. посудник.

Тому ту частину, де стояла пекти, називали жіночою половиною. Там хазяйки пряли, займалися рукоділлям.

СЛАЙД №13

ЧОЛОВІЧИЙ КУТ

Від дверей до бічної стіни було влаштовано лавку. КОНІК, де чоловіки займалися господарською роботою. Вертикальна дошка часто зображала коня, звідси і назва. Це місце було чоловічою половиною.

Під лавкою зберігали селянське добро. А на стіні висіла кінська збруя, одяг та приладдя для роботи. На чоловічому боці була ще одна річ… Вона одночасно служила і лавкою, і ліжком, і сховищем речей.

    Здогадалися, про що йдеться?

СЛАЙД №14

Звичайно ж, це СУНДУК. Згодом він замінив коник. Для зберігання одягу в кутку стояла велика скриня. Для зберігання прикрас виготовлялися скриньки та скриньки. Скрині бували різних розмірів. Маленькі скриньки, не призначені для сидіння, називалисяскринями . Великі скрині для міцності оббивали залізними смугами, часто робили скобу для замку. Їх прикрашали різьбленням, кованими металевими візерунками, малюнками. І зберігали у скринях речі, прикраси.

5.Підбиття підсумків.

Вчитель:

Сьогодні ви познайомитеся з інтер'єром селянської хати.

    Щоб продовжити ми маємо з'ясувати, що таке ІНТЕР'ЄР? (Обговорення слова дітьмиІНТЕР'ЄР – це внутрішній вигляд кімнати, її оздоблення.)

6.Практична робота. (15 хв)

(Правила техніки безпеки роботи з ножицями)

Дивіться, ми розкрили пащу –

У неї папір можна класти,

Папір у нашій пащі

Розділиться на частини.

Робота з груп. Діти домовляються, що малюватимуть, який предмет з інтер'єру. Намалювавши, вирізують та кріплять на заздалегідь приготовлений малюнок порожньої кімнати. (звучить тлом музика)

7. Рефлексія підсумків уроку.(5 хв)

Демонстрація виконаних робіт дітей.
- Молодці хлопці зверніть увагу, яка творча роботавийшла у нас.

(Команди отримують оцінки, оцінюючи при цьому один одного)

Питання для закріплення нової теми:

    Що головним вважалося у хаті?

    Крамниця, яка встановлювалася для чоловіків?

    Що використовували для зберігання одягу?

    Як оздоблений кожен предмет?

Це наша культура, яка відбиває характер, звичаї, звичаї та традиції нашого народу.

8. Домашнє завдання:

Продовжити тему знайти інформацію про предмети народного побуту

Вчитель:

Стукала сокира, летіли тріски,
Зі стоном падали стволи,
Ломалися сучки та гілки,
І краплі падали смоли.

Потім колода до колоди лягала,
Ганок, лиштва, вікно.
Мабуть, так хата рубалась,
Але це було давно.

Пакля немов борода,
З-під колод лізе вниз.
Підлога дубова вся у слідах,
Стеля злегка провисла.

На стіні портретів ряд,
Лик Святий у кутку стоїть.
Червоний кут кажуть,
Має бути в хаті не прихований.

Вхід у хату клав поклони,
Дивився на образи, хрестячись,
І пахло хлібом випеченим,
І чекали борщ, у печі нудьгуючи.

А піч у хаті була головою,
Скласти її лише майстер міг.
Цегла до цегли, стіною,
Струменів з труби димок.

Горів вогонь, у печі гуло,
На вулиці хуртовина, завірюха.
Віконце все зайнело,
Біля грубки сторож – кочерга.

Темний стіл лава під ним,
У якої тре кіт.
З гасу кіптяву - дим,
До стелі струменем повзе.

Селянська праця завжди нелегка:
То шерсть напружити, то ноги сплести,
Пошити на всю сім'ю обновки,
Звісно, ​​всіх турбот не злічити.

Хата жила повним життям:
Праці, турботи, радість, смуток,
Їй доводилося за Вітчизну,
Віддати синів, рятуючи Русь.

Чекала з війни, хата, старіючи,
Просівши на бік за багато років,
Але, пам'ятаючи все до покоління,
Дивилася вікнами їм услід.

Так, Русь могутня і єдина,
І це не прийшло ззовні.
Велика роль, безперечно,
Належить простий хаті.

Житла з лікоток, а життя з нігтів

Інтер'єр селянського житла, яке можна зустріти й у наш час, складався протягом століть. Зважаючи на обмеженість простору, планування будинку було дуже раціональним. Отже, відчиняємо двері, пригинаючи, входимо…

Двері, що вели в хату, робилися невисокими з піднятим порогом, що сприяло більшому збереженню тепла в будинку. Крім того, гість, входячи в хату, хоч-не-хоч повинен був вклонитися господарям та іконам у червоному кутку – обов'язковому атрибуту селянської хати.

Основним під час планування хати було розташування печі. Пекти грала в будинку саму головну роль, Та й сама назва «хата» походить від давньоруського «істина, витобка», тобто топити, витопити.

Російська піч годувала, обігрівала, лікувала, на ній спали, а в деяких навіть милися. Поважне ставлення до печі виявилося в прислів'ях і приказках: «Піч нам мати рідна», «На печі все червоне літо», «Наче на печі погрівся», «І по літах, і по роках – одне місце – піч». У російських загадках питається: «Що з хати не витягнеш?», «Чого в хаті не видно?» - Тепла.

У центральних районах Росії піч стояла зазвичай правому кутку від входу. Таку хату називали «пряхою». Якщо піч розташовувалася ліворуч від входу, то хата називалася «непряхою». Справа в тому, що навпроти печі біля довгої сторони будинку завжди знаходилася так звана «довга» лавка, на якій жінки пряли. І в залежності від розташування цієї лавки по відношенню до вікон та її освітленості, зручності для прядіння, хати і дорікали «пряхами» і «непряхами»: «Не з руки прясти: права рука до стіни і не по світлу».

Часто задля збереження форми глинобитної хати у її кути поміщали вертикальні «пічні стовпи». Один із них, який виходив до центру хати, ставили завжди. Від нього до бічної передньої стіни перекидали широкі бруси, витісані з дуба чи сосни. За постійно чорний від сажі колір їх називали воронцями. Розташовувалися вони на висоті людського зросту. «Вартий Яга, на лобі роги» - загадували загадку про воронці. Той із воронців, який шовк довгою бічною стіною, називався «палатним брусом». Другий воронець, що йшов від пічного стовпа до передньої фасадної стіни, називали «комірковим, тістечком брусом». Він використовувався господинею як полиця для посуду. Таким чином, обидва воронці позначали межі функціональних зон хати, або кутів: по один бік від входу пічної та куховарства (бабин) кути (кути), по іншу - господарський (палатний) угол, і червоний, або великий, верхній кут з іконами і столом. Стародавня приказка, «Не червона хата кутами, червона пирогами» підтверджує поділ хати різні за своїм значенням «кути».

Задній кут (біля вхідних дверей) здавна був чоловічим. Тут був коник — коротка широка лавка, врубана вздовж задньої стіни хати. Коник мав форму ящика з відкидною плоскою кришкою. Від дверей (щоб не дуло вночі) коник відокремлювався вертикальною дошкою-спинкою, якій часто надавали форму кінської голови. Це було робоче місцечоловіків. Тут плели ноги, кошики, ремонтували кінську упряж, займалися різьбленням тощо. Під коником у ящику зберігали інструменти. Жінці на коник сідати було непристойно.

Цей кут називали ще полотняний кут, т.к. тут, прямо над дверима, під стелею, біля печі влаштовувалися спеціальні настили - полоті. Одним краєм полоти врубані в стіну, а іншим спираються на брус. На полатях спали, залазячи туди з печі. Тут сушили льон, пеньку, лучину, на день прибирали туди постільні речі. Полати були найулюбленішим місцем дітлахів, т.к. з їхньої висоти можна було спостерігати за всім, що відбувається в хаті, особливо під час свят: весіль, посиденьок, гулянь.

У підпоріжжя міг увійти будь-хто добра людинабез дозволу. Без стуку у двері, але за полотняний брус гостю з його волі ходу немає. Очікування запрошення господарів увійти до наступного кутка – червоний при низьких полатях було вкрай незручним.

Бабин або пічний кут - царство жінки-господині «величухи». Тут біля самого вікна (біля світла) проти гирла печі завжди ставили ручні жорна (два великі плоскі камені), тому кут називали ще “жорновим”. Вздовж стіни від печі до передніх вікон йшла широка судна лавка, іноді ставився невеликий стіл, на який викладався гарячий хліб. На стіні висіли спостерігачі — полиці для посуду. На полицях стояло різноманітне начиння: дерев'яні страви, чашки та ложки, глиняні миски та горщики, залізні сковороди. На лавках і підлозі - молочний посуд (гунки, глечики), чавуни, цебра, діжки. Іноді бував мідний та олов'яний посуд.

У пічному (кутному) кутку жінки готували їжу, відпочивали. Тут, під час великих свят, коли збиралося багато гостей, накривався окремий стіл для жінок. Чоловіки навіть своєї сім'ї зайти в пічний кут без особливої ​​потреби не могли. Поява там стороннього чоловіка розцінювалося як грубе порушення заведених правил (традицій).

Жорновий кут вважався брудним місцем, на відміну іншого чистого простору хати. Тому селяни завжди прагнули відокремити його від решти приміщення завісою з строкатого ситця, кольоровою домотканою або дерев'яною перегородкою.

Майбутня наречена під час усього сватання мала слухати розмову з бабиного кута. Звідти вона виходила і під час оглядин. Там чекала на приїзд нареченого в день весілля. І вихід звідти в червоний кут сприймався як відхід із дому, прощання з ним.

Доньку в колиску - придане в коробку.

У бабьому кутку висить на довгій жердині і колиска. Шест, у свою чергу, одягається в кільце, вроблене в стельову матицю. У різних галузях колиску виготовляють по-різному. Вона буває цілком плетеною з прутів, буває з боковиною з лубу, з дном матер'яним або плетеним. І називають її теж по-різному: колиска, хистка, колиска, колубалка. До колиски прив'язувалася мотузкова петля або дерев'яна педаль, яка дозволяла матері качати дитину, не відриваючись від роботи. Висяче положення колиски характерне саме для східних слов'ян- росіян, українців, білорусів. І це пов'язано не тільки зі зручністю, але перш за все з народними повір'ями (люлька, що стоїть на підлозі, з'являється набагато пізніше). За уявленнями селян відрив дитини від статі, «низу», сприяв збереженню в ньому життєвої сили, тому що стать сприймалася як кордон між світом людей і підпіллям, де живе « нечиста сила- домовий, померлі родичі, привиди. З метою захисту дитини від нечисті під колиску клали колючі предмети: ніж, ножиці, віник та ін.

Парадний, центральною частиноюхати був червоний кут. Червоний кут, як і піч, був важливим орієнтиром внутрішнього простору хати.
Хоч би як розташовувалася в хаті піч, червоний кут завжди знаходився по діагоналі від неї. Червоний кут завжди добре освітлювався, оскільки вікна прорубувалися в обох стінах, що становили цей кут. Навернений він завжди «на сонці», тобто. на південь чи схід. У самому кутку, одразу під половарником поміщали божницю з іконами та лампадкою, через що кут ще називався “святим”. На божниці зберігалася свята вода, освячені верба та Пасхальне яйце. Обов'язково лежала пір'їнка для обкидання ікон. Вважалося, що ікона має обов'язково стояти, а не висіти. Сюди ж, за ікони, складали рахунки, боргові розписки, платіжні зошити тощо.

Зверху на божницю вішалася фіранка чи “божник”. Так називали спеціально витканий і вишитий вузький, довгий рушник (20-25 см * 3-4м). Його прикрашали вздовж одного боку і на кінцях вишивкою, тканим орнаментом, стрічками, мереживом. Вішали божник так, щоб прикрити ікони зверху та з боків, залишивши відкритими лики.

Трапезна, освячена святинями – ось що таке червоний кут. Як житлове приміщення православного християнинавважається символом православного храму, і Червоний кут розглядається як аналог вівтаря, найважливіше і почесне місце у будинку.

Уздовж стін (передньої та бічної) червоного кута йшли лави. Взагалі крамниці влаштовували вздовж усіх стін хати. Вони не належали до меблів, але були невід'ємною частиною зрубу та були прикріплені до стін нерухомо. Однією стороною вони врубалися в стіну, а з іншого підтримувалися підлавниками, випиляними з дощок. До краю лави пришивали тесину, прикрашену різьбленням. Така лавка називалася опушеною, або з навісом, з підзором. На них сиділи, спали, берегли речі. Кожна крамниця мала своє призначення та назву. Ліворуч від дверей знаходилася лавка задня, або порогова. Її й називали коником. За нею, вздовж лівої довгої сторони хати, від коника до червоного кута йшла лава довга, що відрізнялася від інших своєю довжиною. Подібно до пічного кута, ця крамниця традиційно вважалася жіночим місцем. Тут шили, в'язали, пряли, вишивали, займалися рукоділлям. Тому цю крамницю називали ще бабиною.
Уздовж передньої (фасадної) стіни, від червоного кута до пічного, була лавка коротка (вона червона, передня). На ній під час сімейної трапези сиділи чоловіки. Від передньої стіни до печі йшла лава судна. Взимку під цією лавкою, забраною ґратами, тримали курей. І, нарешті, за піччю, до дверей, йшла лава кутна. На неї ставили цебра з водою.

У червоному кутку біля лавок, що сходяться (довгою і короткою), завжди ставили стіл. Стіл завжди був прямокутним за формою з потужним підстіллям. Стільницю почитали «божою долонею», що дає хліб. Тому стукати по столу вважалося гріхом. У народі казали: «Хліб на стіл, то стіл - престол, а хліба ні шматка - так і стіл - дошка».

Покривався стіл скатертиною. У селянській хаті скатертини виготовляли з домотканини як простого полотняного переплетення, так і виконаної в техніці лайливого та багаторемізного ткацтва. Використовувані повсякденно скатертини зшивали з двох полотнищ пестряді, як правило з картатим візерунком (забарвлення найрізноманітніша) або просто грубого полотна. Такою скатертиною накривали стіл під час обіду, а після їжі або знімали, або покривали нею хліб, що залишився на столі. Святкові скатертини відрізнялися найкращою якістюполотна, такими додатковими деталями як мереживна прошва між двома полотнищами, пензля, мережива або бахрома по периметру, а також візерунком на тканині.

У червоному кутку відбувалися всі значні сімейні події. Тут викуповували наречену, звідси її відвозили на вінчання до церкви, у будинку нареченого її одразу вели теж у червоний кут. Під час збирання врожаю перший та останній сніп урочисто встановлювали у червоному кутку. Під час будівництва хати, якщо під кути першого вінця клали монети на щастя, під червоний кут клали найбільшу. Цей кут хати завжди намагалися особливо прикрасити та тримати в чистоті. Сама назва "червоний" означає "красивий", "світлий". Він є найпочеснішим місцем у будинку. Згідно з традиційним етикетом, людина, яка прийшла в хату, могла пройти туди тільки на особливе запрошення господарів.

Ті, що входять до хати, перш за все зверталися до червоного кута і осіняли себе хресним знаменням. Російське прислів'я говорить: «Перший уклін - Богу, другий - господареві з господинею, третій - усім добрим людям».

Місце за столом у червоному кутку під образами було найпочеснішим: тут сидів господар, або почесний гість. «Червоному гостю – червоне місце». Кожен член сім'ї знав своє місце за столом. Старший син господаря сидів праворуч від батька, другий син - ліворуч, третій - поруч із старшим братом тощо. «Кожен цвіркун знай свою шістку». Місце господині за столом у торці столу з боку бабиного угла та печі – саме вона жриця домашнього храму. Вона спілкується з піччю та вогнем печі, вона заводить квашню, садить у піч тісто, виймає його втіленим у хліб.

Крім крамниць у хаті були пересувні приставні лави. Місце на лаві вважалося більш престижним, ніж на лаві; гість міг судити про ставлення до нього господарів, дивлячись по тому. Куди його сідали – на лаву чи на лаву.
Крамниці зазвичай покривали спеціальною тканиною - половарем. І взагалі, вся хата прибрана предметами домашнього ткацтва: полоті та лежанку на печі закривають кольорові фіранки, на вікнах – фіранки з домотканої кисеї, на підлозі – різнокольорові половики. Підвіконня ж прикрашає мила селянського серця герань.

Між стіною та тильною чи бічною стороною печі знаходилося запічко. При розташуванні за піччю там зберігали кінську упряж, якщо збоку, то зазвичай кухонне начиння.

З іншого боку печі, поруч із вхідними дверима, прилаштовувався голбець, - особлива дерев'яна прибудова до печі, сходами якої спускалися в підклети (підпіл), де зберігалися запаси. Голбець служив також місцем відпочинку, особливо старих та малих. Де-не-де високий голбець був замінений коробом - «західною», висотою 30 сантиметрів від підлоги, із засувною кришкою, на якій також можна було спати. Згодом спуск у підклет перемістився перед гирлом печі, і потрапити до нього можна було через дірку в підлозі. Пічний кут вважався місцем проживання домового - зберігача домашнього вогнища.

З середини XIXв. У селянській оселі, особливо в заможних селян, з'являється парадне житлове приміщення - світлиця. Світниця могла бути літнім приміщенням, у разі всесезонного використання вона опалювалася піччю голландкою. Світлиці, як правило, мали барвистіший інтер'єр, ніж хата. В інтер'єрі світлиць використовувалися стільці, ліжка, гірки скринь.

Інтер'єр селянського будинку, що складається століттями, є найкращим зразком поєднання зручності та краси. Тут немає нічого зайвого і всяка річ на своєму місці, все під рукою. Головним критерієм селянського будинку була зручність, щоб людина могла в ньому жити, працювати та відпочивати. Однак у влаштуванні хати не можна не побачити і властиву російському народу потребу в красі.
В інтер'єрі російської хати панує горизонтальний ритм меблів (лавки, рушники, полиці). єдиний матеріал, прийоми столярної обробки Зберігся природний колір деревини. Ведучою колірною гамоюбула золотисто-охриста (стіни хати, меблі, посуд, начиння) із запровадженням білого та червоного кольорів (білими були рушники на іконах, червоний колір невеликими плямами сяяв у одязі, рушниках, у рослинах на вікнах, у розписі домашнього начиння).

ВНУТРІШНІЙ СВІТ

УКРАЇНСЬКОЇ ХИТИ


1 . З якого матеріалу будували хати на Русі?


1 . З якого матеріалу будували будинки на Русі?



2. Як називалася частина селянського будинку,

зроблена з оброблених колод?



3. З якими символічними поняттями

пов'язували селяни різні частини будинку?



ІЗБА – кімната опалювана піччю

«Догадливий селянин, на печі хату поставив»



БОЖНИЦЯ

Головною прикрасою будинку була ікона.

Ікони ставилися на поличку-божницю.

Окрім ікон на божниці зберігалися освячені в церкві предмети: свята вода, верба, великоднє яйце.



ПЕЧ-душа вдома,

головний оберіг сім'ї,

родинне вогнище.

ПЕЧ – житло

будинкового.



ШІСТОК - широка товста дошка, на якій

розміщувалися горщики, чавунки, домашнє начиння





З чого почати малюнок російської хати?

  • Визначити, що Ви зображатимете: жіночу половину, червоний кут, чоловічу половину, пекти…
  • Продумати компонування малюнка.
  • Визначити де малюнку буде зображення підлоги, стелі, стін.

Приступаємо до практичної частини уроку, уважно прочитайте завдання.


Послідовність побудови перспективного зображення хати

Виконуючи практичну роботузвертайтесь до тесту на слайді. На першому уроці з цієї теми ви повинні виконати лінійну побудову малюнка хати та почати розташування предметів побуту у графіку.




Червоний кут

стіл

лавка


Не червона хата кутами,

а червона пирогами!


Презентація підготовлена ​​за програмою Б.М.Неменського до уроку ІЗО у 5 класі на тему «Внутрішній світ російської хати».

Музейний урок образотворчого мистецтва№3 у 5 класі.

Тема:ВНУТРІШНІЙ СВІТ РОСІЙСЬКОЇ ХАТИ.

Ціль:Сформувати в учнів образні ставлення до організації внутрішнього простору хати.

Завдання:


  • розвиватиінтерес до внутрішнього світу людини та вміння співпереживати йому через художньо-творчу діяльність учнів у процесі освоєння образної мови російського житла.

  • формувати художню культурута потреба постійного спілкування з декоративно – прикладним мистецтвом, місцевим побутом та художніми традиціями Білгородської області

  • виховуватиінтерес до народної культури

Зоровий ряд: Дитячі малюнки інтер'єру селянського житла зі шкільного фонду Дидактичний матеріал: «Внутрішній світ російської хати».

Літературний ряд:Л.Мей "У низенькій світильнику ...",

Організаційний момент.Підготовка до уроку Настроювання на урок.

Актуалізація опорних знань.

Питання 1. За якими принципами прикрашався зовнішній вигляд селянської хати.

Питання 2. Навіщо люди прикрашали свої оселі?

Питання 3. Із чим порівнювали селяни свій дім?

Відповідь.Фронтон хати – чоло, передня частина – обличчя, вікна – очі. Рубана хата являє собою модель світу – поєднання трьох космічних стихій – неба, землі та підземного світу.

Висновок.

Дієсловом, гаманцем та брусом
Будинок будували з різьбленим ганком,
З обдуманим мужицьким смаком,
І кожен із своїм обличчям.

В. Федотов

Формування нових знань.

Російська хата... Ми вже знайомі з візерунком декоративних елементів хати та її конструкції:

Але давайте, хлопці, увійдемо до селянської оселі, яка представлена ​​в нашій шкільному музеї. Воно відтворено зусиллями вчителів та учнів нашої школи багато років тому. Не останню роль оформленні інтер'єру зіграв вірш Л. Мейя “У низенькому світлі…”

Учень читає у підручнику (стор. 30):

У низенькому світлі з стулчастим вікном.
Світиться лампадка в нічному сутінку:
Слабкий вогник то зовсім замре,
То тремтячим світлом стіни обіллє.
Новий світильник чисто прибраний:
У темряві біліє завіса вікна;
Підлога відстругана гладко; рівна стеля;
Печка розвальна стала у куточок.
По стінах – укладання з дідівським добром,
Вузька лава, крита килимом,
Фарбовані п'яльці з розсувним стільцем.
І ліжко різьблене з кольоровим пологом.

Л. Мей

Вчитель.Влаштовуючи своє житло, люди не забували про порядок, що існує в природі – гармонійний та досконалий.

Стеля – небо, підлога – земля, підпілля – підземний світ, вікна – світло.

Під стелею йшли полиці – половошники. На них розташовувалося селянське начиння. Посуд зазвичай був дерев'яним або глиняним. А біля печі зміцнювали дерев'яний настил – полоті. На полатях спали.

Для новонароджених підвішували до стелі нарядну хату колиску. Люльку зміцнювали на гнучкій жердині до матиці.

Підлога – землюпокривали домотканими половиками. Доріжки були надіслані в напрямку від дверей до передніх вікон. Вони були образним виразом ідеї шляху-дороги.

Вікно-окобуло зв'язком домашнього життя з великим світом, біле світло і з зовнішнім світом.

Для освітлення хати у вечірній час використали лучинуабо гасову лампу. Гасова лампа підвішувалась до стелі або ставилася на стіл.

Простий селянський будинок складався з одного великого приміщення, умовно поділеного на два основні центри – духовний та матеріальний.

Підматеріальнимцентром ми розуміємо світ предметів, які призначені для нашого тіла, здоров'я, добробуту. У селянському будинку джерелом всього цього була пекти- годувальниця, захисниця від холоду, лікар від хвороб.

"Що є в печі - все на стіл мечі" - каже російське прислів'я.

Запитання.А що ж у ній таке є? Що можна "кидати" на стіл?

Відповіді учнів.

Вчитель.На ній можна сушити про запас продукти - гриби, наприклад (а можна висушити і валянки після зимової прогулянки). На печі можна було погріти кісточки старим - для цього вона була забезпечена лежанкою. Навіть помитися у грубці можна було. Зверніть увагу на окремі деталі та форму печі. Перед гирлом печі влаштовано шістку, на яку розміщували чавунки. Невеликі заглиблення в стінках печі служили для сушіння скіпки або взимку для просушування рукавичок. Під жердиною, знизу печі, можна побачити поглиблення для зберігання дров.

Горнило печі (склепчасту варильну камеру) можна було розігріти до 200 градусів, а це дуже висока температура – ​​вода закипає вже при 100 градусах. Пекарі знають, що це якраз та температура, яка потрібна для випікання хліба. Фахівці з російської кухні додадуть, що розігріте горнило годинами зберігає тепло – значить, у ньому можна “топити” молоко, варити розсипчасті каші, готувати жарке, смак їжі, приготовленої в російській печі, не забувається.

Поруч із гирлом печі стоять залізні рогачі, якими ставлять у піч і дістають із печі чавунки. А також поруч знаходиться кочерга та лопатадля випікання хліба.

Червоний кут(передній, великий, святий) – звернений на південний схід. Зі сходом поєднувалося уявлення про рай, блаженне щастя, життєдайне світло і надію; на схід поводилися з молитвами, закляттями, змовами. З епітетом "червоний" дуже багато пов'язано. Згадайте, красна дівчина ... Червона лава, червоні вікна, червоний кут.

Червоний означає красивий, головний. У червоному кутку була божниця, прикрашена сухими цілющими травами, на свята білосніжними рушниками з вишивкою та мереживом. Червоний кут уособлював зорю. У цій частині хати відбувалися важливі подіїу житті сім'ї, найдорожчих гостей сідали у червоному кутку, на червону крамницю за стіл.

Проста селянська хата, а скільки мудрості та сенсу вона собі увібрала! Інтер'єр хати - це таке ж високе мистецтво, як і все, що створював талановитий російський народ.

Вчитель.Давайте перейдемо до класної кімнати і продовжимо наш урок. (Одна з форм фізкультхвилинки).

Відкрийте зошити та підручник на сторінці 30. Запишіть тему уроку та розгляньте фотографії на сторінках 31-34.

Завдання: Запишіть у зошиті основні предмети побуту внутрішнього світу російської хати

Практична робота.

Завдання:Намалювати фрагмент інтер'єру хати із основними предметами побуту.

Варіанти та послідовність зображення селянського інтер'єру представлені на дидактичних картках, що лежать у вас на столах.

Вчитель малює на дошці один із варіантів композиційного рішення селянського інтер'єру: зображення кута фронтальної стіни з двома прилеглими до неї бічними стінами. Вписує в інтер'єр (на вибір) піч, лавку і т.п. Потім звертає увагу учнів на виставку дитячих малюнків минулих років на цю тему.

Самостійна робота учнів.Вчитель перевіряє записи у зошитах.

Підсумок уроку.

Аналіз та оцінка робіт учнів в альбомі та зошитах.

Домашнє завдання: виконання у кольорі (відпрацювати мазок “колода”, виконання предметів обстановки та побуту). Підібрати ілюстрації чи фотографії предметів селянського побуту. Прочитати текст на сторінці 30-35.

Червоний кут російської хати

Інтер'єр російської хати