Урок літератури "Я заспіваю вам про добро і зло" - справжні та хибні цінності у казці Г.Х. Андерсена "Соловей" (5 клас)

Розділи: Література

Цілі:

  • виявити ідейний зміст казки Х.К. Андерсена "Соловей";
  • розвивати вміння та навички аналізу літературного твору;
  • виховувати почуття прекрасного, бачення справжньої краси у природі, любов до мистецтва.

Хід уроку

Вчитель:

Здрастуйте, дорогі хлопці! Сьогодні на уроці ми звертаємося до творчості великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена, з казками якого ви знайомі з дитинства.
Понад сто років тому у невеликому містечку Данії – Оденсе, на острові Фюн, відбувалися надзвичайні події. Тихі, трохи сонні вулиці Оденсе раптово оголосили звуки музики. Процесія ремісників зі смолоскипами і прапорами пройшла повз яскраво освітлену старовинну ратушу, вітаючи високого блакитнооку людину, що стояла біля вікна. На честь кого ж жителі Оденсе запалили вогні у вересні 1869 року?
То був Ганс Крістіан Андерсен, обраний почесним громадянином рідного міста. Вшановуючи Андерсена, земляки славили кращого казкаря світу. Коли 4 серпня 1875 року письменника не стало, у Данії було оголошено національну жалобу. Минули роки, і в Королівському саду в Копенгагені була встановлена ​​пам'ятка Андерсену з написом: «Споруджений датським народом».
Пройшло більше ста років від дня його смерті, а казки та історії датського письменника продовжують видаватися у всіх країнах світу.
По-різному приходить Андерсен до вас, хлопці. То він тихенько прокрадається в кімнату і навіває вам, немов добрий чарівник Оле-Лукойє, чудові сни. То казка припливає разом із Дюймовочкою на аркуші латаття. Вас назавжди полонить любов мужньої та ніжної Русалочки. Але найчастіше казка Андерсена сміливо та весело вривається у світ вашого дитинства: «Ішов солдат дорогою: раз-два! раз два!"
А сьогодні до нас на урок казка прилетить на крилах маленького птаха, соловейка.
«Справа була давно, звичайно, але тому й варто послухати цю історію, поки вона зовсім не забудеться!» – писав Андерсен.

Де відбувається дія казки?
Стародавньому Китаї, у чудовому палаці імператора)

А що ж було найдивовижнішим, дивом із чудес у його володіннях?
(Соловей)

Чи знав імператор, що у його володіннях живе соловей?
(Ні)

А хто у палаці знав про це?
(Бідна дівчинка-куховарка)

Хлопці, як так вийшло, що весь світ знав про солов'я, про нього навіть писали в книгах, а імператор не знав? Чи не здається вам, що соловей і мешканці палацу живуть у якихось різних світух? Давайте розділимося на групи. 1 група нам розповість про те, де живе соловей, а 2 група розповість про імператора та його придворних.

(Хлопцям пропонується таблиця, яку вони мають заповнити, користуючись текстом казки)

Давайте підіб'ємо підсумок. Чим відрізняється навколишній світсоловейка від світу імператора?

Природна краса живої природи

Штучна краса палацу

Отже, хлопці, неважко здогадатися, чому тільки бідолашна дівчинка знала, де живе соловей. Давайте прочитаємо епізод пошуку солов'я за ролями (Зі слів «І ось усі вирушили в ліс…» до слів «Він матиме величезний успіх при дворі»)

Як сприйняв імператор спів солов'я? Знайдіть відповідь на запитання у тексті казки.
(Імператор був дуже задоволений, у нього виступили сльози на очах)

Чому соловейок відмовився від нагороди? Підтвердьте відповідь текстом казки.
(«Я бачив на очах імператора сльози – якої ще нагороди бажати мені!»)

Чому сльози на очах імператора дорожчі за будь-який подарунок? Хто ще плакав від співу солов'я?
(Бідна дівчинка: «Сльози так і течуть у мене з очей, а на душі стає так радісно, ​​немов матінка цілує мене»)

Хлопці, чому спів соловейка викликає сльози? Що таке співи?
(Справжній, гарний спів – це мистецтво, воно впливає на людину і викликає у неї різні почуття. «Сльози – ось найдорожча нагорода для серця співака», - каже соловей)

Згадайте, як придворні пані співали, наслідуючи солов'ю (набирали в рот води, щоб вона булькала в них у горлі). Такий спів здатний викликати сльози?

Якось імператору доставили великий пакет із написом «Соловей». Так у казці з'являється ще один соловейок. Що ж то був за птах? Давайте кожному образу дамо характеристику, а потім порівняємо їх.
(Вчитель може сам заздалегідь підготувати картки з характеристикою птахів, які хлопці розподілять по колонках і зроблять висновок. Це можна зробити біля дошки)

Справжній соловей

Штучний соловей

Жив у гілках дерев, що нависли над водою

Весь обсипаний діамантами, рубінами та сапфірами

Його заслуховувався рибалка, забуваючи про свої турботи

Хвостик його відливав золотом та сріблом

Поети складали на честь нього чудові вірші

На шиї у нього була стрічка з написом

Маленька сіренька пташка

Співав, як заведена шарманка

Спів його так і вистачало за серце, а на очах виступали сльози

Весь так і блищав коштовностями

Співав по-своєму

33 рази заспівав одне і теж і не втомився

Ніколи не можна знати заздалегідь, що саме він співатиме

Можна дати собі повний звіт у його мистецтві - все ж таки відомо наперед

Можна розібрати його та показати його внутрішній пристрій

Народ послухав його і був задоволений, ніби вдосталь напився чаю

Не погано, але все ж таки не те, чогось не вистачає в його співі

Про нього написали 25 томів наймудріших китайських слів

Діти, тепер давайте порівняємо, хто красивіший? Хто краще співає? Які почуття викликає у людей своїм співом? Так чим відрізняється живий соловей від штучного?
(Хлопці додають ще один рядок до таблиці)

Ми з'ясували, що таке справжнє мистецтво? А зараз давайте подумаємо, у чому його сила? На що здатне справжнє мистецтво?
(Механічний соловей зламався, і імператор захворів. А живий соловей своєю піснею врятував його від смерті)

А чи міг штучний соловейок зробити це?
(Ні, тому що тільки справжній спів живого солов'я здатний перемогти смерть і навіть ті злі сили, які живуть у душі людини. Справжнє мистецтво робить людину кращою, чистішою, красивішою)

Як змінився імператор?
(Він дозволив солов'ю жити в лісі, дозволив прилітати та співати пісні, тільки тоді, коли сам соловей цього забажає)

Ось і скінчилася казка. Соловей врятував від смерті імператора, пообіцяв прилітати до нього і розповідати про те справжнє живе життя, яке не побачити зі стін палацу і яке не замінять жодні квіти з кришталевими дзвіночками. А вдома я попрошу вас поміркувати над темою уроку і написати есе на тему «У чому полягає дивна сила мистецтва?» Підводячи підсумок, давайте ще раз поміркуємо, чому Андерсен просив нас не забувати про цю казку?

(Тому що ця казка дуже цікава і повчальна. Позбавлений блиску соловей виявляється сильнішим і вільнішим за самого імператора. А основна ідея казки полягає в безсмерті справжнього мистецтва і неможливості його заміни механізмом.

Список літератури

1. Андерсен Х.К. Казки. Історії: Пров. з дат./Вступ. ст. К. Паустовського. Упоряд., комент. Л.Ю. Брауді. - М.: Просвітництво, 1988. - 271с.: Іл.
2. Кутузов А.Г. Як увійти у світ літератури. 5 кл.: Методичний посібник/ А.Г. Кутузов, А.Г. Гутов, Л.В. Колос; За ред. А.Г. Кутузова. - 6-те вид., стереотип. - М.: Дрофа, 2002. - 112с.
3. Моїсеєв М.В. путівник у світі літератури. 5 клас: Метод. Допомога. - М.: Дрофа, 2004. - 96с.

«Я заспіваю вам про добро і зло…» -

справжні та хибні цінності у казці Г.Х. Андерсена «Соловей»

Вчитель: Григор'єва О.Д.

Клас: 5.

Ціль - Розвиток аналітичних умінь учнів 5 класу на уроці літератури:

1) освітня:навчати аналізу художнього творуз прикладу казки Г.Х. Андерсена "Соловей";

2) розвиваюча: формувати навички аналізу тексту, самостійної роботи з текстом, складання порівняльної таблиці;

3) що виховує:формувати морально-естетичні уявлення учнів: почуття прекрасного, бачення справжньої краси у природі, любов мистецтва, почуття доброти, вміння прощати і співчувати.

Форми, методи: усна та письмова колективна робота, самостійна робота (складання порівняльної таблиці, твір-кліше).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Технології: освітні, інформаційні.

Обладнання: екран, ноутбук, мультимедійний проектор.

Хід уроку

Леонід Сухоруков

Віктор Гюго

I. Емоційний настрій

Сьогодні на уроці ми звертаємося до творчості великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена, з казками якого ви знайомі з дитинства. Які казки Андерсена можна назвати? («Дюймовочка», «Стійкий олов'яний солдатик», «Снігова королева», «Нова сукня короля», «Оле-Лукойє», «Пастушка і сажотрус», «Принцеса на горошині», «Гидке каченя», «Дикі лебеді», «Русалочка» та ін.). По-різному приходить Андерсен до вас, хлопці. То він тихенько прокрадається в кімнату і навіває вам, немов добрий чарівник Оле-Лукойє, чудові сни. То казка припливає разом із Дюймовочкою на аркуші латаття. Вас назавжди полонить історія стійкого олов'яного солдатика. Але найчастіше казка Андерсена сміливо вривається у світ вашого дитинства. Снігова Королева. А сьогодні до нас на урок казка прилетить на крилах маленького птаха, соловейка. «Справа була давно, звичайно, але тому й варто послухати цю історію, поки вона зовсім не забудеться!» – писав Андерсен.

Нам належить з'ясувати, чому для автора так важливо, щоб ця історія не забула, про які вічних цінностяхговорить Андерсен у казці «Соловей», порівнюючи справжнього та штучного солов'я. Давайте ж з вами перенесемося у світ цієї дивовижної казки.

ІІ. Запис дати, теми

ІІІ. Виявлення читацького сприйняття

Чи сподобалася вам казка Г.Х. Андерсена «Соловей»? Як ви розумієте епіграф сьогоднішнього уроку?

Що вас особливо схвилювало у казці? Що здивувало? Що викликало подив?

IV. Аналіз казки

а) Бесіда та перевірка д.з.

Чому казка називається «Соловей», а не «Солов'ї»? Адже у творі їх два.

Що ви знаєте про цього птаха?(Соловей - співоча птах із сімейства дроздових, з сірим оперенням, стрункого додавання, що відрізняється надзвичайно красивим співом).

Послухаємо, як співає соловей (звучить фонограма). Щоправда, гарно?

- Подивимося, як наші художники зобразили солов'я із казки Андерсена. Правильно?

Де відбувається дія казки?(В Китаї).

А що було найголовнішою пам'яткою країни, описаної у казці? (Палац).

Зробимо екскурсію палацом. Сьогодні у нас у гостях мандрівники, які були в Китаї, один з них розповість про свої враження від відвідування палацу (перевірка д.з.).(«У цілому світі не знайшлося б палацу краще за імператорський; він весь був із дорогоцінного фарфору, зате такий тендітний, що страшно було до нього доторкнутися…»).

Що у казці протиставляється імператорському палацу та саду? (Ліс, у якому живе соловей). Про життя солов'я у лісі розповість 2 мандрівник (перевірка д.з.).

Чи знав імператор про існування солов'я? Звідки він упізнав? Знайдіть цитату(«Соловей? А я ж і не знаю його! Як? У моїй державі і навіть у моєму власному саду живе такий дивовижний птах, а я жодного разу і не чув про нього! Довелося віднімати про нього з книг!»).

А хто у палаці знав про це?(Бідна дівчинка-кухарка: «Господи! Як не знати солов'я! Ось уже співає-то! … я щоразу чую спів солов'я. Сльози так і потечуть у мене з очей, а на душі стане так радісно, ​​немов матінка цілує мене!»). .»).

Хлопці, як так вийшло, що весь світ знав про солов'я, про нього навіть писали в книгах, а імператор не знав? Чи не здається вам, що соловей і мешканці палацу живуть у різних світах? Давайте доведемо це, склавши таблицю.

б) Складання таблиці

(Хлопцям пропонується таблиця, яку вони мають заповнити, користуючись текстом казки)

Давайте підіб'ємо підсумок. Чим відрізняється світ солов'я від світу імператора? (Перед нами - справжній і несправжній світ. У світі імператора все придумано так, щоб жити несправжнім і бачити несправжнє. Чому вчені описували палац і садок, а поети складали вірші на честь солов'я? Це життя розуму і серця. У палаці все підкорялося правилам («розумно придумано», «зроблено») Спів солов'я – це життя серця, це живе, сама природа, природна і тому прекрасна.
(Хлопці заповнюють ще один рядок у таблиці)

Висновок

Природна краса живої природи

Штучна краса палацу

Як у літературі називається протиставлення? (антитеза)

Згадаймо, які ж почуття викликав у імператора спів живого солов'я.

в) Виразне читанняуривок – с. 168

Хлопці, у чому полягає нагорода для солов'я?

(Найбільша нагорода для солов'я – це сльози імператора).

Хіба сльози можуть бути нагородою? У чому сенс цієї фрази?

(Це алегорія – алегорія. Для артиста сльози глядача можуть бути показником визнання та розуміння його творчості).

Андерсен наполегливо звертається до образу сліз. Сльози бувають різними, у казці «Соловей» сльози – це символ чого? (Символ очищення душі).

г) Самостійна робота у парах - складання таблиці

Якось імператору доставили великий пакет із написом «Соловей». Так у казці з'являється ще один соловейок. Він був схожий на сьогодення, тому при дворі вирішили, що птахи мають співати дуетом. Але справа не пішла на лад. Живий соловей полетів, імператор і його придворні стали захоплюватися співом штучного птаха. Автор знову вдається до антитези. Давайте порівняємо справжнього та штучного солов'я.

Справжній соловей

Штучний соловей

Зовнішній вигляд

Як співає?

Яке враження від співу?

Хто слухав співи?

Яку користь приніс?

На столах картки з характеристикою птахів, розподіліть їх по колонках.

Маленька сіренька пташка

2) Не можна знати заздалегідь, що саме він співатиме

Співав, як заведена шарманка

Не можна змусити

3) Спів його так і вистачало за серце, а на очах виступали сльози

4) Його заслуховувався рибалка, забуваючи про свої турботи

5) Про нього написали 25 томів наймудріших китайських слів

Врятував від смерті імператора

Діти, тепер давайте порівняємо, хто красивіший? Хто краще співає? Хто своїм співом викликає у людей справжні почуття? То чим відрізняється живий соловей від штучного?

(Хлопці пишуть висновок)

д) Фізмінутка

ж) Висновки за таблицею

Згадайте, в якій казці та якого автора ми вже дійшли такого висновку? (А.С.Пушкін «Казка про мертвої царівніі про сім богатирів»).

Згадайте епіграф. Яке прислів'я ви додали б? (Не все те золото що блищить).

Отже, Андерсен, використовуючи антитезу, замислюється про вічне, про проблему істинного та хибного, про ставлення до справжнього та штучного.

Природне та надумане. Про дружбу може йтися? Доведіть.

Чому штучний соловейок був удостоєний великої почесті? Чому все місто напам'ять знало кожну нотку у його пісні? (Це було штучне спів. У ньому був життя, отже був і різноманітності. Його неважко було повторити).

Чому такий спів подобався?(«Вони самі могли тепер підспівувати птахові»).

з) Заключна розмова

Але казка на цьому не закінчується. Автору ще важливо було показати хворобу імператора. Як ви вважаєте, навіщо? (Показати, на що здатне справжнє мистецтво, адже механічний соловей зламався, і імператор захворів. А живий соловей своєю піснею врятував його від смерті).

А чи міг штучний соловейок зробити це? (Ні, тому що тільки справжній спів живого солов'я здатний перемогти смерть і навіть ті злі сили, які живуть у душі людини. Справжнє мистецтво робить людину кращою, чистішою, красивішою).

Чому соловей повернувся?

Як змінився імператор? (Він дозволив солов'ю жити у лісі, дозволив прилітати і співати пісні, лише тоді, коли сам соловей цього забажає).

Як ви розумієте кінцівку казки? Який сенс автор вклав у слова імператора «Здрастуйте! З Добрим ранком!»? ( Останні словаказки - це повернення до світу справжніх людських почуттів та взаємин).

V. Підсумки – твір-кліше

Ось і скінчилася казка. Соловей врятував від смерті імператора, пообіцяв прилітати до нього і розповідати про те справжнє живе життя, яке не побачити зі стін палацу і яке не замінять жодні квіти з кришталевими дзвіночками. Підводячи підсумок, давайте ще раз поміркуємо, чому Андерсен просив нас не забувати про цю казку?

(Казка Г.Х. Андерсена «Соловей» дуже цікава іповчальна . Через протиставленняживого солов'я та штучної краси живої природи людини,добра душа, безкорислива допомога та співпереживання важливіші за зовнішню краси. Безсмертне тільки справжнє,справжнє, природне).

VI. Домашнє завдання

2) Намалювати обкладинку до казки «Соловей».

Опорний лист

Шістнадцяте травня

_____________________________________________________________________________

Вершина будь-якого мистецтва – його природність.

Л. Сухоруков

Ніяка зовнішня краса не може бути повною,

Якщо вона не пожвавлена ​​внутрішньою красою.

В. Гюго

№1. Заповни таблицю

№2. Розподіл картки з характеристикою птахів по колонках (усно)

№3. Порівнявши 2 птахів, запиши висновок

№4. Запиши, як розумієш прислів'я «Не все те золото, що блищить»

№5. Встав підходящі за змістом слова (твір-кліше)

Казка Г.Х. Андерсена «Соловей» дуже цікава та ____________ . Через протиставлення _________ солов'я та ________________ автор доводить, що у житті __________ живої природи, ________ душа, _____________ допомога та _____________ важливіше __________ краси. Справжнє, __________ _, ____________ завжди безсмертно.

№6. Д.З.

2) Намалювати обкладинку до казки «Соловей» (за бажанням).

додаток

Найпростіша зовнішність

Весь обсипаний діамантами, рубінами та сапфірами

Маленька сіренька пташка

Хвостик його відливав золотом та сріблом

Не можна знати заздалегідь, що саме він співатиме

Співав, як заведена шарманка

Не можна змусити

33 рази заспівав те саме і не втомився

Спів його так і вистачало за серце, а на очах виступали сльози

Не погано, але все ж таки не те, чогось не вистачає в його співі

Його заслуховувався рибалка, забуваючи про свої турботи

Народ послухав його і був задоволений, ніби вдосталь напився чаю

Про нього написали 25 томів наймудріших китайських слів

Врятував від смерті імператора

Використовувана література

Конспект уроку з літератури (5 клас) «Соловей» Ханса Крістіана Андерсена. Справжні та уявні цінності». Урок вивчення нового матеріалу (аналіз твору). [Електронний ресурс] /- Режим доступу:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:GBJli0z197IJ:obrazbase.ru/attachments/article/1224/%25D0%259A%25D0%25BE%25D0%25BD%25D1%2581%25D0%25BF2 %25B5%25D0%25BA%25D1%2582%2520%25D1%2583%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25BA%25D0%25B0.doc+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl .


Твір

У казці «Соловей» багато красивих і дивовижних речей: палац з дорогоцінної порцеляни, чудові квіти зі срібними дзвіночками, штучний соловей, обсипаний діамантами та рубінами. Але найкраще - це маленька пташка, яка мешкає в сусідньому лісі. «Оце найкраще з усього», - говорили заморські мандрівники про співи солов'я і вважали маленьку сіру пташку «головною пам'яткою» великої держави китайського імператора. Її любили всі прості людиТільки імператор не міг по-справжньому оцінити пташку, доки не переконався сам у силі мистецтва солов'їного співу.
Коли імператор захворів, живий соловей прилетів підбадьорити і втішити його. Своїм співом він прогнав смерть, а на очах імператора з'явилися сльози.
Живий соловейок, звичайно, зовні не такий гарний, як штучний. Але його спів чудовий, бо це співає жива душа, яка вміє сумувати та радіти, зрозуміти чужий біль, тужити за свободою та волею. Вона вміє безкорисливо любити: «Я люблю тебе за твоє серце більше, ніж за твою корону», - каже соловейко імператорові. Відлітаючи, він обіцяє імператору відвідувати його: «Я співатиму тобі про щасливих і про нещасних, про добро і зло, що таяться навколо тебе... моя пісня і порадує тебе, і змусить задуматися».
Ось як багато може маленька сіра пташка з чудовим голосом і живою душею!

Тема: Казка Г.Х.Андерсена «Соловей». Аналіз тексту.

Цілі:- Виявлення моральної основи казки;- Формування морально - естетичних уявлень учнів про справжні та уявні цінності;- художнє сприйняттятексту на основі поглибленої роботи над словом у тексті.

Заплановані результати:

Предметні: познайомити учнів з моральною основоюказки Андерсена та казкою

літературним жанром, Сприяти розвитку мови учнів, відпрацьовувати навички виразного читання.

Пізнавальні УУД: пошук та виділення необхідної інформації, усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вільна орієнтація та сприйняття тексту художнього твору, смислове читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналіз, синтез, узагальнення, систематизація. Допомога у розвитку творчої уяви, пізнавальної активності,

Особистісні УУД: самовизначення, прагнення мовленнєвого самовдосконалення; морально-етична орієнтація, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків;

Регулятивні УУД: цілепокладання, планування, саморегуляція, виділення та усвідомлення учнями того, що вже засвоєно і що ще треба засвоїти.

Комунікативні УУД: планування навчальної співпраці з учителем та однолітками, дотримання правил мовної поведінки, вміння висловлювати думки відповідно до завдань та умов комунікації

Основні види діяльності учнів та вчителя на уроці: складання питань з прочитаного, вміння робити висновок на кожному етапі уроку, дослідницька роботаз текстом, аналітична бесіда, індивідуальна та групова робота.Хід уроку.
    Організаційний момент. Мотивація.
Вступне слово вчителя.Хлопці! Як ви вважаєте, чи існують для всіх людей якісь спільні духовні цінності, поняття, важливі в усі часи та в усіх країнах?Сьогодні на уроці ми думатимемо і розмірковуватимемо над цікавою та непростою казкою великого датського казкаря Ганса Крістіана Андерсена «Соловей». У ході нашої роботи спробуємо зрозуміти моральні істини казки, які можуть стати корисними моральними уроками для кожного з нас.

Ви прочитали казку. Давайте висловимо своє перше враження про прочитане у вигляді синквейну.

Приклад відповіді.

Казка

Повчальна, добра

Розуміти, кохати, жити

Потрібно прощати образи

Милосердя

Висновок вчителя:

Так, хлопці, читання казки «Соловей» змушує нас замислитися над своїми вчинками та справами. Тема життєдайної сили справжніх людських почуттів, що протистоять мертвій бездуховності, хвилювала багатьох письменників, але ніхто не дозволив її так блискуче, як Ханс Крістіан Андерсен, а головне такими простими засобами: на просторі кількох сторінок. Це – літературне диво, і таких чудес чимало у датського чарівника... Я пропоную вам перечитати казку разом і поміркувати.

3. Аналіз тексту казки «Соловей» (евристична розмова)

- «У цілому світі не знайшлося б палацу краще за імператорський».

Як ви вважаєте, чому ця казка починається описом незвичайного імператорського палацу? Чому палац був «тендітний» і зроблений з «дорогоцінного фарфору»?

-«Сад тягнувся далеко – далеко, так далеко, що й сам садівник не знав, де він кінчається».

Описуючи сад і густий ліс, Андерсен ніби навмисно змушує читача порівняти, зіставити їх із порцеляновим палацом. Для чого?

Які почуття висловлює фраза «Господи, як добре!»

- «Соловей? А я ж і не знаю його! «Її вважають головною пам'яткою моєї великої держави!»

Висловіть свою думку про те, чому так важливий той факт, що імператор не знав про птаха, який дивував усіх своїм співом?

Як характеризує імператора казкар?

Фраза з тексту

Чому про солов'я знають усі – бідний рибалка, мандрівники, дівчинка, окрім імператора та їхніх поданих?

Як пояснюють своє незнання придворні? Чому вони не готові за співи соловейка прийняти мукання корови чи квокання жаби?

Звернемося до тексту, щоб знайти рядки, що характеризують солов'я.

Фраза з тексту

Висновок: живий соловейок став майном імператора і співав тільки для нього. Птаха обмежили у волі і прості люди дуже шкодували її.

Імператор отримує у подарунок механічного солов'я. Чому він зробив вибір на його користь? Порівняємо двох птахів? У чому різниця між ними? Порівняємо.

Живий соловей

Як ви розумієте слова капельмейстера, що штучний соловей «вище сьогодення не тільки сукнею та діамантами, а й за внутрішніми своїми достоїнствами».

У казці багато звуків. Що ж звучало?

Д:

У:

Д:

У:

Д: Так, був злий – став добрий.

У:

Д:

У:

Д: Ні, воно одноманітне.

Висновок: внутрішні переваги людини – це її внутрішній світ, його душевні риси, талант. Справжні люди можуть робити добрі вчинки, плакати, слухаючи чудову музику та співи соловейка. Щирі почуття прокидаються, коли людина прагне стати кращою та допомагати близьким. На жаль, почуття бувають брехливими, підробленими. Перед нами два солов'я: справжній та штучний. Одного створила природа, тому він незвичайний та своїми піснями прикрашає життя людей. Інший - це іграшка, майстерно створена талановитим майстром і також призначена для прикраси життя людини.

Імператору випало випробування: він захворів і опинився на самоті. Чому всі відвернулися від нього, окрім солов'я?

Звернемося до тексту. Казочник вводить у розповідь сумний мотив. «… у палаці стояла мертва тиша». Імператор лежав самотній і «зовсім нерухомий і мертвий – блідий». "На грудях у нього сиділа Смерть". Як ви вважаєте, чому імператор кричав: «Музику сюди, музику!»? Чим могла допомогти йому музика?

Погляду імператора, що вмирає, постала не тільки Смерть, хто ще?

«Зі складок …виглядали якісь дивні обличчя: одні гидкі й мерзенні, інші добрі й милі. То були злі та добрі справи імператора. Поясніть, як розумієте ці слова?

Імператор просить допомоги, але "У кімнаті було тихо - тихо". Штучного солов'я нема кому завести. Придворні покинули короля вмирати.

Висновок: імператор робив багато злих справ. Його не любили, бо він часто карав слуг.

Коли до нього прийшла Смерть, вона забрала корону, золоту шаблю, багатий прапор та імператору довелося згадати, яким він був правителем. Він злякався, бо доброта і турбота про інших було для нього незрозумілим, він думав лише про свою велич.

Чому соловей прилетів до імператора, коли дізнався про його хворобу? Чи міг сам сам втішати і підбадьорювати іншого?

Давайте прочитаємо діалог між імператором та солов'ям (стор.235).

Яку винагороду пропонує імператор солов'ю та чому той відмовляється?

Як ви розумієте слова «Сльози – ось найдорожча нагорода для серця співака».

Чому соловей називає себе «співаком»?

Висновок: соловейок врятував імператора. «…прокидайся здоровим і бадьорим!» Він виявився справжнім не тільки співаком, а й таким, що володіє глибокими душевними якостями. Співчуття, турбота, допомога самотньому та хворому – ось те, що має бути у кожному з нас. Не треба збирати образу і бути мстивим, руйнувати свою душу «гидкими і мерзенними» справами.

Імператор пропонує солов'ю знову жити у палаці, але вже вільним. Ти повинен залишитися у мене назавжди! Ти співатимеш, тільки коли сам захочеш!»

Чому ж соловей відмовляється, адже імператору ніхто не наважувався відмовляти?

Перечитаємо останню сторінку казки (стор. 236).

Які слова тут головні та про що вони?

«Я співатиму тобі про щасливих і про нещасних, про добро і про зло…». "Я люблю тебе за твоє серце більше, ніж за твою корону".

Хто розбудив душевні риси в імператорі? Чому соловей не схотів, щоб про нього дізналися інші? "Так справа піде краще!"

Висновок: соловей розумів, що придворні не зможуть зрозуміти імператора, адже вони звикли лестити, не вміли цінувати справжнє мистецтво, не мали високих. моральними якостями. Він був ними кинутий помирати на самоті без доброї участі з їхнього боку.

- " Вітаю!" - Так закінчується казка великого Андерсена. Як думаєте, чи будуть зміни у правлінні китайського імператора?

Висновок: для того, щоб змінитися, стати морально чистішим і добрішим, потрібно часом пройти через нелегкі випробування. Від самої людини залежить, яке буде в неї серце. Соловей і імператор потоваришували оскільки за пихою і важливістю повелителя ховалася інша душа. "Моя пісня і порадує тебе і змусить замислитися."

Про що має думати імператор?

У чому ж сила маленької непоказної пташки, яка забезпечила перемогу над смертю?

Який урок імператору дав соловей?

5. Висновок: моральні урокиказки, які ми отримуємо – це

Близькість із природою;

Увага до оточуючих;

наявність власної думки;

Поваги до душевних якостей, а не зовнішньої зовнішності;

Розуміння справжнього мистецтва;

Турбота про інших.

6. Рефлексія.
    Що було найважливішим на уроці? Яка мета уроку? Чи задоволений ти своєю роботою? Які моральні уроки можна отримати?
7. Домашнє завдання. Чому навчила мене казка «Соловей»?

У: Що звучало у казці?

Д: Спів солов'я, механізм іграшки штучного солов'я, мукання корів, квакання жаб, звучання дзвіночків, порцеляна у палаці імператора.

У: У чому, на вашу думку, чарівна сила співу живого солов'я?

Д: У тому, що він своїм співом переміг смерть.

У: Чи характер імператора змінився?

Д: Так, був злий – став добрий.

Висновок: соловей має жити на волі і приносити людям радість своїм співом.

У: А коли ще не було музичних інструментівЯк музика з'являлася, звідки бралася?

Д: З природи (дзюрчання струмка, шелест листя, подих вітерця, спів птахів…)

У: Звучання механічного солов'я може замінити живого?

Д: ні, воно одноманітне.

Урок літератури у 5 класі

Х.К. Андерсен. «Соловей»: повчальний зміст казки

Цілі уроку: у процесі текстуального аналізу казки Андерсена; виявити основну ідею казки - ідею безсмертя справжнього мистецтва та неможливості його заміни "механізмом"; визначити художні особливостітвори;

розвивати навичку виразного, вдумливого, «повільного» читання, вибіркового переказу, літературно-творчих умінь;

допомогти учням на прикладі твору освоїти культурну норму-зразок (ставлення мистецтва та дійсності, призначення мистецтва).

Обладнання: портрет Х.К. Андерсена, ілюстрації до казки Є. Нарбута.

Епіграф до уроку:

Ніяка зовнішня краса не може бути повною,

Якщо вона не пожвавлена ​​внутрішньою красою.

Віктор Гюго

Хід уроку

  1. Організаційний етап.
  2. Мотиваційний етап.

Вступне слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про цікаву та непросту казку великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена «Соловей». Ми під час уроку спробуємо зрозуміти, у чому сенс цієї казки, чого вона може нас навчити.

- Чи сподобалася вам ця казка?

– Як ви вважаєте, про що вона?

(Учні поки що не можуть точно відповісти на запитання, тому до нього необхідно повернутися наприкінці обговорення)

ІІІ. Аналіз казки "Соловей".Основний прийом, що використовується на уроці, - «читання із зупинками»: повторний повільний рух за текстом, що супроводжується проблемною розмовою та коментуванням окремих деталей.

1. Прочитайте описи палацу китайського імператора. Як ви думаєте, зручно, чи добре жити в палаці, зробленому з найдорожчого порцеляни, такого крихкого, «що страшно було до нього доторкнутися»?

– Навіщо до «чудовіших квітів» у саду імператора були прив'язані дзвіночки?

(Щоб вкотре захопитися красою квітів, дзвіном срібла, сяйвом порцеляни, словом, зовнішньою пишнотою, пишністю імператорського будинку)

– Чому імператор нічого не знав про солов'я? Чому нічого не чули про нього придворні?

2. Уважно прочитайте фрагмент, в якому автор розповідає про те місце, де жив соловей.

Чому він живе «в дрімучому лісі, що починається за садом»?

Чи не здається вам, що соловей і мешканці палацу живуть у різних світах? Опишіть ці світи: що чує і що бачить щодня соловей, а що – придворні та імператор?

Що смішного у сцені пошуків придворними соловейками? Чи не стало вам їх трохи шкода?

4.З чим намагається порівняти співи соловейка перший міністр? Чому його порівняння безглуздо?

5. Чому соловей все-таки погодився полетіти до палацу імператора, незважаючи на те, що його пісні «набагато краще слухати в зеленому лісі»?

6. Як сприйняв спів солов'я імператор? Перечитайте цю сцену.

Чому соловейок відмовився від нагороди – золотої туфлі на шиї? Знайдіть відповідь у тексті казки.

7. Знайдіть у тексті у відповідь питання: як намагалися наслідувати солов'ю придворні? У чому, на вашу думку, безглуздість слави солов'я у місті?

Розкажіть, що сталося під час змагань двох солов'їв. Куди подівся справжній соловейок?

8. Знайдіть у тексті у відповідь питання: у чому бачить «придворний постачальник солов'їв» переваги штучного солов'я? Навіщо письменник так докладно зображує його, а портрет натурального солов'я такий короткий?

9. Прочитайте, що говорили бідні рибалки про штучне солов'я. Чим особливо сподобався штучний соловей придворним?

10. Перекажіть епізод «Хвороба імператора» (робота з ілюстрацією художника Є.Нарбута).

Чому під час хвороби імператор залишився на самоті? Чому імператору було так страшно?

(Страшною виявилася не смерть, а життя, явлене в судний день сувоєм добрих і злих справ)

Як солов'ю вдалося врятувати імператора? Про що співав соловей? Що він просить імператора, що обіцяє йому?

(Цвинтар у пісні солов'я викликає не страх, а почуття смирення, воно сповнене краси – особливої, але не холодної, як імператорський палац. Порятунок у тому, що соловейка пробудив «почуття добрі» і в смерті, і в імператора, у якого були добрі справи, адже він плакав, коли вперше слухав солов'я)

11. Про що співає соловей і співатиме завжди? Перечитайте цей фрагмент.

IV. Як би ви відповіли, про що ця казка?

(Учні роблять висновки, що світ солов'я (природа) і світ імператорського палацу – два абсолютно різних світу. «Механізм» (творіння людських рук) протиставляється в казці Андерсена природі, її живому голосу – голосу солов'я. Голос природи ніколи не досяг меж палацу (Іншого світу), якби не соловей і його пісні.

Яких героїв казки Андерсена ми можемо зарахувати до світу природи та до світу палацу? Назвемо їх.

V. Висновки. Соловей співав і співатиме імператорові про те справжнє, живе життя, яке не побачити зі стін палацу і яке не замінять жодні квіти з кришталевими дзвіночками та чудові сади.

Соловей – образ вільного співака, алегоричний образ мистецтва, яке говорить мовою самої природи про все у світі; тільки воно здатне перемогти смерть і навіть ті злі сили, які живуть у душі самої людини; мистецтво робить людину кращою, чистішою, красивішою.

Обґрунтування та виставлення оцінок.

VI. Домашнє завдання.

Складіть листа китайського імператора японському після одужання або листа Андерсена про прочитану казку (на вибір).